Bazsalikomos citrom, epres gyömbér, mentás málna - Hűsítő mosolygombócok

Ha nem akadna meg a szemünk a falhoz támasztott lila biciklin, akkor a csomagtartóján száradó csokorból áradó illat vezetne el az orrunknál fogva a Levendula fagylaltozóba, ahol végigkísérhettük a gyümölcs útját a kosártól a tölcsérig.

Ország-világH. E.2014. 07. 29. kedd2014. 07. 29.

Kép: Levendula fagylalt fagyi természetes alapanyagokból 2014.07.01. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu

Bazsalikomos citrom, epres gyömbér, mentás málna - Hűsítő mosolygombócok
Levendula fagylalt fagyi természetes alapanyagokból 2014.07.01. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu

A világot járva számtalan jeges nyalánkságot végigkóstoltak, a New York-i sós mogyorós kólafagyitól a szingapúri jégnyalókáig. Szalay Pétert és Brunner Zsoltot – a Levendula Kézműves fagylaltozólánc ötletgazdáit és tulajdonosait – azonban leginkább az itáliai fagylalt vette le a lábáról természetes ízeivel, gyümölcsös frissességével. Feljegyezték a legizgalmasabb recepteket, s miután látták, hogy nem ördöngösség elkészíteni ezeket, hosszas kísérletezésbe fogtak. Számtalan próbagombócot elnyalogattak, mire megszülettek a saját Levendula-receptúrák.

– A jó fagylalt titka az alapanyagokban rejlik, ezért mi felkutatjuk, hol teremnek a legízletesebb gyümölcsök: az eper például a Szentendrei-szigetről való, a pisztáciát Szicíliából hozatjuk, a mogyorót egy piemontei kistermelőtől szerezzük be, a különlegesen lédús citrom Siracusából származik – mutat Péter a kosárban púposodó sárga gyümölcstoronyra, amiből hamarosan elkészítjük a nyár egyik sikerízét, a bazsalikomos citromfagylaltot.

Pillanatokon belül kiderül, miért nevezik kézművesnek a Levendula fagylaltját: egyszerű háztartási citromfacsarón préselik ki a gyümölcs levét, így belekerül a rostja és egy kevés a reszelt héjából is. Közben pedig forog a turmixgép, benne Szentkirályi ásványvízben oldódik a cukor.

– Az ásványvíz állandó minőséget ad és lágyabb lesz tőle a fagyi, mintha csapvizet használnák – mondja Zsolt, hangsúlyozva, hogy a fagylaltjaikhoz semmiféle adalékanyagot, tartósítószert nem használnak, és sok más fagyizóval ellentétben ők sem díszíteni, sem magasra tornyozni nem szokták a pult tégelyeiben hűsölő desszertet.

– Ha felpúpozott fagyihalmokat látunk, élhetünk a gyanúperrel: a benne lévő stabilizátor teszi látványossá az építményt – magyarázza Zsolt, miközben friss bazsalikomot turmixol össze kevés citromlével, majd az egészet beleönti a szirupba, s már tölti is a fagylaltgépbe az illatos, halványzöld nedűt. Alig öt perc múlva kanalazhatjuk munkánk jegesre dermedt, üdítően friss ízű gyümölcsét.

Miután ellestük az alapvető fortélyokat, már ujjgyakorlat elkészíteni a nyár másik két kedvencét, az epres gyömbért és a mentás málnát. (Az eljárás ugyanaz, ám az előbbinél frissen reszelt gyömbér, az utóbbinál csokornyi, kevés málnával összeturmixolt menta kerül a gyümölcsbe.)

A meggyet homoktövissel vagy rummal bolondíthatjuk meg, a sárgabarackhoz jól illik a fahéj, az üzletet lilába borító levendula pedig a citrommal, fehér- és étcsokoládéval jár párban. A mintegy nyolcvanféle fagylalt között a cukorbetegek, a glutén- és laktózérzékenyek is találnak kedvükre valót – a budapesti üzleteken kívül immár Szentendrén, Tihanyban, Balatonfüreden és Szegeden is.

A Levendula a téli hónapokra csokizóvá alakul: ilyenkor finom kézműves bonbonok ejtik rabul az ízlelőbimbókat. Péter és Zsolt üzletpolitikája egyszerű, mint a fagyirecept: mindig kell valami, amivel mosolyt lehet csalni az emberek arcára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek