Mi fán terem Petőfi?

Kínai tudósok azonosságot mutattak ki a barguzini lelet combcsontjából vett minta, valamint Petőfi Sándor édesanyja, Hrúz Mária húgának két leszármazottja, Gerle Jánosné és Molnár Istvánné által adott vérminta között – március 15-e előtt két nappal, a nemzeti ünnepre időzítve sajtótájékoztatón jelentette be a nagy hírt Morvai Ferenc, a Megamorv Petőfi Bizottság Egyesület elnöke.

Ország-világBorzák Tibor2015. 03. 20. péntek2015. 03. 20.

Kép: Nemzetközi sajtótájékoztató a Petőfi-azonosításról Petöfi Sándor 2015.03.13. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Mi fán terem Petőfi?
Nemzetközi sajtótájékoztató a Petőfi-azonosításról Petöfi Sándor 2015.03.13. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

A vizsgálatokat a legkorszerűbb műszerekkel a kínai igazságügyi minisztérium által megbízott Igazságügyi Azonosító Tudomány és Technológiai Kutatóintézet főorvosokból álló csoportja végezte el Chengtao Li professzor vezetésével. A mitokondriális (sejtmagon kívüli, anyától érintetlenül átöröklődő) DNS-szekvenciák csontmintában és a vérmintákban lévő hasonlósága elérte a 99,2–99,9 százalékot. A rokonok mintavétele 2008. március 25-én, a kínai genetikusok megbízása 2014. szeptember 2-án történt, a vizsgálati eredményről szóló, három nyelven (kínaiul, angolul és magyarul) írott jegyzőkönyv pedig 2015. március 2-án készült.

Interjút adott lapunknak a vizsgálatokat vezető igazságügyi orvos, Chengtao Li, a sanghaji intézet igazgatója, aki elöljáróban elmondta, hogy a mitokondriális DNS-azonosításhoz megfelelő minták álltak rendelkezésükre. Még további bizonyosság nyerhető, ha a most vizsgáltak mellett például hajat, illetve újabb leszármazottak mintáit vethetik össze a barguzini csontvázból vételezett darabkával. Nem tartják szükségesnek az édesanyával ös?- szehasonlítani, hiszen az sem változtatna a mostani eredményeken, legfeljebb megerősítené azokat.

– Lehet-e százszázalékos bizonyosság? – kérdeztük.

– Az anyai rokonságot vizsgáltuk, hatgenerációs elkülönített ágon. A legmagasabb, 99,2–99,9 százalékos azonosságot mutattuk ki, a tudományban sosem mondhatjuk ki a 100 százalékot. Még abban az esetben sem, ha teljes biztonsággal tudjuk a vérségi kapcsolatot, például ön és a fia között.

– Mit gondol arról, hogy az amerikai DNS-vizsgálatok nőnek határozták meg a barguzini csontmaradványokat?

– Morvai úrtól megkaptam a jelentéseket. Nyilvánvalóan az akkori tudomány és a genetikai azonosítás (az 1990-es évek közepe – a szerk.) színvonala alacsonyabb volt a maihoz képest, bizonyára csak véleményt közöltek, amit nem tudni, mire alapoztak.

– Amerikában ez lehetséges?

– A nem meghatározása elég problémás. Nagy a tévedés lehetősége. Néha férfi esetében is mutatkozhatnak női jegyek. Az ilyen mintáról ki lehet jelenteni, hogy nő, miközben valójában férfi. Tehát a nem kérdése másodlagos, a vérségi kapcsolatok elemzése nem is a nemek függvénye.

– Tehát legbiztosabb a vérminta?

– A vér és a haj.

Petőfi Sándor szülei, Petrovics István és Hrúz Mária testvéreinek, vagyis a költő oldalági rokonainak leszármazottai közül több mint százan élnek ma is. Mintegy tíz évvel ezelőtt sikerült őket felkutatni és összeállítani a családfájukat. Közülük többen 2008-ban DNS-s mintákat is adtak, például a budapesti Gerle Jánosné Sefelin Adél, aki már 1996-ban azt nyilatkozta, hogy nem szükséges megbolygatni a Petőfi család sírját, ahonnan a költő édesanyja maradványaiból kellene egy gramm, ezzel szemben megjegyezte: „Akár az ujjamat is levághatják!” 2003-ban a Nemzeti Kegyeleti Bizottság azt íratta alá vele, hogy nem járul hozzá a sírbontáshoz, mindazonáltal hajlandó DNS-mintát adni, de ez utóbbit elhallgatták Morvaiék elől, és elutasították a kérelmüket.

A szabadszállási Molnár Istvánné Lukácsi Ilona dédanyja volt Baky Józsefné Herpai Zsuzsanna bábaasszony, aki sokat mesélt Petrovicsékról, hozzá jártak a Petőfi-kutatók adatokért. A levéltári kutatások során vele kapcsolatban eddig nem ismert családi titkokra derült fény. Előkerült Hrúz Mária húga, Hrúz Anna végrendelete is, melyben kitagadja az örökségből a leányát, aki megverte és kiűzte a házából.

Molnár Istvánné lapunktól értesült először a kínai DNS-vizsgálatról. Miután hét évvel ezelőtt volt a közjegyző előtti mintavétel, már nem számított arra, hogy valaha is lesz eredmény.

– Örülök annak, hogy bebizonyosodott a Petőfi Sándorral való rokonsági kapcsolatunk, bár ezzel a családunk mindig tisztában volt, ennek tudatában nőttem fel én is – mondja az asszony szabadszállási otthonában. – Édesanyám minden híradást eltett, ami a költőről szólt, köztük Sándor József könyvét, melyben az elődeim fényképe és családfája is szerepel. Sajnos városunkban Tóth Sándor helytörténész halála óta nincs, aki folytassa a Petőfi-kultusz ápolását. Nem tudom, milyen fejlemények követik a mostani bejelentést, de ha lesz temetés, azon a rokonaimmal együtt biztosan ott leszek.

A Megamorv Petőfi Bizottság Egyesület tagjai rendkívüli ülésükön döntöttek arról, hogy alapítványt hoznak létre, melynek égisze alatt kegyeleti bizottságot szerveznek a költő földi maradványainak eltemetése érdekében, valamint Petőfi emlékének ápolására. A temetés időpontját 2016. július 17-re tűzték ki, ezen a napon került elő Barguzinban a lelet.

És máris hullámokat vet a téma! Egy hétfői televíziós adásban Morvai Ferenc átadta a kínaiak DNS-vizsgálati jegyzőkönyvét Katona Csabának, a Magyar Tudományos Akadémia kommunikációs referensének, aki azt is nyilatkozta, hogy a bizonyítékokat áttekintik és döntést hoznak a továbbiakról. Igazságügyi szakértő helyett egy meddőségi tanácsadással is foglalkozó genetikus főorvos, dr. Szentirmay Zoltán egy másik műsorban hangoztatta, neki nem elegendő és hiányos a kínai vizsgálat, Hrúz Mária csontmintája lenne a döntő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek