Öt éve egyenletesen csökkent az ára - fordulat következik?

Meddig olcsó a cukor? - Kevés élelmiszer ára mutatott fel az elmúlt öt évben a cukoréhoz hasonló egyenletes csökkenést. Most viszont egyre több jel utal arra, hogy hamarosan fordulat jöhet.

Ország-világVeseta Nándor2015. 06. 05. péntek2015. 06. 05.
Öt éve egyenletesen csökkent az ára - fordulat következik?

Sorolhatnánk a jól ismert összefüggéseket: drágul az olaj, erősödik a dollár, csökkennek az amerikai készletek – ámde a cukor esetében nem az USA a leginkább meghatározó tényező. A világ cukortermelése az idén várhatóan 173,4 millió tonna, így hat év után először a kereslet (175,7 millió tonna) felülmúlhatja a kibocsátást. Ez az árakban még nem mutatkozott meg, miután az évtized eleje óta 15 millió tonnával nőtt a világ cukorkészlete. 

A Nemzetközi Cukorszövetség prognózisa szerint viszont az előttünk álló két évben akár 6 millió tonnás hiány is összejöhet. A termelői oldalon Dél-Amerika és Ázsia, a felhasználói oldalon pedig egyértelműen Ázsia a domináns szereplő. 

Az El Niño jelenség hatása miatt Ázsiában a közeljövőben visszaeshet a kínálat: a leginkább érintett termelő Thaiföld. Kínában is növekvő importigényről számoltak be (5,5 millió tonna), a hírek szerint évtizedes mélypontra süllyedt az ország cukortermése (10,8 millió tonna). A mostoha időjárás Ázsia legnagyobb termelőjét, Indiát szintén érzékenyen érinti, az elmaradó csapadék miatt a termésátlag gyengébb lehet az elmúlt évek átlagánál. 

A világ cukorkibocsátásának egyötödét előállító déli és központi brazil régiókban a 2015/16-os szezonban az idén újabb 3%-kal emelkedhet a betakarított cukornád mennyisége, a legfrissebb becslések 590 millió tonnás termésről szólnak. 

A magasabb nedvességtartalom és az egyre jelentősebb (58%-os) üzemanyagcélú felhasználás miatt azonban a malmokban feldolgozott nyerscukor mennyisége kissé elmaradhat a tavalyitól: 31,8 millió tonnával számolnak.  

A becslések tartománya viszonylag szűk sávban mozog (lásd táblázatunkat). 

Nagy gond, hogy a jelenlegi alacsony cukorárak nem fedezik a növekvő termelési költségeket, emiatt nem csupán a brazil, de a globális termelés is csökkenhet a következő szezonban.   

A nagyobb szakmai szervezetek előrejelzései szerint ugyanakkor a világ cukorkereslete folyamatosan emelkedik, a várhatóan csökkenő készletek miatt így újból magához térhet a cukor ára.

A brazil kormány 4,3%-ra növelte az üzemanyagokban felhasználható etanol arányát, ami éves szinten 27,3 millió litert jelent. De ez sem sokat segít a malmokon, melyek kihasználatlan kapacitása évente 12,5 millió tonnára tehető. Hatalmas adósságaik görgetésének súlyos következményeként pedig az ágazat árbevételének átlagosan 15%-a megy el az éves kamatszolgálatra, ezért az évtized végéig 57 malom csukhatja be a kapuit. Amennyiben a cukorgyárak nem kapnak segítséget, a feldolgozó kapacitások csökkenése visszahat a termelőkre, ami világszerte újra megkeserítheti az oly édes cukorárakat. 

Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek