Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AMIKOR MÁR AZ AUTÓNK elvezeti saját magát, a hűtőnk pedig bevásárol helyettünk, jusson eszünkbe a neves tudós, Stephen Hawking jóslata: a mesterséges intelligencia hamarosan átveszi tőlünk az irányítást. A világ legnagyobb szórakoztató elektronikai vásárán, a Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n (CES) a kiállítók ez évben is a lehetetlen határait feszegették.
Kép: Jan 8,2016. Las Vegas NV. Canada's discovery channels reporter Zia Tong test's out the Genworth R70i Aging experience suit. This suit lets you experience how it feels to be from 20-40 years older of your age from lost of hearing to your vision going bad to bad joints and way more, during the 2016 CES show Friday..Photo by Gene Blevins/LA Daily News/ZumaPress, Image: 270873067, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News, Fotó: Profimedia
HOGY ÉLHETTÜNK NÉLKÜLÜK?
Elképzelhető, hogy nem ez a világ a lehetséges világok legjobbika, de hogy rövid időn belül a legokosabb lesz, az biztos. Legalábbis erről győződhetett meg az a 176 ezer érdeklődő, akinek sikerült bejárnia a mintegy 100 ezer négyzetméternyi területen megrendezett kiállítást.
A tömérdek „okoscucc” láttán kérdezhetnénk kajánul: hogy élhettünk eddig borkóstoló robot, okostelefonról vezérelhető bármixer vagy éppen okosbögre nélkül? Nos, az utóbbi talán mégsem olyan felesleges kütyü, mint amilyennek látszik: az intelligens műanyag korsó ugyanis képes megállapítani, hogy mit töltünk bele, s hogy az ital vajon tartalmaz-e olyasmit, amire esetleg allergiásak vagyunk.
ORVOS A BŐRÜNKÖN
Vagyis nem feltétlenül kacat az, ami első pillantásra annak tűnik. Csodás újítások bizonyítják, hogy nem hiábavaló a mérnökök és gyártók globális versengése. Hiszen lehet, hogy egy ötletből – például, hogy különböző eszközökbe szenzorokat zsúfolunk – ma egy játék születik, ám később a mindennapi életünket is élhetőbbé vagy akár egészségesebbé teszi.
Egy okospóló például már nemcsak öltöztet, hanem a szervezetünket is figyeli: méri a hőmérsékletet, a pulzust, a vérnyomást. Az intelligens biotapaszt pedig elsősorban az idegrendszert károsító, mozgásproblémákkal együtt járó betegségekben szenvedők alkalmazhatják majd hatékonyan. Mozgásérzékelőt, gyorsulásmérőt, sőt még egy miniatűr szívritmusfigyelőt is beleapplikáltak a kitalálói.
Számos cég kimondottan az időseknek, különböző betegségben szenvedőknek, mozgássérülteknek, illetve vakoknak fejlesztett ki olyan eszközöket, szoftvereket, ami megkönnyíti az életüket. A teljesen mozgásképtelen embereken segít például az a készülék, melynek szenzora beméri és követi a szem legapróbb mozgásait, majd a számítógépen pontosan végrehajtja a felhasználó utasításait.
MINDENTUDÓ HÁZTARTÁS
Ma már nem újdonság, hogy az okostelefonunk segítségével akár a munkahelyünkről is elindíthatjuk a mosógépet, megetethetjük házi kedvencünket, s ha bekészítjük a hozzávalókat, mire hazaérünk, a tűzhely megfőzi a vacsorát.
Az idei CES egyik sztárja az óriáskijelzővel felszerelt okoshűtő volt. Internetre csatlakoztatott kamerákkal nézhetjük meg, hogy mi van belül, vagyis nem kell kinyitni az ajtaját és felborítani a készülék benti ökoszisztémáját. Az okoshűtő időnként leltározza is a tartalmát, figyelmeztet, ha fogytán van valami, sőt, ha kérjük, megvásárolja nekünk a hiányzó élelmiszereket kedvenc online üzletünkből.
ÉREZHETJÜK, AMIT JÁTSZUNK
Az embereket régóta izgatja a virtuális valóság – s íme, eljött a digitális térbe kalauzoló eszközök ideje is. Mit jelent ez a gyakorlatban? Felveszünk egy sisakot vagy szemüveget, ami úgy vetíti a szemünk elé a háromdimenziós világot, hogy azt valóságosnak érzékeljük. A fejünk mozgatásával nézelődhetünk benne, és interakcióba is léphetünk bármivel, amit a készítők előzetesen beleírtak a programba.
A virtuális gumiruhában pedig már nemcsak térhatásban láthatjuk, de ténylegesen át is élhetjük a játékokat. Ez lényegében egy búvárruhára emlékeztető öltözet, amit érzékelőkkel szereltek fel, melyek a legapróbb mozgásainkat is észlelik. Segítségükkel a testünkön is érezzük, ami a virtuális valóságban történik, például, ahogy egy játékban eltalálnak minket a lövedékek vagy kézbe veszünk egy tárgyat.
AZ OKOSÉLETRE KÉSZÜLNI KELL
Peppert, a kis robotembert már ismerhetjük. Évről évre többet tud: a szemeit helyettesítő nagy felbontású kamerák és a füleit helyettesítő mikrofonok segítségével képes az érzelmi állapotok felismerésére, és ezek figyelembevételével már-már ijesztően emberi módon kommunikál.
Kisebb rokona, JIBO a mesterséges intelligencia egyik kedvesen bumfordi megtestesítője. Hogy ő mit tud? Felolvassa az üzeneteinket, s hangvezérléssel megkérhetjük, hogy rendeljen vacsorát vagy épp olvasson mesét a gyereknek.
Robotok már a gyerekszobában is? Ijesztő világ képe sejlik fel… De gondoljunk csak bele: a technika története során az új vívmányoknak általában ez volt a sorsa: csodálták őket az emberek, de tartottak is tőlük. Így történt ez a XX. század elején az autóval vagy a végén a mobiltelefonnal. Aztán kipróbáltuk, megszoktuk és megszerettük mindet, s ma már el sem tudjuk képzelni az életünket nélkülük. A mesterséges intelligencia sem fenyegeti az emberiséget, mert éppen annyira okos, amennyire hagyjuk – nyugtatják meg az aggódókat a tudósok.
A repülőgépeket például már évek óta robotpilóták is elvezetik, de nem felügyelet nélkül. Vészhelyzetben a pilóták veszik át az irányítást. Az idei CES-en is számos cég rukkolt elő intelligens, önvezető járműcsodákkal.
A tesztek szerint gyorsabb és jobb döntéseket hoznak, mint az ember. Ám a robotautó sem új keletű találmány. A Google önjáró négykerekűi már évek óta róják a városok útjait, egyelőre még emberi felügyelet mellett. Érdekes tapasztalat, hogy eddig mindig akkor szenvedtek balesetet, amikor a velük együtt közlekedő hús-vér sofőrök figyelmetlenek voltak.
ELVETEMÜLT ÖTLETEK
A fül pizsamája. A kényelmes fülhallgató a fejmozgásunkat figyeli alvás közben, s következtet belőle az alvásunk minőségére. Ha szükségesnek látja, altató vagy éppen ébresztő hangeffekteket küld a fülünkbe.
Kolibri. Az okosfogkefe mozgásérzékelőkkel figyeli, hogy mindenhol alaposan megmostuk-e a fogunkat. Öt profil társítható hozzá, így az egész család fogmosási szokásait ellenőrizni tudja – hogy a fogkefe feje cserélhető, az magától értetődik.
Kopaszok vigasza. Egy hajnövesztő készülék 62 orvosi lézerrel masszírozza a fejbőrt, amitől állítólag megszűnik a hajhullás, rendszeres használatától pedig új szálak is serkennek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu