Oscart ért a Saul fia - Válogatott háttérinformációink

Majdnem egyéves diadalút végén minap felért a csúcsra a Saul fia: a cannes-i zsűri nagydíja, a Golden Globe-díj és sok más rangos elismerés után a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat is besöpörte Nemes Jeles László rendező első nagyjátékfilmje. Szabó István Mephistójának 1982-es sikere után 34 évet kellett várnunk arra, hogy ismét egy magyar alkotást hozzon ki legjobbnak az amerikai filmakadémia.

Ország-világSzijjártó Gabriella2016. 03. 04. péntek2016. 03. 04.

Kép: Feb 28, 2016; Hollywood, CA, USA; Laszlo Nemes accepts the Oscar for best foreign language film of the year for ‘Son of Saul’ from Hungary during the 88th annual Academy Awards at the Dolby Theatre. Mandatory Credit: Robert Deutsch-USA TODAY NETWORK *** Please Use Credit from Credit Field ***, Image: 275720644, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA, Fotó: Profimedia

Entertainment: 88th Academy Awards
Feb 28, 2016; Hollywood, CA, USA; Laszlo Nemes accepts the Oscar for best foreign language film of the year for ‘Son of Saul’ from Hungary during the 88th annual Academy Awards at the Dolby Theatre. Mandatory Credit: Robert Deutsch-USA TODAY NETWORK *** Please Use Credit from Credit Field ***, Image: 275720644, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA
Fotó: Profimedia

„Egy emberről szól, aki a Sonderkommandóban dolgozik, s felismervén a fiát a halottak között, eldönti, hogy eltemeti” – Nemes Jeles László 2010-ben egy kávé mellett így foglalta össze barátjának tervezett első nagyjátékfilmje lényegét. Az ötletet a Hangok hamu alatt című könyv adta, tele az auschwitz–birkenaui Sonderkommando tagjainak emlékirataival. 

Az említett speciális munkacsapat a koncentrációs táborokban javarészt zsidó foglyokból állt, tagjait a meggyilkoltak holttesteinek elégetésére kényszerítették. 

Az ötlettől még öt hosszú évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a Saul fia elkészülhessen. A mostani diadalmenet láttán nehéz elhinni, hogy annak idején senki nem hitt a tervben, minden produkciós cégtől elhajtották őket. Végül a Magyar Nemzeti Filmalap látott fantáziát benne, 300 millió forint erejéig. Nem a „szokásos” holokausztfilmet kapja az, aki jegyet vált rá. 

A film nagy erősségei – a Sault alakító Röhrig Géza tökéletes szerepformálásán kívül – a jól átgondolt és megvalósított technikai megoldások, például a kamera csakis a főszereplő érzelemmentes arcát követi, ahogy rója Auschwitz poklát, minden mást a háttérben látunk és hallunk. Saul, egy még járó, de lélekben már halott ember utolsó gesztusával a tisztességét akarja menteni. 

A stáb mindent elért, amiről filmkészítők csak ábrándozni mernek legvadabb álmaikban: szakmai és közönségsikerek, fesztiválgyőzelmek, belépő Hollywoodba, világhírű sztárok dicshimnuszai. És most felkerült a polcra az aranyszobor is. Los Angelesben, a 88. Oscar-gálán a köszönő beszéd közben akadozott a magyar elsőfilmes rendező hangja a meghatottságtól:
„Az emberiség legsötétebb óráiban is talán van bennünk egy belső hang, amely segít, hogy emberek maradjunk – erről a reményről szól ez a film.”


Összeválogatta: Szijjártó Gabriella

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek