Égető bizonyíték

A német Süddeutsche Zeitung című lap munkatársai hozták nyilvánosságra azokat a dokumentumokat, amelyek néhány nap leforgása alatt világméretűvé duzzadó botrányt indítottak el. A Panama Aktákból kiderül, hogy offshore cégeken keresztül politikusok, uralkodók és nemzetközi szervezetek is kihasználták az adóelkerülésnek ezt a módját.

Ország-világMarkos Mária2016. 04. 08. péntek2016. 04. 08.
Égető bizonyíték

Amit Edward Snowden évekkel ezelőtt elkezdett az Egyesült Államok lehallgatási ügyeinek kiszivárogtatásával, az a folyamat most beérni látszik. A múlt vasárnap este kirobbant offshore-botrány a világ negyedik legnagyobb ügyvédi irodájának meghekkelésével kezdődött, 11,1 millió iratot juttatva el ezáltal a médiához és a nagyérdemű olvasóközönséghez.

Annak ellenére, hogy a bankokat, ügyvédi irodákat minden országban törvény kötelezi arra, hogy meggyőződjenek, ügyfeleik nem pénzek tisztára mosására vagy adóelkerülésre akarják használni a náluk jegyzett céget, a dokumentumokból kiderült, hogy az offshoreiparban érdekelt szereplők több mint nagyvonalúan kezelték ezt a törvényi kitételt. A botrányt kirobbantó, panamai székhelyű Mossack Fonseca ügyvédi iroda is ilyen cég volt, abban segített ügyfeleinek, hogy minél hatékonyabban eltüntethessék vagyonukat. Az egy éven át tartó nyomozásban 370 újságíró bírósági adatbázisokban, tulajdoni lapokban, cégiratokban kutatott, pénzmosással foglalkozó szakemberekkel és nyomozókkal interjúzott. Az 1977 és 2015 közötti időszakot felölelő iratok bemutatják, hogyan mozogtak a feketepénzek a globális pénzügyi rendszeren keresztül.  

A román és a spanyol uralkodó, Putyin baráti köre, sportolók és nemzetközi sportszervezetek elöljáróságai, a Forbes üzleti magazin listáján szereplő üzletemberek és bűnözők, sőt a pénzügyi átláthatóságért küzdő Transparency International chilei vezetője is érintett többek között az eddigi legnagyobb offshore-ügyeket felgöngyölítő kiszivárogtatással. Az ezeréves demokráciájára oly büszke Izland miniszterelnöke, Sigmundur David Gunnlaugsson és a felesége is eddig egyedüli nyugat-európai politikusként olyan kétes figurákkal került egy névsorba, mint Vlagyimir Putyin, Nawaz Sharif pakisztáni miniszterelnök, Ijád Allávi iraki exminiszterelnök, Petro Porosenko ukrán köztársasági elnök vagy éppen Hoszni Mubarak korábbi egyiptomi köztársasági elnök fia. Az iroda ügyfelei között szerepelt a marokkói VI. Mohamed, a szaúdi Salman király. A Mossack Fonseca olyan, az USA-ban feketelistás cégeknek és személyeknek is segített vagyonuk eltüntetésében, akik korábban mexikói drogbárókkal, terrorszervezetekkel és Észak-Koreával üzleteltek. A felsorolásnak még koránt sincs vége, a lista percről percre egyre színesebb, az 1,3 terrabájt mennyiségű adat hónapokra elegendő csemegéről gondoskodik. A spájzajtó tárvanyitva, néhány csontváz csak kidől végre a sufniból.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek