Kapás van! Csúcs ez a márna

Miként a balatoni horgászoknak a süllő, olyan a dunaiaknak a márna: egy-egy méretes példányának kifogása a csúcsélmények közé tartozik. A Duna teljes vízrendszerében megtalálhatjuk, emellett a Tisza, a Hernád, a Rába és a Szamos, illetve ezek egyes szakaszai rejtenek jó márnázóhelyeket. Tipikus folyóvízi hal, elsősorban a gyors áramlású, kavicsos, homokos aljzatú és mélyebb mederszakaszokon fordul elő, az iszapos mederaljat kerüli.

Ország-világValló László2016. 06. 08. szerda2016. 06. 08.
Kapás van! Csúcs ez a márna

A márna nagyjából ötéves korára éri el a 40 centiméteres hosszt, ami a legkisebb kifogható mérete. Erre az időre válik ivaréretté, súlya ekkor még csak egy-két kilós. Április-májusban ívik, ennek megfelelően a tilalmi ideje május utolsó napjáig tart.

A nőstények viszonylag kevés számú ikrát érlelnek, ami azonban mérgező. Noha mesterséges szaporítása megoldott, vizeink márnaállományát elsősorban a természetes szaporulat szavatolja. A felnőtt példányok átlagos súlya 4-5 kiló, de kivételesen a nyolcat-tízet is elérheti. A hazai horgászrekord 8,1 kiló, a Tisza felső szakaszában fogták 1993-ban. De a Dnyeper folyóban 16 kilós példányt is sikerült horogra akasztani.

Mint a legtöbb pontyféle, a márna is a mederfenéken turkálva keresi a táplálékát, amibe a növényi eredetű ennivaló éppúgy beletartozik, mint a férgek, a rovarlárvák, a vízi csigák.

Mindenevő természetének megfelelően sokféle csalival horgászható, így sajttal, halszelettel, virsli- és húsdarabokkal, gilisztacsokorral vagy ép pen kukoricával. Horgászhatjuk úszós módszerrel, eredményesebb azonban a fenekezés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek