Az én képernyőm: Mikor néznek tükörbe?

Emlékszik még valaki a Mónika-show-ra? Meg a Balázs-show-ra? Joshi Baratra? A legelsőre bizonyosan. Mostanában éjszaka ismétli az RTL II, néha odafeledkezem pár percre és csak ámulok. Hogy a csudába tudtuk ezeket nézni tizenöt évvel ezelőtt? A legalsó osztálybeli, jobbára roma, láthatóan szegény, rosszul öltözött és hiányos fogú szereplők párkapcsolati és egyéb családi zűrjei nagy vehemenciával előadva – jó ég, ezt néztük? Bár már akkor is megírtam, hogy aljasan csalafinta és bizony-bizony rasszista érzelmekre apellál. Erősített minden előítéletet: ilyenek a cigányok, hangosak, balhésak. S te, néző, érezd magad többnek, mert nem vagy ilyen. Akkoriban még keveset tudtunk a módszerekről, ahogyan a szereplőket a műsorba toborozták: volt, akit a kocsmából, ötezer forintért, másokat meg megtévesztő ürüggyel hívtak be a stúdióba. Aztán Mónika, mint a szigorú tanárnő, kioktatta őket a helyes életvitelre.

Ország-világUjlaki Ágnes2016. 09. 28. szerda2016. 09. 28.
Az én képernyőm: Mikor néznek tükörbe?

Tekinthetünk ezekre úgy, mint a magyar kereskedelmi televíziózás kezdeti bukdácsoló lépéseire. Tekinthetnénk éppen, ám azóta egyre csak lejjebb és lejjebb vitt az út. Romákat nevetségessé tenni ma már politikailag nem korrekt, a szerencsétlen Kiszel Tünde vagy Fekete Pákó cikizése sem túl érdekes. Ma már itt vannak a celebek, akik mindennap, egyszerre legalább három csatornán csinálnak bohócot magukból.

Azoknak a kezdeti időknek, benne a Való Világnak és hasonlóknak volt a fő éceszgébere Árpa Attila, aki azóta megvilágosodott és szánja-bánja bűneit. Ezért igencsak testre szabottan és önkritikusan – amúgy meglepő tehetséggel – játssza el a fő médiagenya szerepét, a producert a Cukor show című tévéfilmben. A mű – Dömötör Tamás munkája – néhány éve készült, a Duna Tévé most vetítette. Az alapötlet: egy kibeszélőshow, ami kissé elfajul. Füst Milán Boldogtalanok című művét kissé lebutítva állítanak fel egy képletet, egy családi háromszöget, amit a műsorvezető Czukor Milán (Czukor Balázs) fokozatosan kibont. Jó színészek alakítják az amatőr szereplőket, de valójában nem is ez a privát történet az érdekes, hanem az, ahogyan a műsorkészítők – a producer, a műsorvezető, a szerkesztők, a statisztaszervező, a tapsvezénylő – működnek. Az a végtelen cinizmus, ahogyan a pillanatnyi érdek – a műsor, a nézettség – miatt az anyjukat is eladnák, ahogy mondani szokás.

A kibeszélni való téma címe igencsak mónikás: Ma rendbe hozom az életem. Az, hogy a kibeszélés főszereplője, Gyula (Anger Zsolt) egyszerre két nővel él, 2016-ban semmi különösebb megrendülést nem okoz. Hiszen minden celeb a teljes médianyilvánosság előtt hagyja el családját, amin a bulvármédia a címlapokon sajnálkozik. Csámcsognak, siránkoznak, körbejárják „közeli ismerőseiket”. Aztán, ahogy kimerítették a témát, máris az új nővel ragyogtatják a következő címlapon a büszke celebet: éljen a szerelem! Tehát a kibeszélőshow nem hoz a nézőnek különösebb izgalmakat, sem a filmbéli stúdióban, sem a Duna Tévére kapcsolva. A tragikus végkifejlet már inkább. Megrémül, kapkod, hisztizik a Czukor show stábja is, egyedül a hős férfiú, a producer áll a vártán. Még ha egy pillanatra meg is roggyan a váratlan fordulattól, padlóra nem kerül. Sem megrendülés, sem együttérzés nem zavarja meg önképét. Mármint, hogy ő a médiavilág legtökösebb csávója. (Még szerencse, hogy az őt alakító és a szerepet a régi önmagáról formázó Árpa Attila a valóságban elborzadt, amikor vagy tíz éve tükröt tartott maga elé. Nem sokan követték őt, talán még Sváby Andrásnak lett elege, ha jól emlékszem. De például Hajdú Péter egy percig sem gondolja médiagenyának magát. S mint hallom, bizonyára az ATV sem, mert leszerződött vele.)

A kereskedelmi televíziózás azóta szépen fejlődik. Aki kíváncsi rá, hogy hol tart, kattintson este az RTL Klub Való Világ című műsorára. Itt tart.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek