Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MEGVÁLTOZOTT A VILÁG – a legtöbbször ez a mondat hangzik el a 2001. szeptember 11-i terrortámadások kapcsán, pedig a világ nem akkor változott meg. A New York-i ikertornyokba, az Amerikai Védelmi Minisztériumba és a földbe csapódó repülőgépek példáján csak az derült ki, milyenné lett. Azóta tizenöt esztendő telt el, és sokan még ma is azt találgatják, miért lett ilyenné.
Kép: September 11, 2001, New York, New York, USA: Two planes hijacked by terrorists crash into the Twin Towers. The towers collapsed causing almost 3,000 deaths. Since late March 2004 into April, the US national commission panel is investigating whether the September 11, 2001 terror attacks were an intelligence failure and may have been prevented.., Image: 18930803, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Polaris, Fotó: Profimedia
Ez is háború, csak a felek nem szemtől szemben állnak egymással. Sőt azt sem lehet tudni, ki az ellenfél, viszont bármi, még egy repülőgép is fegyverré válhat. Ettől félelmetes. Nem mintha nem volna embertelen bármiféle háború, de a terror háborúja különösen az. Célja a pusztítás, a félelem és a rettegés fenntartása. Harcosai és áldozatai nem katonák, viszont bárki azzá válhat: harcossá és áldozattá. Ezért is pusztító.
A történet ismert: 2011. szeptember 11-én két utasszállító repülőgép becsapódott a New York-i Világkereskedelmi Központ ikertornyaiba; egy harmadik az Amerikai Védelmi Minisztériumba; a negyedik pedig a washingtoni Fehér Házra zuhant volna – bár ezt a gépet a járat utasai időközben „visszafoglalták” a terroristáktól, a földbe csapódást nem tudták elkerülni.
Csak azon a kedden 2995 ember halt meg. A tizenkilenc terroristát (tizenöt Szaúd-Arábiából, kettő az Egyesült Arab Emírségből, egy-egy Egyiptomból és Libanonból) és a minisztériumban elhunyt ötvenöt katonát leszámítva mindannyian civilek, hétköznapi emberek voltak. A támadást Oszama bin Laden és szervezete, az al-Kaida vállalta magára.
Az eseményeket követően szabadult rá igazán a terror a világra.
Csak Franciaországban 1980 és 2015 között legalább nyolc terrorcselekményt tartanak nyilván, de tény, hogy ma már szinte nincs olyan nap, amikor ne szerepelne a hírekben robbantásos merénylet. Az al-Kaida mellett pedig megjelent egy sokkal pusztítóbb szervezet, a radikális nézeteket valló Iszlám Állam, amely a nyugati világ, így Európa megbüntetésével, bekebelezésével és elpusztításával fenyeget.
A támadások egyik legszembetűnőbb következménye, hogy minden érintett állam vezetése megerősítette hatalmát. A félelem következtében az emberek olyan jogosítványokkal is felruházzák kormányaikat, amelyek korlátozhatják saját szabadságukat is. Az államok egyre többet költenek katonai és biztonságvédelmi kiadásokra. Az USA-ban külön, úgynevezett Patrióta-törvényt hoztak a védelem érdekében, amely még azt is lehetővé teszi, hogy bírói végzés nélkül bepillanthassanak bárki személyes adataiba, üzleti ügyeibe, levelezésébe, lehallgathatják – mindez megkönnyíti a terrorgyanús személyek kitoloncolását.
Ám ha van tanulsága a 9/11-es eseményeknek, akkor a legszembeötlőbb talán mégis az, hogy bármennyire nehéz is, de a terror ellen leghatékonyabban csakis bölcsességgel, belátással és megértéssel lehet küzdeni – különben minden, amit az ember eddig teremtett, eltűnhet a Föld színéről. Magával az emberrel együtt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu