Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nemrég egy kisfilmmel hívta fel magára a figyelmet Nagyvázsony: egy kísérleti projektet mutat be, hogyan lehetne a szelektív hulladékgyűjtést költség- és környezetkímélő módon megoldani. Egy, erre a célra gyártott lovas fogatot tesztelnek kukásautó helyett. Ez lenne a megoldás, vissza a múlt századba?!
Kép: Nagyvázsony faluriport balaton felvidék vár 2016 08 03 Fotó: Kállai Márton
– A fogatos hulladékgyűjtés ötlete egy hajnali időpontban pattant ki a fejemből – meséli az ötletgazda, a Veszprém megyei település polgármestere, Fábry Szabolcs János. – Hosszú hétvégén voltunk a Balatonnál, amikor csattogó-zakatoló kukásautókra ébredtem. Elgondolkodtam azon, hogy minden bizonnyal meg lehet ezt oldani máshogy is. Mivel igáslovaim vannak, amelyek mára nemcsak hobbit, hanem sokszor munkalehetőséget, bevételt is jelentenek, rögtön külföldi példák után néztem. Számos nyugati fogatos hulladékbegyűjtési modellel találkoztam az interneten, sőt azt is láttam, hogy a lengyel és a cseh fürdőés üdülővárosokban sok fogatot használnak a turizmusban. Szakemberek segítségével elkészült egy tanulmány, valamint a hidraulikus platóval ellátott prototípus.
Hazánk területének 75 százalékán alkalmazható egy vagy két fogat három-három lóval. A modell abszolút illeszkedik a meglévő teherautós rendszerbe úgy, hogy közben több mint hatmilliárd forint megtakarítást érhetünk el – érvel különös ötlete mellett a polgármester. Emellett ez a meglévő munkahelyeken felül további 4200 új, vidéki munkahelyet és több mint 25 millió kilogramm szén-dioxid-csökkentést jelenthet az országnak.
– A településünk fekvése nagyon szerencsés, hiszen a Balaton közelségének és a Kapolcs-központú Művészetek Völgye rendezvénysorozatnak köszönhetően sok turista érkezik hozzánk. Ha nem csinálunk semmit, akkor is negyven-ötvenezer ember ellátogat ide. Persze nem tudunk versenyezni a rendszerváltás előtti időszak államilag finanszírozott várjátékok százezres látogatószámával.
Az önkormányzat és Nagyvázsony turizmusban érdekelt lakossága jelentős bevételre tesz szert a vendégéjszakákból, de egyelőre, egy-két vállalkozást leszámítva, nem tartunk még ott, hogy meg is éljünk belőle. Elég sokan gazdálkodnak, a családok egynegyede a mezőgazdaságból él, másik negyede iparos, köztük nem egy komoly foglalkoztatónak számít.
Működik a faluban egy svéd–magyar vállalkozás, mintegy száz alkalmazottal, és szeptemberben indul egy újabb száz fő foglalkoztatására alkalmas csarnok építése. Ez már a környező településeket is érinti, mert munkalehetőséget teremt a térségben. Csak a dolgozók egynegyede jár el a közeli Veszprémbe dolgozni.
A Balaton-felvidéken már nem az a probléma, hogy emberek sorba állnak a közmunkáért, itt komoly szakképzett munkaerőhiány van a borászatokban, a vendéglátásban.
A falu első számú turisztikai vonzereje a Kinizsi-vár, látogatásunk napján is tele a parkoló. A nevezetességek ugyan jelentős bevétellel járnak, de folyamatos fejlesztési kényszerrel is.
Vajon mit mutat a mérleg? A vár környékén gigafejlesztés várható a Nemzeti Várfejlesztési Program jóvoltából.
A kormány 2014-ben hirdette meg, több mint harminc vár részleges vagy teljes feltárását, rendbetételét, helyreállítását tűzte ki célul. Négy kategóriába sorolták neves várainkat a munkák szükségessége szerint; a nagyvázsonyi a 2-esbe került, a terv 1,1 milliárd forintot irányoz elő.
– A program nem a romok megőrzéséről szól – tisztázza a helyzetet Fábry Szabolcs János. – A projekt költségvetésének felét olyan gazdaságfejlesztésre kell fordítani, amely vendégéjszakákat hoz, munkahelyet teremt. Olyan tervezetet tettünk le, amely nulla energiaigényű, minden fejlesztéshez napenergiát szeretnénk használni. A szomszédos Pulán bányásszák az alginitet, Magyarországon közösségi tulajdonban egyedül itt található ez az ásvány. A tervünk az, hogy a vár mellett megépülne egy középkori hangulatú alginitfürdő, egy Kinizsi korát megidéző szabadtéri játszópark és egy lovaspálya, amely szabadtéri rendezvényeknek adna otthont. Emellett rendbe akarjuk tenni a pálos kolostort is, valamint az Árpád-kori Szent István-templom megmentése is halaszthatatlan.
Mit adhat mindez a településnek?
– Az a világ megszűnt, hogy áll egy vár, mellette egy étterem, étlapján rántott hússal, és ebből jól elvagyunk – mondja a polgármester. – A Balaton-felvidéki gasztroforradalom korában ma már nem lehet csak úgy foglalás nélkül beesni egy kis falusi, ám új szellemiségű, felkapott étterembe, mert nincs hely. Mi még Nagyvázsonyban nem tartunk itt, de erre a vonatra sürgősen fel kell szállni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu