Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tálalás kérdése? - Hiába fogadta el a múlt pénteki EU-csúcs Orbán Viktor követeléseinek jó részét, a magyar miniszterelnök mégis sikertelennek ítélte a pozsonyi találkozót. Az EU 27 tagországának vezetői között kritikájának adott hangot az olasz miniszterelnök, Matteo Renzi is, aki elszalasztott lehetőségnek nevezte a találkozót.
Kép: Informal meeting of the 27 heads of EU states or government in Bratislava Robert Fico - Prime Minister of Slovakia Angela Merkel - Chancellor of Germany leaving the ship after the lunch during Bratislava Summit 2016, Image: 300052556, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Robo Homola - CEF, Fotó: Profimedia
A migránsok ellenőrzés nélküli beáramlásának megakadályozása, a határok teljes ellenőrzése, a nyugat-balkáni országok támogatása, az uniós határőrség mielőbbi felállítása, csupa olyan kötelezettségvállalás hangzott el Pozsonyban, amiért a magyar kormányfő eddig a brüsszeli asztalt verte. Orbán Viktor szerint többet beszéltek a menekültek szétosztásáról, mint megállításukról a schengeni határokon. Ezzel szemben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Angela Merkel német kancellár értésre adták, készek kompromisszumokra.
Az EU-tagállamok vezetőinek pénteki pozsonyi informális csúcstalálkozóján Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke figyelmeztette az euroszkeptikus vezetőket, köztük Orbán Viktort és a lengyel Beata Szydłót, hogy fogják vissza az unióval kapcsolatos, egyre ellenségesebb retorikájukat. Tusk javaslatai közt szerepelt többek közt az uniós határok és tengerpartok védelmét segítő szolgálat kiépítése, uniós támogatás a török–bolgár határ ellenőrzésére. Az uniós védelmi együttműködés erősítése a német és a francia vezetők javaslatcsomagjában, míg az európai haderő erősítése a V4-ek menetrendjében kapott szerepet.
A migránskérdés fő szószólója az egyik legérintettebb fogadóország miniszterelnöke, az olasz Matteo Renzi volt, aki megállapodást sürgetett az afrikai államokkal. Kijelentette, hogy az uniós tagállamoknak hozzá kell látniuk a migránsok áthelyezéséhez, erről azonban szerinte a tagállamok közül „túl sokan nem akarnak tudomást venni”.
3500
embert sikerült áthelyezni Görögországból és Olaszországból egy másik tagállamba az elmúlt egy évben a menedékkérők kötelező szétosztásáról született határozat értelmében.
Orbán Viktor a pozsonyi informális EU-csúcs utáni sajtótájékoztatóján elismerte, hogy nem sikerült megváltoztatnia az unió bevándorláspolitikáját, pedig ezzel a céllal utazott oda. Magyar szempontból azért mondható sikeresnek, mivel választ kaptak arra a kérdésre: folytatódik-e az EU szétesése. A rövid válasz: nem. Vagyis mások nem terveznek kilépni, a többi 27 tagország együtt képzeli el a jövőt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu