Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Biztonságos zónákat hozna létre Törökország Szíriában, amihez a nagyvilág segítségét kéri. Így megóvhatnák a civileket, kezelhetnék a menekülthelyzetet. A szükséges területet, úgy tetszik, máris kezelésbe vették.
Kép: This picture taken around 5 kilometres west from the Turkish Syrian border city of Karkamis in the southern region of Gaziantep, on August 25, 2016 shows Turkish Army tanks driving to the Syrian Turkish border town of Jarabulus. Turkey's army backed by international coalition air strikes launched an operation involving fighter jets and elite ground troops to drive Islamic State jihadists out of a key Syrian border town. The air and ground operation, the most ambitious launched by Turkey in the Syria conflict, is aimed at clearing jihadists from the town of Jarabulus, which lies directly opposite the Turkish town of Karkamis. / AFP PHOTO / BULENT KILIC, Fotó: BULENT KILIC
Törökország hadserege az utóbbi két hétben számos katonai műveletet hajtott végre déli szomszédja területén, de nyilvánvalóan nem elégszik meg az Iszlám Állam állásainak felszámolásával a török–szír határvidéken. Amit igen hatékonyan ért el. A mérsékelt ellenzékkel együttműködve először is a török erők kiszorították az ISIS-t a határtól száz méterre kezdődő Dzsarablúsz városból.
Egy kis stratégia. Képzeljünk magunk elé egy vízszintes vonalat: határ ez, fölötte van Törökország, alatta Szíria. Képzeljünk el egy másik vonalat is, az elsőre merőlegest: ez az Eufrátesz folyó. Szíriának a folyótól keletre fekvő részét a kurd csapatok uralják (ők Aszad kormánya mellett a mérsékeltek és az ISIS ellen harcolnak). Az Eufrátesztől nyugatra az ISIS birtokol egy mintegy száz kilométer széles területsávot, majd ismét kurd fennhatóság következik. Az ISIS tehát a kurdok harapófogójába került, s így kiszorításra ítéltetett. Ám ha ez bekövetkezik, összefüggő kurd fennhatóságú terület jelenik meg Törökország határainál…
Utóbbi szíriai behatolásának – amint azt az Anadolu állami hírügynökség is közölte – egyik célja ennek megakadályozása volt. Mivel az Eufrátesz két északi hídjához csak Dzsarablúszon keresztül lehet eljutni, a törökök megakadályozták a kurdok összeborulását (kissé össze is lövöldöztek egymással). Tegyük hozzá: a kurdokat (is) támogató Egyesült Államok jóváhagyásával.
A Pajzs második ütemében a törökök és a felkelők megtisztították a határvidéket az ISIS-től. Ez fontos, mert elvágták az Iszlám Államot az anyagi és emberi utánpótlástól. Egy lehetséges harmadik ütemben pedig a törökök támogatta felkelők (s akár a török erők is) a kurdokat veszik célba – ha a határ mellett terjeszkednének, mindenhol velük találják magukat szemben. Ha ez bekövetkezik, az Eufrátesz Pajzsa hadművelet (képünkön) nevének második elemét ki lehet cserélni a Jatagánja szóra: a török csapatok szír földön fejeznék le az általuk terroristának tartott kurd szervezeteket. Az így megtisztított terület esetleg alkalmas lehetne számos menekült letelepítésére? Ez is egy elképzelhető változat, a mai közép-keleti vezetők képzelőereje pedig közismerten határtalan.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu