Utazó leletek

AZ ORVOSHIÁNY és a digitális technika fejlődése új megoldásokat szül: ilyen a távleletezés is. Néhány éve még arról vitatkozott a szakma, esélyt vagy kockázatot jelent-e, hogy a betegről készült felvételt netán az ország másik csücskében dolgozó radiológus veszi szemügyre. Ma már ez bevett gyakorlat Hatvanban is.

Ország-világPalágyi Edit2016. 09. 06. kedd2016. 09. 06.

Kép: hatvan Albert Schweitzer kórház rendelőintézet orvos ellátás beteg vizsgálat egészségügy MR mágneses rezonancia diagnosztikai berendezés 2016 08 18 Fotó: Kállai Márton

Utazó leletek
hatvan Albert Schweitzer kórház rendelőintézet orvos ellátás beteg vizsgálat egészségügy MR mágneses rezonancia diagnosztikai berendezés 2016 08 18 Fotó: Kállai Márton

– Kevés a radiológus, ami egy kisvárosi kórháznak különösen nagy gondot jelent. Ezért adódott a megoldás, hogy a képalkotó diagnosztikában a leletezést centrumokba szervezzék. Az ultrahangfelvételek értékeléséhez természetesen jelen kell lennie a doktornak, míg a CT, MR és röntgen esetében a radiológusnak nem kell itt ülnie, mert a képalkotó berendezések digitalizált felvételét az interneten továbbíthatjuk neki. Így ma már jól működik, hogy a Pécsett vagy Debrecenben dolgozó orvos ott ül a monitor előtt, és fogadja több kórház betegeinek interneten érkező leleteit – tudtuk meg dr. Stankovics Éva főigazgatótól a hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézetben. Ezzel rövidül a várakozási idő: sürgős esetben akár egy órán belül, de 24–48 óra alatt feltétlenül megérkezik a várt lelet a hevesi kisvárosba.

A teleradiológia – azaz a képek továbbítása diagnózis vagy konzultáció céljából – az internet révén vált mindennapossá, emellett azért terjedt el, mert világszerte kevés a radiológus.

A szakemberhiányt nálunk részben az okozza, hogy alacsonyak az orvosi fizetések, ezért sokan külföldre vándoroltak, s a radiológusszakma elöregedett. Ráadásul az európai uniós pályázatok jóvoltából sok korszerű CT- és MRberendezés állt munkába a vidéki kórházakban is, így rutinszerűvé vált, hogy a diagnózis elkészítéséhez ezek felvételét használják. Túl messzire azonban az orvosok sem tudnak ingázni, tehát inkább elküldik a képet a gyógyító centrumokba.

Amerikai adatok szerint évente 15 százalékkal növekszik a képalkotó berendezéssel készült felvételek száma, amivel a radiológusok képzése a világ gazdagabbik felén sem képes lépést tartani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek