Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kecskemét gyönyörű „ékszerdobozának” előtere – Ambrus Mária díszletterve alapján – a megszokott polgári szobabelső helyett ezúttal egy norvég tragédia helyszínéül szolgál. A Katona József Színház produkcióját illetően nem ez az egyetlen furcsaság Henrik Ibsen 1890-ben keletkezett művével kapcsolatban.
Zsótér Sándor rendező ezúttal is kitett magáért, bár nem olyan mértékben, mint azt tőle megszoktuk. Indításként megváltoztatta a címet: Hedda Gabler helyett Gabler Hedda lett. Abban pedig nincs semmi meglepő, hogy a darabot mai viszonyokra aktualizálta, így nem kell az áthallásokra figyelni, egyértelműek az üzenetek.
Szemmel láthatóan nehéz „bejátszaniuk” a színészeknek a nagyszínpadot. Időnként mozgatják a bársonyfüggönyöket, sőt a vasfüggönynek is találtak új funkciót: annak az ajtaján dobálja befelé Hedda hajdani szeretője könyvének kéziratlapjait, mintha egy kályhában égetné el azokat. A szemfüles nézők észrevehetik, hogy a háttérben elhelyezett képernyőn (egyebek mellett) Ibsenről készült fotók peregnek. És teret kapnak a svédek is, mivel a női főszereplők a megfelelő dramaturgiai pillanatban elénekelnek egy-egy ABBA-slágert.
A győztes mindent visz – nyomják keserű lelkesedéssel, de e nélkül is értenénk a szövevényes és lehangoló történetet. Egy fiatal pár vergődését látjuk: hétköznapi életük álarcok mögé bújtatott valósága sejlik fel és bontakozik ki a két felvonás során. Hedda nem szerelemből ment feleségül a feltörekvő fiatal tudóshoz, hanem az anyagi biztonság miatt. Az éles eszű, jégszívű, a polgári szabályokat nem tűrő asszony fondorlatos módon keríti hatalmába a körülötte lévőket. Egykori szeretőjét sikerül öngyilkosságba kergetnie, de baljóslatú játszmái elviselhetetlen terhet jelentenek számára, s a végén a boldogtalan asszony önmaga ellen fordul.
Hedda Gabler bonyolult személyiségét, belső vívódásait felmutatni nagy kihívás, ugyanakkor hálás színészi feladat. Trokán Nóra igyekszik helytállni: nem a dráma klasszikus hősét látjuk benne, hanem egy mai fiatal nőt. Porogi Ádám a férj, Jörgen Tesman figurájából kihozza az unalmas színeket, viszont Hajdú Melinda (Elvstedné), Nagy Viktor (Ejlert Lövborg), Szemenyei János (Brack) teljesítménye nem mindenhol egyenletes. Sára Bernadette Jörgen nagynénjeként, Kertész Kata pedig a szobalány szerepében karakteres alakítást nyújt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu