Fogy a türelem

Április végén eljön az igazság pillanata, amikor több európai uniós intézmény is véleményt mond a budapesti Közép-európai Egyetem működését megnehezítő magyar törvénymódosításról.

Ország-világHalmai Katalin2017. 04. 14. péntek2017. 04. 14.

Kép: Emma (r-l) and Lilly painting a European flag at the 'Pulse of Europe' event at the Gendarmenmarkt in Berlin on 09 April 2017. For weeks now, EU supporters have been gathering for the demonstrations of the 'Pulse of Europe' initiative in several European cities on Sundays to demonstrate a peaceful, united Europe without borders. Photo: Monika Skolimowska/dpa, Fotó: Monika Skolimowska

'Pulse of Europe' rally in Berlin
Emma (r-l) and Lilly painting a European flag at the 'Pulse of Europe' event at the Gendarmenmarkt in Berlin on 09 April 2017. For weeks now, EU supporters have been gathering for the demonstrations of the 'Pulse of Europe' initiative in several European cities on Sundays to demonstrate a peaceful, united Europe without borders. Photo: Monika Skolimowska/dpa
Fotó: Monika Skolimowska

A friss magyarországi fejleményekről tanácskozni fog az Európai Parlament és a Fidesz pártcsaládjának elnöksége. Brüsszelben először Navracsics Tibor, az EU ellenőrző és végrehajtó testületének, az Európai Bizottságnak a magyar tagja adott ki bíráló nyilatkozatot a CEU további normális működését akadályozó törvénymódosításáról. Az oktatás ügyeit felügyelő biztos hangsúlyozta:
„A Közép-Európai Egyetem egyike a legfontosabb felsőoktatási intézményeknek nemcsak Magyarországon, de az egész európai felsőoktatási térségben. Ezért tartom fontosnak, hogy az esetleges szabálytalanságok korrekciója után zavartalanul folytathassa működését Budapesten.”

Megszólalt az Európai Bizottság tudományos kutatásért felelős tagja is, mert a budapesti egyetem az EU-tól is kapott pénzügyi támogatásokat különféle oktatási és kutatási programokra.

A portugál nemzetiségű Carlos Moedas „mély aggodalmát” fejezte ki a történtek miatt, amelyek szerinte sérthetik a tudományos kutatás szabadságát. Jean-Claude Junckert egy brüsszeli sajtótájékoztatón kérdezték újságírók a CEU-törvényről, amire az európai bizottsági elnök azzal válaszolt, hogy nem tetszik neki a döntés. Bejelentette, az általa vezetett testület meg fogja vizsgálni, hogy a jogszabály megfelel- e az unió normáinak. Az első értékelésre (április 11-i, keddi) lapzártánk után, április 12-én került sor.

Ezt a vizsgálatot sürgették az Európai Parlament képviselői is, akik a magyarországi jogszabály jóváhagyásakor éppen Strasbourgban tartották a plenáris ülésüket. Az Orbán-kormányt régóta bíráló baloldali és liberális frakciók mellé ezúttal felsorakozott a Fideszt a soraiban tudó kereszténydemokrata pártcsalád, az Európai Néppárt is, amelynek néhány képviselője egészen odáig ment, hogy egy zárt ajtók mögött tartott tanácskozáson a magyar jobboldali párt kizárását javasolta a politikai csoportból. A kereszténydemokraták végül abban maradtak, hogy megvárják az Európai Bizottság értékelését a jogszabályról, de világossá tették: bármi legyen is a brüsszeli vizsgálat eredménye, elvárják a magyar kormánytól, hogy azt végrehajtsa.

Halmai Katalin, Brüsszel

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek