Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kártékony egészségügy - Harminckétezer. Ennyi életet menthetett volna meg egy jól működő egészségügyi rendszer. Az első átfogó jelentés a magyar egészségügyről súlyos megállapításokat tartalmaz, amelyek közül talán ez a legtragikusabb. A jelentést az Állami Egészségügyi Ellátóközpont koordinálta, és különböző minisztériumi csoportok dolgoztak annak véglegesítésén.
Kép: Mezökövesd mezőkövesd kórház belgyógyászat fekvöbeteg krónikus osztály ellátás növér nővér ápoló 2012.10.17 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Kiderült például az is, hogy a 65 év alattiak között a leggyakoribb halálok valamilyen rosszindulatú daganatos betegség. A helyzet rendkívül súlyos, hiszen az Európai Unióban nálunk halnak meg a legtöbben ez okból. Az ország folyamatosan csúszik le az uniós átlaghoz képest: egyre több nő hal meg méhnyak-, mell-, gége-, légcső-, hörgő-, tüdőrákban, míg a férfiaknál a vastag- és végbélrák szedi a legtöbb áldozatot. Ők jelentős részben a tragikus állapotban lévő ellátórendszer miatt haltak meg: a jelentés szerint, ha megfelelő ellátásban részesülnek, és a szükséges beavatkozásokat időben elkezdik, ez a 32 ezer élet (egy kisváros lakossága) megmenthető lett volna csak 2014-ben.
A jelentés nem csak általános képet mutat az ország egészségügyi helyzetéről, de területenkénti adatokat is tartalmaz. Innen tudjuk, hogy nem mindenhol ugyanolyan tragikus a helyzet: az ország egyes részein akár hét-nyolc évvel is tovább élnek egészségesen az emberek. A legjobb helyzetben a közép-magyarországi, a legrosszabban pedig az észak-magyarországiak vannak.
Az egészségügyi jóllét nem csak attól függ, hol lakunk, de attól is, milyen az iskolai végzettségünk.
A riport megállapítja, egy alapfokú végzettségű férfi 12 évvel korábban hal meg, mint egy felsőfokú végzettségű, míg a nők esetében ugyanez az adat 5,6 év. Sőt, az iskolai végzettség a csecsemőhalandóságra is hatással van: az alapfokú végzettségű anyák babáinak halandósága háromszorosa azon anyák csecsemőinek, akik egyetemi, főiskolai diplomával rendelkeznek.
Nem meglepő viszont az az adat, miszerint a várólisták rendkívül hosszúak, és az sem, hogy e téren is lényeges megkülönböztetésekkel kell megküzdenie a lakosságnak. Közép-Magyarországon például átlagosan „csak” 31, Dél-Dunántúlon viszont 110 napot kell várni egy-egy orvosi beavatkozásra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu