Első útja Brüsszel

Látványos győzelmet aratott Ausztriában az osztrák kereszténydemokrata néppárt (ÖVP) az október 15-re előrehozott általános választásokon. A szavazatok 31,5 százalékát szerezte meg, 5 százalékot vert rá az eddigi kancellárpárti szociáldemokratákra (SPÖ).

Ország-világMarkos Mária2017. 10. 23. hétfő2017. 10. 23.

Kép: Austria's Foreign Minister and leader of Austria's centre-right People's Party (OeVP) Sebastian Kurz waves to supporters during the party's election event following the general elections in Vienna, Austria, on October 15, 2017. / AFP PHOTO / JOE KLAMAR, Fotó: JOE KLAMAR

Első útja Brüsszel
Austria's Foreign Minister and leader of Austria's centre-right People's Party (OeVP) Sebastian Kurz waves to supporters during the party's election event following the general elections in Vienna, Austria, on October 15, 2017. / AFP PHOTO / JOE KLAMAR
Fotó: JOE KLAMAR

Az előrehozott választások kimenetele – ebben egyetértenek az elemzők – nem vasárnap dőlt el, hanem 2017 májusában, amikor a néppárt (ÖVP) akkori külügyminisztere, a ma is csak 31 éves Sebastian Kurz (képünkön) törvényesen, de puccs-szerűen magához ragadta az öregedő párt irányítását, s kiprovokálta a szakítást a nagyobbik koalíciós partnerrel, a szociáldemokratákkal.

Az SPÖ-t irányító, májusban csak egy éve kancellár Christian Kern habozott, túlságosan sokáig próbálkozott a koalíció mentésével. A kampányban sem állt a helyzet magaslatán, általa kevéssé ismert, utóbb méltatlannak minősülő tanácsadókra hallgatott.

A választási hajrában azonban tiszteletre méltó energiával küzdött pártja megmentéséért, annyira, hogy korábbi, ellenzékbe vonulási terveit is kétértelművé tette. A választások másnapján tartott vezetőségi ülésen a többség megerősítette őt pozíciójában, s úgy döntött, minden parlamenti párttal tárgyalásokat kezdenek az esetleges kormányalakításról.

A néppárton kívül is roppant népszerű Sebastian Kurz, aki a vasárnapi győzelmi ünnepségre magával vitte többnyire a nyilvánosságtól távol tartott, szép szőke barátnőjét, a levélszavazatok megszámlálása után, államfői meghatalmazást kapva, azonnal megindítja koalíciós tárgyalásait.

Elvben eddigi partnerével, az SPÖ-vel is összeállhat úgy, hogy most ő van nyeregben, de a szélsőjobboldali szabadságpárttal (FPÖ-vel) is. Ez utóbbinak van nagyobb esélye, már csak azért is, mert a két párt programjában nagyon sok a közös elem, gyorsabb lehet a megegyezés. Kurz és Kern között az elmúlt hónapokban nagyon megromlott a kapcsolat, ez is amellett szól, hogy az ÖVP a szabadságpárttal közösködjön.

A radikális párt azonban szélsőségesen iszlámellenes, s az uniót is nagyon sok kritikával illeti.

Nem véletlen, hogy a választási győzelemhez gratuláló külföldi vezetők – élükön Angela Merkel német miniszterelnökkel és Emmanuel Macron francia elnökkel – mind aggodalmukat fejezték ki a két párt esetleges kormányra kerülése miatt. A Heinz-Christian Strache vezette FPÖ túlságosan jó kapcsolatokat épít Oroszországgal, s testvéri viszony fűzi a nyugat-európai szélsőjobboldali pártokhoz.

Ezért is sietett a már 24 évesen államtitkári rangot szerzett Kurz bejelenteni, hogy amint befejeződnek a koalíciós tárgyalások, első útja Brüsszelbe vezet, hangsúlyozandó az unió fontosságát.

Sebastian Kurz az eddiginél szigorúbb fellépést ígér a bevándorlókkal szemben, az osztrák határvédelem megerősítését, az általa szociális turistáknak nevezett kelet-európai vendégmunkások megregulázását.

Csak ötéves ausztriai tartózkodás után engedné őket a juttatásokat tartalmazó mézesbödönhöz, s az Ausztriában dolgozó külföldiek odahaza élő gyerekei utáni pótlékot megnyirbálná. Több privátot és kevesebb államot ígér, adócsökkentési elképzeléseiből bőven szán a vállalkozóknak, s a szociáldemokratákkal ellentétben eszében sincs az örökösödési  adót visszaállítani.

Földvári Zsuzsanna, Bécs

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek