Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ILYENKOR, NOVEMBER TÁJT újra és újra nekifutnak a lapok a Kennedy-gyilkosságnak: az amerikai elnököt 1963. november 22-én lőtték agyon a texasi Dallasban. Különösen igaz ez a mostani évfordulón, amikor az utolsó 3100 CIA-irat titkosítása is lejárt, s nyilvánosságra hozták azokat. Ami azt illeti, a nagy leleplezés elmaradt, az 54 éves történet lényegében nem változott.
Mi sem ígérünk új nyomozást, viszont több forrásból összeszedve beszámolunk vagy három tucat olyan halálesetről, amely szorosan kötődik a Kennedy elleni merénylethez.
A mindenki által ismert személyekről nem írunk, hiszen az ő történetük ma már iskolai tananyag. Ez összesen hat név. Az első természetesen Kennedy elnök. A második a gyilkosa: Lee Harwey Oswald.
A harmadik Oswald gyilkosa: Jack Ruby alvilági kapcsolatokkal rendelkező bártulajdonos. (1976. január 3-án rákban meghalt, egyesek szerint szervezetébe injekciós tűvel ráksejteket juttattak.)
A negyedik az elnök öccse, Robert, akit 1968. június 5-én egy palesztin fiatalember meglőtt. (Másnap halt meg.)
Az ötödik név gyilkosáé: Sirhan Bishara Sirhané, aki máig is életfogytiglani büntetését tölti.
A hatodik pedig a merénylet másik halálos áldozata: John D. Tippit dallasi rendőr, aki megpróbált elkapni egy gyanús alakot, de az agyonlőtte.
Az összes többi áldozat – egészen pontosan 30 – gyakorlatilag ismeretlen, legalábbis a magyar olvasók előtt. Bemutatjuk őket. Közülük négyen maffiatagok. Sam Giancana chicagói maffiafőnök vallomást akart tenni. Mielőtt azonban behívták volna, 1975. június 19-én ismeretlen tettes hat lövéssel kivégezte. James Riddle Hoffa a CIA és a maffia összekötője, jól ismerte Rubyt. 1975 júliusában nyomtalanul eltűnt. John Rosselli kiöregedett chicagói gengszter 1976 nyarán kezdett vallani a szenátusi bizottság előtt. Pár nappal később valaki megfojtotta. Charles Nicoletti chicagói bérgyilkos kapcsolatban állt Jack Rubyval. 1977. március 28-án ismeretlen tettes lelőtte.
Következzenek a „civilek”!
Az első nyolc személy között az összefüggés: látták Tippit őrmester gyilkosát, és egyikük szerint sem Oswald volt a tettes. Harold Russel 1965. július 23-án, barátaival 53. születésnapját ünnepelte. Sírt és közölte, hogy meg fogják ölni, el akar rejtőzni. A barátai kihívták a rendőrséget, ám a kiérkező rendőr néhány perccel később fejbe lőtte Russelt.
Domingo Benavides, ha él(?), azt csak annak köszönheti, hogy testvére, Edward a megtévesztésig hasonlít rá. Edwardot Dallasban, 1964-ben tarkón lőtték. Domingo azóta bujkál, tudja, hogy ő lett volna a célpont.
Warren Reynolds a harmadik szemtanú, sőt egyike azoknak, akik üldözőbe is vették a gyilkost. 1964. január 23-án valaki megleste az utcán, és hátulról rálőtt. Életben maradt, felgyógyulása után már úgy emlékezett, hogy Oswaldot látta az utcán.
Darrell Wayne Garnert azzal gyanúsították, hogy ő akarta meggyilkolni Reynoldsot. Garner azonban alibit igazolt: a kérdéses időpontban barátnőjével, a sztriptíztáncosnő Betty Mooney MacDonalddel volt. A rendőrök a lányt is őrizetbe vették, két órával később felakasztva találták a cellában. Garner azt vallotta: „Volt valami közöm a Kennedy-gyilkossághoz.” Mielőtt azonban másnap jegyzőkönyvbe diktálhatta volna vallomását, a börtönépületben valaki leszúrta.
James Worrel szemtanú 1964 novemberében autókarambol áldozata lett. A baleset okozója eltűnt a helyszínről.
Lee Bowers dallasi tisztviselő gyanús gépkocsikat látott a helyszínen. Amikor rászánta magát és vallomást tett, már nem sokáig élt: gépkocsijával hídkorlátnak ütközött, és szörnyethalt.
Rober Dean Craig dallasi seriffhelyettes, aki szerint Oswald nem egyedül követte el a gyilkosságot, 1975 májusában meghalt, úgy tudni, önkezével végzett magával.
A következő négy esetet Nicholas J. Chetta személye köti össze. Chetta halottkém volt, aki három „összeesküvő” halálesetéről tudott volna vallani. Ám 1968. május 25-én szívrohamot kapott, s még aznap este meghalt. Kollégái következtetése: Chetta szívrohamát rendkívüli eszközökkel váltották ki.
A három „összeesküvő” egyike: David William Ferrie magándetektív, akit azzal gyanúsítottak, hogy segített Oswaldnak kitervelni a merényletet. Bizonyítékok hiányában szabadlábra került. 1967. február 23-án holtan találták lakásán. A jelentés szerint „túl sok altatót vett be”.
Clay Shaw-t, akire az összeesküvés vádját nem tudták rábizonyítani, 1974. augusztus 15-én meggyilkolták.
Perry Russo, akit „igazságszérummal” (nátrium-pantanollal) és hipnózissal is vallattak, 1995 augusztusában, New Orleansban, szívrohamban halt meg.
Idetartozik Clyde Johnson esete. Az ismert homoszexuális kész volt arra, hogy bizonyságot tegyen a Clay Shaw és Lee Harvey Oswald közötti „személyes kapcsolatról”. 1969. július 23-án agyonlőtték.
Három oknyomozó újságíró is a halottak között van.
Bill Hunter texasi riporter Oswald meggyilkolása után átkutatta Ruby lakását. Tapasztalatairól beszámolt a vizsgálóbizottság egyik tagjának. Pár órával ezután a Long Beach-i rendőrkapitányságon „tévedésből” lelőtték.
Jim Koethe riporter könyvet készült írni az elnök haláláról. 1964. szeptember 21-én, amikor kilépett lakása zuhanyozójából, egy ismeretlen tettes karateütéssel megölte.
Dorothy Kilgallen amerikai újságírónő meginterjúvolta Jack Rubyt, majd bejelentette, hogy „szenzációs leleplezést” akar írni. 1965. november 8-án reggel nem ébredt fel, a rendőrök szerint túl sok altatót vett be.
És akkor következzenek a többiek.
Albert Guy Bogard, dallasi autókereskedő egy új Mercury autót mutatott meg egy magát Oswaldnak nevező férfinak, aki azt mondta, hogy most nincs pénze, de két hét múlva lesz. Bogardot 1966-ban, Valentin-napon egy temetőben találták meg, kocsijának kipufogócsövére egy tömlő volt csatlakoztatva, amely az utastérbe vezetett.
Hale Boggs amerikai képviselő, a Warren-bizottság tagjaként(!) új vizsgálatot kért. 1973. október 16-án, egy másik képviselővel Alaszkába repült, ám a gépük nem érkezett meg úti céljukhoz.
Lee Bowers a Warren-bizottság előtt kijelentette, hogy valami zűrzavart látott a „füves dombon”. A zűrzavar lehetett egy villanás, mint amikor egy lőfegyvert kilőnek. 1966. augusztus 9-én egy furcsa balesetben vesztette életét, a mentőorvos szerint nem a sérülésébe, hanem egy ismeretlen sokkban halt meg.
Bill Cheser dallasi kereskedő azt állította, hogy Oswald és Ruby ismerték egymást. (A bártulajdonos ezt tagadta, szerinte hazafiúi érzésből lőtt Oswaldra.) Cheser nem tudta megismételni és részletezni vallomását a vizsgálóbizottság előtt, mert váratlanul, szívrohamban meghalt.
Thomas Henry (Hank) Killam festő-mázoló kapcsolatban állt Oswalddal. Felesége egzotikus táncosként dolgozott Ruby egyik klubjában. A Kennedy- merénylet után Killam államról államra menekült, hogy elkerülje a szövetségi ügynökök folyamatos zaklatását. Halála előtt arról beszélt testvérének: „Halott vagyok, de addig futok, ameddig csak futni tudok.” 1974. március 17-én elvágott torokkal találták meg Pensacolában.
William Whaley dallasi taxisofőr, aki Oswaldot a gyilkosság után moziba vitte, vagyis ő beszélt utoljára Oswalddal: 1964 decemberében ismeretlen körülmények között autóbaleset áldozata lett.
Mary Pinchot Meyer festőnő, Kennedy elnök szeretője: 1964. október 2-án holtan találták lakásán. Revolvergolyó végzett vele. Earlene Roberts dallasi háziasszony, Oswald szállásadónője 1966-ban „szívroham” következtében elhunyt.
Báró George De Mohrenschildt német arisztokrata barátságban voltJackie Kennedyvel, ugyanakkor ismerte Oswaldot. 1977. március 28-án sörétes puska végzett vele. Állítólag önmaga húzta meg a ravaszt.
Carlos Prio Socarras egykori kubai szenátort, Ruby üzleti partnerét 1977 tavaszán ki akarták hallgatni a dallasi merénylet hátteréről. Erre azonban nem került sor, mert a 74 éves férfit 1977. április 5-én revolvergolyóval a fejében találták meg. Feltételezhetően öngyilkosságot követett el.
Itt ér véget a mi listánk, de gyanítom, a történet aligha. Ráadásul az utolsó dátum: Perry Russo 1995. augusztusi szívrohama óta is eltelt jó húsz év. Vajon készült-e azóta új lista? Szücs Gábor
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu