Megcsap a füstszag

Az utóbbi évtizedben télen nosztalgiázhat az idősebb korosztály: egyes falvakba beérve megcsap minket a füstszag. Sokan ugyanis nem gázzal fűtenek, hanem már megint fával, szénnel, mindennel.

Ország-világohgy2018. 12. 11. kedd2018. 12. 11.

Kép: Salgótarján, 2018. november 14. Talajmenti pára és füst Salgótarjánban 2018. november 14-én. A Nemzeti Népegészségügyi Központ előző napi tájékoztatása szerint több településen romlott a levegő minősége, öt városban egészségtelennek minősítették a levegőt a szálló por (PM10) magas koncentrációja miatt, további tizenhat településen kifogásolt volt a levegő minősége. MTI/Komka Péter, Fotó: Komka Péter

Megcsap a füstszag
Salgótarján, 2018. november 14. Talajmenti pára és füst Salgótarjánban 2018. november 14-én. A Nemzeti Népegészségügyi Központ előző napi tájékoztatása szerint több településen romlott a levegő minősége, öt városban egészségtelennek minősítették a levegőt a szálló por (PM10) magas koncentrációja miatt, további tizenhat településen kifogásolt volt a levegő minősége. MTI/Komka Péter
Fotó: Komka Péter

Főként ez utóbbiakkal sok a gond. Nem kevesen a sparhelteket, a vas- és cserépkályhákat megtömik vegyes szeméttel, papírral, műanyaggal, legyen az újság, tejesdoboz, PET-palack stb. Nos, ezekből aztán olyan füst keletkezik, ami méreg a természetnek és az embernek egyaránt. Hasonló okok miatt ide sorolják a szakemberek a gyenge barnaszenet is, amit a legtöbb Tüzép-telepen kapni lehet. A lignit, a hazai barnaszén a szakértők szerint annyi káros égésterméket tartalmaz, mint a háztartási hulladék.

A hulladékkal – közte a lakkozott, festett vagy műanyagréteggel bevont fával – fűtést a törvény tiltja és bünteti. Ha a fa nem kellően kiszárított, akkor is sok káros gáz keletkezik, továbbá romlik a fűtés hatásfoka, több lesz a hamu. Nem véletlen, hogy télen sok városban kell elrendelni a szmogriadót, aminek – habár sokan az iparra vagy a járművekre mutogatnak – nagyrészt a háztartási tüzelés, illetve az így kibocsátott füst az oka.

Tehát ésszel tüzeljünk, ha szilárd tüzelőanyagot és nem csak vezetékes gázt használunk!

FOTÓ: KOMKA PÉTER, MTI

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek