Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MOSTANÁBAN egyre gyakrabban kapjuk fel a fejünket arra, hogy méhraj közeledik felénk. Amikor aztán széttekintünk, általában egy apró tárgyat látunk repkedni valahol a közelünkben, s legyintünk: ja, ez is csak egy drón. A kis repülő tárgy lassan a mindennapjaink részévé válik.
Kép: An eagle of the Guard from Above company, grasps a drone during a police exercise in Katwijk, on March 7, 2016. - The bird of prey can get drones from the air by catching them with his legs. (Photo by Koen van Weel / ANP / AFP) / Netherlands OUT, Fotó: KOEN VAN WEEL
Mint annyi nagy felfedezést, újítást – például a GPS-t –, úgy a drónokat is a hadászat fejlesztette ki. Kezdetben voltak a robotrepülőgépek (kis képünkön), amelyek afféle távolból irányított bombaként semmisítik meg a célpontot – saját magukkal együtt. Előszeretettel használják a hadseregek a pilóta nélküli repülőket egy-egy ellenséges személy likvidálása érdekében. Na, de miért kellene az amúgy méregdrága eszközöknek megsemmisülniük, miért nem elég, ha csak a bombaterhüket juttatják a célba, ők maguk pedig szépen visszatérnek a gazdájukhoz? A gondolatot tett követte, s hamar kifejlesztették – a drónokat.
Miután tehát a hadseregek jó sokat költöttek rájuk, néhány éve polgári használatra is igénybe vehetők. Eddigi karrierjük elképesztő ütemű, mint ahogyan minden bizonnyal az előttük álló távlat is felmérhetetlen. Íme, néhány példa.
Hol vannak már azok az idők, amikor a sajtóban is használatos légi felvételek érdekében a fotósok számára helikoptert kellett bérelni? Ma már ezt a munkát simán elvégzik a drónok. Néhány éve a parlagfű-mentesítésről szóló sajtóbemutatón helikopterbe szálltunk, hogy a sokhektárnyi elhanyagolt területet megszemlélhessük, és személyesen tapasztalhassuk, miként teszik ugyanezt az illetékesek a felderítés okán. Ma már az ilyesmi pénzpazarló luxus: elég egy drónt a szántó fölé irányítani, s máris tudható, ki az, aki nem vágta le a területéről az allergén növényt.
Lassan már az lesz a kérdés, hogy milyen légi tevékenységre nem használható a drón. Mert ugyanúgy alkalmazzák a régészek, mint a filmesek vagy éppen a környezetvédők. Ismét csak egy példa: Lengyelországban, Olaszországban a lakóházak kéményének a közelében drónok elemzik a kiszálló füst összetevőit, amiből megállapítható, hogy került-e a kályhába hulladék, ami elégve és a település levegőjébe jutva betegség forrása lehet. A többi már a hatóság dolga…
De kiválthatják a drónok a szállítást is. Na, persze, egyelőre nem feltétlenül sóderrendelésre kell gondolnunk – bár… –, viszont a levélküldemények, kisebb csomagok címzetthez juttatásában a svájci posta már próbarepüléseket végeztet. Egyelőre legfeljebb egykilós csomagokkal kísérleteznek, tizenöt kilométeres hatókörben. Ám csak idő kérdése a nagyobb hatékonyság elérése.
És miért is szabnánk határt a képzeletünknek? Vajon hosszú időnek kell-e még eltelnie ahhoz, hogy bennünket is drónok szállítsanak? Vajon nem érkezik-e el az az idő, amikor úgy rendelhetnénk egyet, mint manapság a taxit? Felhívjuk a számot, de legyen csak egy kód, megadjuk a tartózkodási helyünket, és a kért időpontban leszáll a házunk előtt egy pilóta nélküli eszköz, mi beülünk, az pedig velünk együtt a levegőbe emelkedik, s letesz ott, ahol szeretnénk… Mindez fantazmagória? Szerintem közelebb járunk az ilyen időkhöz, mint gondolnánk…
FOTÓ: KOEN VAN WEEL, AFP/ANP, SHUTTERSTOCK, U. S. ARMY
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu