Sportnapló

Kupa kupa hátán. Pattog a futball-labda idehaza és külföldön egyaránt, a szurkoló pedig kapkodja a fejét, illetve nyomogatja a televízió távkapcsolóját, hogy minél többet lásson a küzdelmekből.

Ország-világPalágyi Béla2019. 05. 02. csütörtök2019. 05. 02.

Kép: Budapest, 2019. április 20. A ferencvárosi Mikalaj Szihnevics (k), valamint a székesfehérvári Stopira (Ianique dos Santos Tavares) és Loic Nego (j) a labdarúgó OTP Bank Liga 29. fordulójában játszott Ferencváros - MOL Vidi FC mérkőzésen a Groupama Arénában 2019. április 20-án. MTI/Kovács Tamás, Fotó: Kovács Tamás

Szihnevics, Mikalaj; Stopira; Nego, Loic
Fotó: Kovács Tamás

Még csak közelítünk a döntő csatározásokhoz, de emlékezetes mérkőzéseknek lehettünk tanúi. Hát nem örökre maradandó élmény a második vonalbeli, Lipcsei Péter által edzett Soroksár SC számára, hogy a kupagyőzelme után nyolcvanöt évvel (a pályaépítő kispestiek által az MTK-tól kölcsönvett Hidegkuti Nándor Stadionban, tehát idegenben) elődöntős első meccset vívhatott a Bp. Honvéd csapatával, és csaknem meglepetést okozott? Hetven ember híján kétezres publikum előtt, a félidei 0-0 után az 57. percben megszerezte ugyan a vezetést a Honvéd, ám húsz percre rá Gyömbér góljával egyenlített a másodosztályú együttes. A kínkeserves győzelmet a 87. percben Kálnoki Kis fejesével biztosította be az esélyesebbnek gondolt első osztályú gárda, ám ha nem történik jelentős változás a Honvédnál, nem fogadnék túl nagy tétben a továbbjutására… (A másik meccsen, 2980 néző előtt: Mol-Vidi– Debrecen 1-0.)

Ugyanez a sportág lépett porondra néhány száz kilométerrel távolabb és a legmagasabb szinten, a Bajnokok Ligájában, a negyeddöntők visszavágóin. A Manchester City–Tottenham összecsapás arról lesz emlékezetes, hogy az ember mindent láthatott a pályán, amiért ezt a játékot kitalálták! Gólzáporral indult a mérkőzés, már-már az esernyője után kapkodott az ember, miközben arra emlékezhetett, hogy az első, londoni összecsapáson a Tottenham a legkisebb, azaz 1-0-s arányban győzött. De ki számolgatott volna ebben a gólkavalkádban… Félidőben a City 3-2-re vezetett, majd egy újabb góllal továbbjutásra állt, ám végül a Spurs egy kacifántos góllal – mintha némi kézi munka is besegített volna a találatba – felzárkózott. Napjaink „varázsszeme”, a futballpályák térfigyelő kamerájának ítélete nyomán a játékvezető szenvtelenül közölte, hogy a gól szabályos volt. Bár a Tottenham vesztesen hagyta el a pályát, ám azzal, hogy az otthonában megőrizte a hálóját a góltól, a 3-4-es vereséggel is továbbjutott.

Kettős győzelemmel (6-1-es összesítéssel) lépett tovább a Liverpool a Porto ellenében, és ugyancsak ott lesz a folytatásban a holland Ajax, amely (az amszterdami 1-1 után) Torinóban verte 2-1-re a Cristiano Ronaldóval felálló Juventust. CR7 hozta a szokásos gólját, ám hamarosan egyenlítettek a hollandok, majd a taljánok mélységes bánatára a győztes találatot is megszerezték. Az angliai 0-0 után pedig a Barcelona úgy intézte el a Manchester Unitedet, mintha az ellenfél a megye kettőből jött volna. Leo Messi két gólja (és zseniális játéka) elrendezte, Coutinho találata pedig megkoronázta a foci díszelőadását.

A BL-meccseken a lelátókon 60-80 ezren foglaltak helyet – míg erre a sportágra nálunk két-háromezren kíváncsiak. Ha a játékot összevetjük, nincs mit csodálkoznunk a drukkerek számán sem…

FOTÓ: KOVÁCS TAMÁS, MTI