Betiltja az EU a permetezést?

Védelem nélkül maradhat a növénytermesztés. Harmadával csökkenhet a termés, a drágulás viszont 30-70 százalékos is lehet.

Szántó-vetőO. Horváth György2008. 10. 30. csütörtök2008. 10. 30.

Kép: mezőgazdaság, szőlő, traktor, permetezés Forrás: CLAAS

Betiltja az EU a permetezést?
mezőgazdaság, szőlő, traktor, permetezés Forrás: CLAAS

Szögre akasztom a hátipermetezőmet, s elképesztő sebességgel keresek még két másodállást – ezt a következtetést vontam le az Európai Unióból minap érkezett hírre, miszerint a 27 tagországból álló közösségben – nagyon helyesen – egységesítenék a növényvédelmi szabályokat. Ez még rendbe lenne, csakhogy az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága állítólag valami őrültséget alkotott.
Azt állítják a hazai szakemberek, hogyha életbe lépnének a most formálódó uniós elképzelések, akkor szinte védelem nélkül maradna a hazai szántóföldi és kertészeti növénytermesztés. Mármint növényvédelem nélkül. A most használt és hatékony szerek legtöbbjét ugyanis tilos lenne alkalmazni. A fennmaradó mérgek pedig gyenge hatásfokúak – állítják szakemberek, akik szerint egyes növényi termékek a gombák, kártevők, gyomok miatt akár 20-30 százalékkal is kevesebbet teremhetnek. Vagyis a termelőgazdaságok kisebb bevételre tehetnek szert, vagy más lehetőségük nem lévén jelentősen drágítanák termékeiket. A növényvédelmi kamara minapi konferenciáján egyenesen 30-70 százalékos drágulásról beszéltek a megjelentek.
A növényvédő szerekkel kapcsolatos új uniós elképzelések őrültségek. Egyes hazai szakértők úgy vélik, Brüsszel nem vesz tudomást arról, hogy a tagországokban eltérő éghajlati viszonyok mellett folyik a növénytermesztés. Így sorolhatták például a tipikusan kontinentális klímájú Magyarországot Írországgal – óceáni – és Olaszországba – mediterrán – egy csoportba. Vagyis ezekben egyazon szereket kellene alkalmazni. Ahogy az óriási kiterjedésű és rendkívül változatos Franciaország a mediterrán kategóriába került.
A bizottság novemberben kezdi „második olvasatban” tárgyalni a  módosítási terveket,. Ebből kiolvasható az is, hogy növénykultúráktól és károsítóktól függően 30–90 százalékkal csökkentenék a szerválasztékot. Ez több növénynél teljes szerhiányt vonna maga után egyes technológiai fázisokban, más kultúrákban pedig gyakorlatilag biotermeléssé változtatná a gazdálkodást. Ez a hozamok drasztikus (akár 60-70 százalékos) visszaesésével és az árak megugrásával járna.
Magyarország természetesen elutasítja az állítólag hatástanulmányok mellőzése mellett született javaslatot. Már csak azért is, mert a lakosság egészséges élelmiszerrel történő ellátása is veszélybe kerülhet. Gombairtók, gyomirtók, rágcsálóirtók nélkül felszaporodhatnak például a gombatoxinok, elszaporodhatnak a veszélyes betegségeket terjesztő állatok, vagy éppen a kevésbé hatékony gyomirtás miatt jelentősen növekedhet a pollen terhelés, vagy a gombák miatt az allergiások már a spórák miatt is szenvedhetnek. Az egyöntetű magyar szakmai álláspont szerint a túlzott szigorításokat és engedélyezési kritériumokat nem szabad életbe léptetni, mert az ellehetetlenítené a magyar termelőket. És nem csak a magyarokat, egész Európát. Mert a dráguló termelés tovább növelné az öreg kontinens versenyhátrányát. Főleg olyan dél-amerikai, ázsiai és afrikai beszállítókkal szemben, amelyek a mai napig nem kell, hogy betartsanak például állatjóléti, vagy éppen egy sor élelmiszer-higiénés előírást. Többek között ezért is képesek olcsóbban – igaz ellenőrizetlen körülmények között – termelni és kedvezményes vámmal az EU-ba szállítani. Az unió úgy tűnik, ismét egy jó nagy pofont kíván adni magának.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek