10 kiló gyümölcsből 4 fekete és ellenőrizetlen!

A terméktanács a szektor kifehérítése érdekében regisztrációhoz kötné a kereskedői tevékenységet. Az őstermelői rendszert elavultnak és átláthatatlannak tartják, a változtatáshoz azonban politikai akarat kellene.

Szántó-vetőSzabad Föld Online2009. 05. 09. szombat2009. 05. 09.
10 kiló gyümölcsből 4 fekete és ellenőrizetlen!

A válság miatt tovább nőhet a szürke és fekete zónában eladott zöldségek és gyümölcsök mennyisége, az ágazatban az idén is előfordulhatnak értékesítési gondok - mondta a Napi Gazdaságnak Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezetője.

Szerinte a kifehérítés érdekében a leggyorsabban úgy lehetne tenni, ha a szektorban regisztrációhoz kötnék a kereskedői tevékenységet. Az őstermelői rendszer átláthatatlan szabályozása már nemcsak a kereskedelemben okoz komoly gondokat, hanem a fejlesztések megvalósításában is. Egy-egy nagyobb értékű uniós fejlesztési, beruházási pályázaton való részvételhez ugyanis számos igazolás kell, ezek bemutatását pedig nem feltétlenül vállalják a termelők. Így azonban hosszabb távon újratermelődik a versenyhátrány - mondta Mártonffy, aki szerint nem a termelők kedvezményeinek megszüntetéséről van szó, de a kétségtelenül elavult és átláthatatlan rendszer változtatásra szorul, ehhez azonban politikai akarat kellene.

Az ügyvezető szerint a zöldség-gyümölcs ágazat értékesítési gondjai elsősorban a szektor örökölt és a tőkeszegénység miatt csak lassan változó szerkezeti problémáiból, sokszor pedig politikai okokból továbbgörgetett gondjaiból adódnak. A szabályozatlanságból és az ágazatban mintegy 40 százalékosra becsült feketekereskedelemből adódó versenyhátrányokat csak lassan tudja leküzdeni a szektor. Több zöldség és gyümölcs esetében is nyílnának komoly piaci lehetőségek, sőt, gyakorta konkrét megrendelési igényekkel is megkeresik a terméktanácsot, azonban ezeket csak ritkán sikerül kielégíteni. Bizonyos terményekből egyszerre van túlkínálat és hiány a piacon.

Ennek hátterében sokszor az áll, hogy nem tudni, hol, miből, milyen fajtából, mennyi terem. Nem ritka tehát, hogy nincs akkora felajánlható árualap, mint amire kereslet lenne, még a belföldi kereskedelmi láncok esetében sem - mondta Mártonffy. A terméktanács most készít a tagok ültetvényszerkezetéről egy ehhez is használható adatbázist.

Hagyományosan a meggy, az alma, és a dinnyetermesztés az, amivel gondok vannak - utóbbi kivételével az elmúlt egy évben sem volt jele annak, hogy a termelők, kereskedők összefognának a piac hektikus mozgása vagy a feketén kereskedő vállalkozók ellen. A tavalyi dinnyeszállítási anomáliák miatt kiszámíthatatlannak ítélik a külföldi vevők a magyarországi piacot, ezért a kereskedők tapasztalata szerint elfordultak a magyar dinnyétől. Emiatt 15, főként exportra értékesítő Medgyesegyháza környéki kereskedő létrehozta a Magyar Dinnye Szövetsége Közhasznú Egyesületet. Az egyesület alapítói a dinnyepiacot sújtó feketekereskedelemmel szemben akarnak fellépni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek