Fél győzelem a miskolci „bokszokért”?

Állítólag lebontják azt a két „bokszot”, melyet a miskolci városi kórházban hat éve 50 millióért azzal a céllal építettek, hogy azokban felnőtt csontvelő-átültetéseket végezzenek.

Vény nélkülKeresztény Gabriella2009. 05. 04. hétfő2009. 05. 04.
Fél győzelem a miskolci „bokszokért”?

A diósgyőrivel időközben egyesült Semmelweis Kórház előbb MEK volt, most a Miskolci Semmelweis Ignác Egészségügyi Központ és Egyetemi Oktató Kórház és Non-profit Kft. a neve. A hematológiai részleg két említett helyiségének átadása, tehát 2003. január 11-e óta beteg nem lépte át a küszöbét. Úgy hírlik, a bontás oka az, hogy több hely jusson a Diósgyőrből áttelepítendő belgyógyászati osztálynak.

– Bontásról szó nincs! Igaz, a bokszok eredetileg műtéti céllal készültek, de az elmúlt években ehhez semmilyen támogatást nem kaptunk. – mondja dr. Koleszár Lajos, a MISEK Kft. megbízott orvos-igazgatója. – Szakmait sem az egyetemektől, intézményektől, az OEP pedig kezdettől elzárkózott a finanszírozásától. Pedig létrejöttét az Egészségügyi Minisztérium hagyta jóvá. Egyedül a Borsod megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház gyermek-onkohematológiai és csontvelő transzplantációs osztályának vezetője, dr. Nagy Kálmán professzor úr ajánlotta fel a segítségét. Laboratóriumi hátteret, hogy csak a fontosabbat említsem. Többször járt nálunk konzultálni, ám az idő ellenünk dolgozott. Az OEP mindvégig nemet mondott, mert hazánkban „csökkenni látszik” a felnőtt csontvelő transzplantációra szoruló betegek száma. A mi három megyés régiónkban évente 12-15 felnőtt betegnek van szüksége csontvelő átültetésre. Műtétjeiket Debrecenben vagy fővárosi centrumokban is elvégzik, a szabad kapacitással nincs gond, így ránk nem volt szükség.

– Mi lesz a hat éve üresen álló bokszokkal?
– Mivel a műtéti lehetőség már kizárt, átalakítjuk őket. De nem a diósgyőri belgyógyászat betegeinek! Ezt is cáfolom, miként a bontást. A két boksz, s a sterillé alakított kiszolgáló helyiség a súlyos hematológiai betegek kezelését-gyógyulását szolgálja majd. Négy ilyen kórtermünk már van, hárommal több lesz. Sokat nem kell rájuk költeni, mert az infrastruktúrájuk kiváló. Azok hozták létre, akik az átadása után Romániának is megépítették az első csontvelő transzplantációs centrumát. Én az ötvenmilliót nem sokallom, hiszen egy komplett létesítmény beruházási költsége százmilliókra rúg.

– Miért „boksz”, és mikor kezdik az átalakítást?
– Szakmai elnevezése egy kalitkaszerű, szűrt levegőjű, üvegfalú szubsteril szobának. Itt egyetlen ágyon fekszik beteg, s mivel vérképzőszervi betegsége miatt immunrendszere legyengült, a külvilággal való kapcsolattartás csak az üvegfalon keresztül történhet. Az átalakítást már megkezdtük, s reményeink szerint egy hónapon belül már betegeket szeretnénk ápolni, ha megkapjuk az ANTSZ engedélyét, ami az átalakítás miatt 2-3 millió forint. Azért megjegyzem; sok remény nincs rá, mégis úgy tervezték, hogy bármikor visszaállítható műtéti célra is.

A miskolci „bokszok” Nagy Kálmán professzor (és országgyűlési képviselő) szerint csupán kis állatorvosi lovacskái a nagy magyar egészségügynek. Sajnálatos, hogy a kórházi vezetés a transzplantáció lehetőségét nem volt képes kiharcolni. Ám a steril szobák sorsa eltörpül ahhoz az óriási adósságcsapdához képest, amiben most a MISEK vergődik. A neves szakember állítja; a hazai csontvelő transzplantációs intézmények történetét az utóbbi időkben állandó költözések jellemezték. Már ahol megmaradtak, vagy használják őket. Ehhez képest a MISEK hematológiai részlegének új eseményei a betegek szempontjából még jónak is mondható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek