Hétrét görnyedve a fájdalomtól

Szokatlan fizikai megterhelés, elvétett rossz mozdulat, éveken át tartó kényszertartás a számítógép előtt – bármelyik okozhatja, hogy egyszer csak a nyakunkba hasít a fájdalom.

Vény nélkülBalogh Mária2009. 05. 02. szombat2009. 05. 02.

Kép: budafok ovoda gyerekek mozgáskoordináció javítás tornaóra 2009 01 15 Fotó: Kállai Márton

Hétrét görnyedve a fájdalomtól
budafok ovoda gyerekek mozgáskoordináció javítás tornaóra 2009 01 15 Fotó: Kállai Márton

Sokan a fájdalom ellenére sem tekintik komoly panasznak, ha a nyaki gerinccsigolyák kopása (súlyosabb esetben gerincsérvük) tartós panaszt okoz. Pedig hétrét görnyedésünkért súlyos árat fizethetünk, ha nem fordulunk időben szakemberhez. A szerencsésebbeket fizikoterápiás, gyógyszeres, természetgyógyászati kezelésekkel, életmódváltással ki lehet gyógyítani a nyaki gerinc kórságából. Mások viszont hiába tesznek meg mindent gyógyulásukért, nem tudják elkerülni az operációt – tudtuk meg Gellért Andrea reumatológus főorvostól.

A nyakfájás önmagában nem betegség, csupán tünet. Akut fájdalmat okozhat például a nyakizomzat hűlése, átfázása amelyet gyakran idéz elő huzat. Ilyenkor izomfeszülést érzékelünk, aminek következtében romlik a helyi vérellátás, és ez fájdalommal jár. Pihentetéssel, lazítókrémmel és fürdővel, fájdalomcsillapítóval, kíméletes tornával orvosolható a baj.

A hétköznapi, sűrűn előforduló nyakfájás egyik leggyakoribb oka a helytelen testtartás. Ezt már a kisiskolásokon is megfigyelhetjük, akik rendszerint kényelmetlen padokban görnyednek a tanítás végéig – és ez az állapot csak fokozódik felnőttkorban, munka közben. A kényszertartás okozta nyakmerevség hatására egyes izomcsoportok tartósan megfeszülnek, majd egy-két óra elteltével erős fájdalom jelentkezik a nyak-, illetve a csuklyás izomban. A kínzó érzés lesugározhat a vállak és a lapockák alá is. Ajánlatos ilyenkor kétóránként abbahagyni a munkát, legalább 15 perc szünetet tartani, és kíméletes, lazító és nyújtó gerinctornát végezni.

Sok múlik tehát az ülésen. Tanácsos kényelmes, hát- és kartámlás széken – esetenként speciális gyógyászati gumilabdán – ülve dolgozni, tanulni, hogy munka közben ne feszüljön a vállunk, ne lógjon a karunk. Szükség esetén használhatunk napközben fájdalomcsillapító tapaszt.

Bizony, a stressz is előidézheti a nyaki gerinc és a hátizmok görcsös feszülését. A depressziós, szorongó emberek és a pánikbetegek gyakran szenvednek ilyen fájdalomtól. Stresszoldó, relaxációs, meditációs gyakorlatok végzése, illóolajos masszázs segít az izomgörcsök oldásában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek