A hamis gyógyszerek életveszélyesek!

A világon forgalomba kerülő gyógyszerek mintegy 10 százaléka hamisítvány. Ez amellett, hogy az egészségre rendkívül veszélyes, gazdaságilag jelentős károkat okoz.

Vény nélkülKovács Réka2009. 06. 16. kedd2009. 06. 16.
A hamis gyógyszerek életveszélyesek!

A hamisított gyógyszerek aránya országonként eltérő. A fejlett, szigorú ellenőrzési rendszert működtető országokban csak elvétve fordulhat elő ilyen gyógyszer a forgalomban. Ezzel szemben a fejlődő országok gyógyszer-forgalmának akár a fele is kétes eredetű lehet. További problémát jelent az internet kínálta átjárhatóság, hiszen így sokkal könnyebben hozzá lehet  jutni az olcsóbb, hamisított gyógyszerekhez. A világhálón keringő számtalan étrend-kiegészítő közül is több tiltólistára kerülhetne, azonban ezek felkutatása és betiltása igencsak összetett feladat.

Az egészségügyi veszélyeken túl, a hamis gyógyszerek forgalmazása jelentős gazdasági károkat is okoz, főként a gyógyszergyártó cégeknek, illetve mindazoknak, akik valamilyen formában ehhez kapcsolódnak. A hamisításból évente több mint 150 milliárd dollár kerül illetéktelen kezekbe ahelyett, hogy gyógyszerészeti-kutatások forrásává válna.

Magyarország e téren jobb helyzetben van több európai országnál, hiszen a szabályozások itthon nagyon szigorúak. Ennek is köszönhetően hazánkban még sosem akadt gond a legális forgalomból származó orvosságok összetételével. A veszélyt csak az illegális csatornák (piacok, kapualjak, nem engedélyezett internetes csomagküldő szolgálatok) jelentik.

De milyen is a hamis gyógyszer?
Egyrészről azok a készítmények, melyek szándékosan híján vannak az aktív hatóanyagoknak, vagy lejárt szavatossággal kerülnek forgalomba. De a legáltalánosabb meghatározás az, hogy az ilyen szerek esetében a gyártó vagy a forgalmazó valótlan adatokat közöl a készítmény eredetéről, összetételéről, hatásairól.

A hamisítvány jellegétől függően a kockázatok is eltérőek lehetnek, de az összességében elmondható, hogy szerencsétlen esetben súlyos egészségkárosodást, sőt akár halálos mérgezést is okozhat.

A készítmény hiányossága
Veszélyek
A gyógyszer nem tartalmaz hatóanyagot, mert azt kispórolták belőle 
A készítmény hatástalan, a kezelni akart tünetek súlyosbodnak.
 
A készítmény az előírtnál kevesebb hatóanyagot tartalmaz. Ezt okozhatja az eleve rossz összetétel, de a szavatossági idő lejárta után a hatóanyagok lebomlása is.
A készítmény hatástalan lehet, vagy nem éri el a kívánt hatást. Antibiotikumok esetén ellenálló baktériumtörzsek kifejlődéséhez vezethet.
 
Az előírtnál több hatóanyagot tartalmaz a gyógyszer, az elhibázott adagolás miatt.
Olyan mellékhatásokat okozhat, amelyek maradandó károsodással járnak, vagy akár halálosak is lehetnek.
 
Szennyezett, nem megfelelő minőségű hatóanyagot használnak a gyártás során, spórolás céljából.
A készítmény hatástalan lehet, vagy nem éri el a kívánt hatást. Ugyanakkor a szennyeződések súlyos, halálos mellékhatásokat is okozhatnak.
 
Szabálytalan gyártási eljárás – a helyes komponensek is hatástalanok lehetnek, ha rossz, hibás technológiával készül a gyógyszer.
 
A hiba jellegétől függően a készítmény hatástalan lehet, illetve olyan mellékhatásokat okozhat, amelyek maradandó károsodással járnak, vagy akár halálosak is lehetnek.
 
Mérgező anyagokat tartalmaz a szer – a rosszul megválasztott ható- és segédanyagok, a szakszerűtlen gyártási eljárások, a lejárt szavatosság vagy a hibás tárolás miatt.
 
Súlyos, esetenként halálos mérgezéseket okozhat.
 
 
 
Forrás: Országos Gyógyszerészeti Intézet honlapja


A hamisított gyógyszerek forgalmazásának elszenvedői leginkább a becsapott fogyasztók. Ez nem csak a közvetlen egyéni egészségkárosodást jelenti, hanem azt a tényt is, hogy az elvárt gyógyhatást nem mutató hamisítványok megrendíthetik a bizalmat az egészségügyi rendszerben, s így közvetve is veszélyeztetik a lakosság egészségét.

Amennyiben többet meg szeretne tudni a hamis gyógyszerekről, illetve az ellene tett hazai és külföldi erőfeszítésekről, látogassa meg a hamisgyógyszer.hu honlapot.

Forrás: Hamisítás Elleni Nemzeti Testület tanulmánya

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek