Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A legnagyobb jókedv és pihenés közepette is érhetnek minket kisebb-nagyobb balesetek a nyaralás során. Egyes bajokat magunk is kezelni tudunk azonnal, ha felkészültek vagyunk.
Persze, ez nem azt jelenti, hogy teljes gyógyszerarzenállal kell elindulnunk az önfeledt vakációzásra, de ne feledkezzünk meg az olyan alapvető elsősegélyt nyújtó felszerelésekről, mint a ragtapasz,
a kötszer, a széntabletta, és néha a lázcsillapító is elkel.
Leégésre hűsítő gél
Lényegében mindegy, hogy túrázni vagy vízparti nyaralásra készülünk, a nap bármikor felperzselheti a bőrünket, ha nem élünk kellő védelemmel. A naptejet soha ne felejtsük el bepakolni. A fényvédelmet bőrünk típusa, barnultságának foka határozza meg. A hirtelen barnuló bőr kivörösödik, ég, hólyagok keletkeznek a felületén, majd az elhalt bőrréteg gyorsan lehámlik.
Bármelyik bőrtípusról legyen is szó, a naptejet már 30 perccel a napozás előtt vigyük föl a bőrre. Ha gyakran mártózunk meg a vízben vagy megizzadunk, kenjük át újra a bőrünket. A gyerekekre ügyeljünk leginkább, hisz ők vannak kitéve legjobban a káros sugaraknak. Fejfedő mindig legyen rajtuk. Az UV/A és UV/B sugarak felhős időben is árthatnak a bőrnek. A leégés megelőzésére használjunk naptejet, kezelésére legyen nálunk hűsítő gél, hab. Ezek gyorsan beszívódnak, és nyugtatják a bőrt. Ha napszúrást kapnánk, egy hűvös szobára, ágynyugalomra van szükségünk. Mivel láz, émelygés is jelentkezhet, fájdalom- és lázcsillapító is legyen nálunk.
Lábgomba, herpesz
A lábgomba leggyakrabban az ujjak között jelenik meg. Ha gyakran nem töröljük szárazra a lábujjak között a bőrt, a gomba gyorsan megtalálja a számára legkedvezőbb terepet. A nedves, meleg részeken könnyen megtapad, elszaporodik, és égető, viszkető kirepedezéseket tud okozni.
A közös zuhanyozóban is össze lehet szedni a nem kívánt gombásodást. Kezelésére használjunk kenőcsöt, amely gyorsan közömbösíti a fertőzést, a filmréteget képező krém meggátolja a gomba további szaporodását, és egy pár héten belül teljesen megszünteti a panaszokat. Sokan a kamillás hintőporra esküsznek. Valóban, a por meggátolja a bőrfelszín túlzott izzadását, ám gyorsan lepereg, és a résekben, hajlatokban a nedvesség hatására összeáll, ami újabb melegágyat képez a gombának.
Az ajkakon megjelenő herpesz ellen is tehetetlenek vagyunk. Aki hajlamos rá, annak bizony egy rosszul elmosott pohár már elég a bajhoz. Betegség, várandósság vagy az immunrendszer gyengesége mellett a túlzott napsugárzás is okozhatja a herpesz megjelenését. Az égető, fájó, lüktető és kellemetlen látványt nyújtó elváltozás kezelésére legyen az elsősegélycsomagunkban ajakherpesz kezelésére alkalmas krém. És hogy megelőzzük a bajt, használjunk UV-szűrős ajakápoló krémet.
Amikor szorul, és amikor megy
Bélflóránk érzékeny terület, pláne, ha megváltozik a bevitt táplálék összetétele, minősége. Nyaralás során a gyomorrontás könnyen utolérhet bárkit. A vakáció idején kerüljük a nyers ételeket, válasszuk inkább a grillezett, átsütött fogásokat. Ne igyunk ismeretlen forrásból folyadékot, csak a palackozott vizet vegyük meg. Jégkockát ne kérjünk az italunkba. Gyomorrontás, hasmenés esetére legyen az elsősegélycsomagunkban hasfogó tabletta, por. Ha 1-2 napnál tovább tart a rosszullét, forduljunk orvoshoz.
Csalánozók, soklábúak támadása
Folyóparton, erdőben nincs olyan nap, hogy ne találkoznánk rovarokkal. Ha megcsípne minket, a legelső legyen, hogy hűsítő, gyulladáscsökkentő krémet tegyünk rá vagy szívjuk ki a csípés helyét, így a méreg egy része kiürül. A szúnyogok, méhek szeretik az édes illatokat, ezért mellőzzük a parfümöt, és gyümölcsfogyasztásnál figyeljünk arra, hogy ne pont a következő falaton tanyázzon egy rovar. A megelőzés remek fegyvere a rovarriasztó testpermet, amely órákra távol tudja tartani a vérszívókat.
Csípés viszont a vízben is érhet minket. Az egészen apró medúzák még ártalmatlanok, bár ezek csípése is bőrpirosodást, viszketést okozhat, ám ha egy nagyobb példány csípne meg, rövid időn belül keressük fel a helyi ambuláns központot. A csalánozók közé tartózó medúza karjai végén csalánsejtek találhatóak. Az ezekben tárolt méreggel bénítják meg apró táplálékaikat. Az emberi bőrfelületre került méreg pillanatok alatt felszívódik, és csalánkiütéshez hasonló csípést ejt rajtunk. Túlérzékenység esetén az égő, lüktető, viszkető tünetek mellett még izomgörcs is felléphet, ami már összetettebb segítséget kíván, mint a mi elsősegélyt nyújtó nyugtató krémeink vagy a magnéziumtablettánk.
Ha lehorzsolja, megzúzza
Nem kell nagy dolgoknak történniük ahhoz, hogy felsértsük a tenyerünket, lehorzsoljuk a térdünket. Elég annyi is,
hogy a sziklás parton rosszul kapaszkodunk meg egy éles peremben, és elvágjuk a tenyerünket vagy felsértjük a bőrt a térdünkön. Ezekre az esetekre vigyünk magunkkal sebtapaszt, sebfertőtlenítőt, komolyabb sebek ápolásához kötszert, steril mull-lapot.
A Diéta és Fitnesz magazin aktuális számában segítségként néhány hasznos kifejezést is talál angol, német, francia és olasz nyelven!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu