Mi van, ha beindul a biogázreaktor?

Kész a kapuvári, folyik a nagyszentjánosi, indul a kaposvári beruházás. Három a készülő harmincból. Az agrártárca támogatási előleggel enyhítette a beruházók válság miatti finanszírozási gondjait.

Zöld Föld2009. 10. 22. csütörtök2009. 10. 22.
Mi van, ha beindul a biogázreaktor?

Két éven belül több mint 30 új biogázüzem létesülhet Magyarországon a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) által a nagy állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázat eredményeképpen. „Az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) forrásaiból 2008-ban megítélt támogatás felhasználásával az első biogázüzemek lassan elkészülnek, ezek együttes villamosenergia-termelő kapacitása mintegy 15 megawatt” – mondta a Világgazdaságnak Kovács Kornél. A Magyar Biogáz Egyesület (MBE) elnöke szerint a program nehezen és lassan indult, több okból is: az állattartó telepek többsége a projektek előkészítését csak a pozitív támogatási határozat kézhezvétele után kezdte el, s közben többször változtak a közbeszerzés szabályai is. Ráadásul a pénzügyi válság rendkívüli módon megnehezítette a beruházások finanszírozását, a forint/euró árfolyam kedvezőtlen változásának következményeit pedig teljes egészében a beruházónak kellett viselnie (minthogy a támogatás összegét forintban rögzítették).

Azonban az FVM a hazai biogázipar számára így is óriási jelentőségű döntést hozott, amikor az állattartó telepek korszerű trágyakezelési programjába bevette a biogáztermelést. Ezzel ugyanis lehetővé tette, hogy vissza nem térítendő beruházási támogatással biogázüzemek tucatjai jöjjenek létre. Így a környezetvédelmi eredmények mellett az állattartás is versenyképesebbé válhat. A tárca a válság miatti finanszírozási nehézségeket is igyekezett enyhíteni, amikor támogatási előleget adott a projektek beindításához.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek