Nem a szén-dioxidban van a hiba?

Manapság eretnekség megkérdőjelezni, hogy a klímaváltozást az emberi tevékenység okozza. Mégis, sokan vélik úgy: nem a szén-dioxid-kibocsátás miatt melegszik a bolygónk. Az „eretnekek” egyikével, dr. Zágoni Miklós fizikussal az üvegházhatással kapcsolatos új tudományos eredményekről beszélgettünk.

Zöld FöldRomvári Orsolya2010. 01. 12. kedd2010. 01. 12.

Kép: Mátravidéki erőmű villamos áram kémény gyár környezetszennyezés visonta 2007 12 06 Fotó: Kállai Márton

Nem a szén-dioxidban van a hiba?
Mátravidéki erőmű villamos áram kémény gyár környezetszennyezés visonta 2007 12 06 Fotó: Kállai Márton

– Heteken át Koppenhágára figyelt a világ, ahol a klímaváltozás megfékezéséről tanácskoztak. Röviddel a klímacsúcs kezdete előtt feltörték a Kelet-angliai Egyetem klímakutató részlegének szerverét, s az így nyilvánosságra került levelezés felborzolta a kedélyeket: kiderült, a tudósok meghamisítottak bizonyos adatokat, hogy a globális felmelegedés tényét alátámasszák. Tudjuk, hogy az elmúlt 100 év alatt 0,76 Celsius-fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet. Mennyire számít ez jelentősnek?
– A nyilvánosságra került adatok szerint ez az érték valószínűleg túlzott. Számos helyen például nem vették figyelembe, hogy a mérőhelyet időközben körbevette a város. A valós érték inkább 0,6 fok körül lehet, ami egyáltalán nem rendkívüli a földtörténetben.

– A globális felmelegedést nem, ellenben az időjárás szélsőségeit a saját bőrünkön is érezzük. Szélsőségesebb most a klíma, mint a korábbi időszakokban?
– Az időjárás szélsőségei mindig is jelen voltak, talán csak nem okoztak annyi kárt, mint manapság. Most több és drágább autót tör össze ugyanaz a jégeső, mint ötven évvel ezelőtt. A városok is kitelepültek a tengerpartra, ahová korábban sohasem építkeztek a helyiek. Bizonyára nem véletlenül…

– Néhány éve ön is többször megkongatta a vészharangot, hogy a szélsőséges időjárás ellehetetlenítheti a mezőgazdaságot, emberi létre alkalmatlanná teheti bolygónkat.
– A korábbi előrejelzések azt mutatták, hogy a növekvő szén-dioxid-kibocsátás rövid időn belül 5-6 fokkal emeli meg a Föld átlaghőmérsékletét. Ezt nagyon komolyan kellett venni, hiszen ekkora felmelegedés súlyos következményekkel járt volna az agráriumra, a tengerszintre és számos más egyébre. A mai eredmények azonban azt támasztják alá, hogy a rendszer sokkal hatékonyabban tartja kordában az üvegházhatást, mint azt előzőleg gondoltuk.

– Vagyis a szén-dioxid kibocsátásának növekedése nem hat oly mértékben a klímára, mint azt korábban feltételezték?
– A szén-dioxid melegítő hatását a légkör a legfontosabb üvegházhatású gáz, a vízpára segítségével hatékonyan visszaszabályozta. Az adatok szerint a szén-dioxid légköri mennyiségének emelkedéséből származó többlet-üvegházhatást a vízpára mennyiségének és eloszlásának egyszázaléknyi megváltoztatásával a rendszer az elmúlt hatvan évben kiegyenlítette. A Föld légkörének üvegházhatása egyensúlyt tart fenn, ami a kibocsátással nem növelhető, vagyis a globális melegedést nem az üvegházhatás növekedése okozza.

– Ez az elmélet egyszersmind azt is jelenti, hogy el kell vetni az eddigi környezetvédelmi dogmákat. A koppenhágai klímacsúcson újfent a szén-dioxid-kibocsátási kvótákról vitatkoztak; ezek szerint értelmetlen volna a kvótaadásvétel?
– Amennyiben a szén-dioxid kibocsátása nem emeli a felszín hőmérsékletét, akkor a korlátozása is hatástalan. A klíma a maga természetes rendje szerint változik: hol föl, hol le, de amit az üvegházhatás hozzátesz, az már régen beállt egy állandó, nem emelkedő egyensúlyi értékre. S az adatok szerint ezt tartja is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek