Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A hölgyek naponta átlagosan kilencféle kozmetikumot használnak, amivel legalább 126 különböző összetevőt kennek magunkra. Némelyik ezek közül egészségkárosító hatású. A veszélyes összetevőkről és a vegyszermentes alternatívákról F. Nagy Zsuzsannával, a KÖTHÁLÓ elnökével beszélgettünk.
– Mely összetevőkkel lehet gond?
– Az egyik legártalmasabb szépségápolási termék a hajfesték. A fekete és barna festékhez használt fenilén-diamid valószínűsíthetően az örökítőanyagban mutációt okoz, rákkeltő, károsítja a vesét, az immun- és idegrendszert, valamint a légzőszervet. A világos színűek általában hidrogén-peroxidot tartalmaznak. Ez belélegezve hányingert, fejfájást okozhat. A gyaníthatóan veszélyes anyagok között meg kell említeni a tartósítószerként használt a parabén vegyületeket. Ezek a szervezetben felszívódva megzavarhatják a hormonháztartást, s egyes kutatások szerint rákkeltők. Ennek ellenére számtalan termékben – dezodorokban, tusfürdőkben, testápolókban, arckrémekben, alapozókban, samponokban – használják. A kozmetikumokat rendszerint illatosítják. E szintetikus alkotók gyakran váltanak ki alllergiát. A fogkrémekben is több veszélyes összetevő lehet: a nátrium-fluorid nagy mennyiségben irritáló hatású – s elképzelhető, hogy mérgező is –, illetve használnak szacharint, etanolt, formaldehidet, ammóniát, titán-dioxidot és különböző színezőanyagokat.
- Lehetséges, hogy a kozmetikai termékekkel többet ártunk, mint használunk?
– A hagyományos kozmetikai szerekben a jó minőségű növényi zsírokat gyakran olcsó ásványiolaj-származékokkal helyettesítik. Ezek elzárják a pórusokat, gátolják a bőr légzését, lassítják a méregtelenítést, ezáltal felgyorsítják a bőr öregedését. Másrészt nagyon hamar függővé válhat tőlük a bőrünk. Nem árt tehát mértékletesen bánni e szerekkel. Már csak azért is, mert a kozmetikai ipar állatok ezreit áldozza fel az újabb és újabb fejlesztésekért.
– Mit tanácsol a szépülni vágyóknak?
– Vannak szerencsések, akiknek a bőrük semmilyen komolyabb kozmetikai szert nem „igényel”. Ezt az adottságot, főként fiatalok esetében, nem érdemes rossz irányba befolyásolni, mert éppen a kozmetikumok által változhat meg a bőr jellege. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy a természetesség egyre több férfi számára érték, s bizony elég lehangoló hatást válthat ki egy folyamatosan sminkelt hölgy néhány óra múlva, ha nem tud közben ismét gondot fordítani az arcára. Akin egyáltalán nincs smink , ez a veszély nem fenyegeti. Számos régi, jól bevált praktika létezik az arc és a haj természetes ápolására, a fogak fehérítésére, a kéz- és lábápolásra. Mi magunk is készíthetünkilyet friss zöldségekből, gyümölcsökből, növényi olajokból, gyógynövényekből. Érdemes ezeket kipróbálni! Ha mindenképpen szeretnénk a hétköznapokhoz képest ünnepibb külsőt magunknak, akkor ajánlhatók a sok helyen már kapható természetes, növényi alapanyagokból készült kozmetikai termékek.
Fürdés
Illatos fürdő
Szárított, illatos gyógynövényeket, például levendula virágát, rózsa szirmát kössük egy finom muszlinhálóba, és áztassuk a fürdővízbe. A fürdővízbe pár csepp illóolajat is tehetünk (eukaliptuszt megfázás enyhítésére, levendulát az immunrendszer erősítésére). Jobban eloszlik az illóolaj, ha előbb összekeverjük pár csepp tejjel, tejszínnel vagy kevéske mézzel.
Olajfürdő
A forró vízbe tett pár csepp olíva-, mandula- vagy más növényi olaj jót tesz a száraz vagy napégette bőrnek.
Hajápolás
Tápláló tojássampon
Egy csésze kézmeleg vízbe keverjünk bele egy tojássárgáját. A keveréket hajmosáskor jó alaposan dörzsöljük a fejbőrbe. Ugyanúgy öblítsük és szárítsuk, mint sampon után.
Tojás-citrom sampon
Egy citrom levét keverjük össze egy tojássárgájával, és használjuk a fenti módon. Természetes fényt ad a hajnak.
Hajpakolás száraz hajra
Hajmosás után az utolsó öblítővízbe keverjünk két teáskanálnyi joghurtot, ezzel öblítsünk hajat. Segíthet az is, ha a még nedves fejbőrbe egy evőkanálnyi majonézt dörzsölünk. Egy órán keresztül hagyjuk állni, aztán kevés samponnal mossunk hajat, majd alaposan öblítsük le.
Hajvíz
Az utolsó öblítővízbe kevert ecet (barna hajúaknak) vagy citromlé (szőkéknek) csillogóvá teszi a hajat. A citromos öblítés a zsíros fejbőrnek is jót tesz.
Hajöblítő készítése
Tegyünk egy kancsóba púpozott evőkanálnyi rozmaringlevelet és öntsük le 3 dl forrásban lévő vízzel. 15 perc áztatás után szűrjük le, és kész az öblítő. E recept szerint bármely más gyógynövényből is készíthetünk öblítőt. A kakukkfű, a levendula illatosít és táplál. A szőkéknek a kamilla, a barnáknak a zsálya teszi fényessé és illatossá a hajat.
Korpás fejbőrre
A korpásodás egyik oka lehet a B-vitamin hiánya, de gyakran okoz korpásodást az állandó stressz is. Ha fejmosás előtt egy maroknyi szódabikarbónát dörzsölünk a száraz fejbőrbe, megszabadulhatunk a korpától. Utána mossunk hajat gyógysamponnal, végül használjunk gyógynövényes öblítőt. Ajánlott a rozmaring, a kakukkfű vagy a zsálya öblítő.
Hajfestés
Használjunk természetes alapú hajszínezőt, így málna- és szederlevélfőzetet (barna-fekete), diólevélfőzet (barna), kamilla (szőke), henna (barnásvörös, árnyalata a hígítástól függ). A természetes henna színe barna, csak természetes alapanyagokat tartalmaz, még érzékeny bőrűek is nyugodtan használhatják. A fekete henna azonban főképp szintetikus anyagokat tartalmaz, ez valójában nem henna! A fekete színt mesterséges színezékekkel és valamilyen színerősítővel (pl. PPD, egy típusú anylamin) érik el, ami káros a bőrre, ezért használata nem ajánlott!
Ajak, fogak és íny
Ínyápoló, szájöblögető
Minden évszakban érdemes nyers zöldségeket ropogtatni, jót tesz az egészségnek és a fogínynek is. Fél teáskanálnyi sóból és fél liter vízből készíthetünk szájöblítőt. A kétszer ilyen tömény oldattal enyhíteni lehet a fogászati beavatkozás utáni ínyfájdalmat, és torokfájásra is kitűnő.
Fogpaszta
Két púpozott kiskanál szódabikarbónából és egy kiskanál citromléből vagy vízből készítsünk sima pépet. Gyönyörű szép fehér színt ad a fogaknak. Ha egy csepp fodormenta olajat is keverünk bele, finomabb lesz. Ezt a pasztát 3-4 havonta alkalmazzuk fogfehérítő helyett.
Dezodorok
Vásároljunk parabénmentes dezodorokat, s kerüljük a parfümök használatát! Az illóolajokat az ókor óta használják illatosításra. Nagyon kis mennyiségre van szükség belőlük. A levegőpumpás, újratölthető szóróflakont magunk készítette dezodorral is megtölthetjük. 2dl vízbe tegyünk 3-4 csepp illóolajat, és a folyadékot alaposan rázzuk össze!
Kéz-és lábápolás
A szennyeződés gyorsabban lejön a kezünkről, ha a kézmosóvízbe egy evőkanál cukrot is teszünk. A citromlé vagy kifacsart citrom héja a körmeinket és az ujjainkat is megtisztítja.
Zabszappan
Bevált szappanhelyettesítő a zabpehelyliszt. Vegyünk egy kanálnyit a kezünkbe, és vízzel készítsünk belőle pasztát. Úgy használhatjuk, mintha szappan lenne.
Kézápoló
Néhány csepp olíva vagy mandulaolaj puhává és simává teszi a kéz bőrét. Ha a kézbőr igen durva és száraz, akkor egy kis sót is tegyünk az olajhoz. Dörzsöljük be finoman, majd mossunk kezet tiszta szappannal és meleg vízzel. Ez a keverék bőrkeményedésre is jó.
Frissítő és felújító lábfürdő
Egy marék friss vagy három evőkanál szárított kakukkfüvet és egy evőkanál sót tegyünk egy tálba, s öntsünk rá forró vizet. A kellemes hőmérsékletűre hűlt fürdőben áztathatjuk a lábat.
Nyugtató lábfürdő
2-3 liter meleg vízben oldjunk fel egy csésze szódabikarbónát, ezzel mossunk lábat.
Izomlazító
Az erős izomfájdalmakat enyhíti a bőrbe dörzsölt rozmaringolaj. Lehűti és fellazítja a görcsös izmokat. A levendula- és a majorannaolaj szintén jó a merev izmokra és a reumatikus fájdalmakra.
Borogatás fájó lábra
Az izomfájdalmakat majorannás, levendulás, rozmaringos borogatás csillapíthatja. Reumatikus fájdalmakra majorannából és levendulából készíthetünk borogatást. Az összeaprított vagy passzírozott gyógynövényt finom pamutvászonba, muszlinba csomagolva 10 percre tegyük forró vízzel telt tálba, majd csavarjuk ki, és helyezzük a fájó testrészre. Száraz pamutkendővel kössük át, és hagyjuk hatni, amíg kihűl.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu