Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Chemical Valley iparvidéken mindenfelé csak lányokat lehet látni. Az elmúlt tizenöt évben - feltehetően a környezet elszennyezettsége miatt – csaknem kétszer annyi lány született a környéken, mint ahány fiú.
A kanadia Ontario államban található Chemical Valley – magyarul Vegyi-völgy – iparvidéken szinte folyamatosan érződik a kénes záptojás- és gázolajszag, amely a környékre települt számos vegyi üzem kéményéből árad. Mégsem ez az, ami miatt az Aamjiwnaang indián rezervátumnak otthont adó terület bekerült a világsajtóba. Sokkal inkább azéert, mert az ott lakók körében folyamatosan csökken a fiúgyermekek aránya. Tíz évvel ezelőtt még kevéssel több fiú született, mint lány, mostanra azonban minden születő kisfiúra két lány jut.
A jelenséget tanulmányozó kutatók több feltételezéssel is előálltak.Felmerült, hogy a mindennapi stressz vagy a gyerekvállalás korbeli időpontjának kitolódása lehet az ok. A legvalószínűbbnek azonban a környezetszennyezés hatása tűnik. A helyi talajban ugyanis sok hormonhatású vegyület – hexaklórbenzol és ftalát – található. A kutatatások szerint a ftalát-nak kitett várandós nők fiai kisebb nemi szervvel születnek, vagyis a vegyület hatással lehet a tesztoszteron termelődésre.
Az Aamjiwnaang indián rezervátumban tapasztaltak megerősítik a gyanút, mely szerint a hormonháztartást módosító vegyi környezetszennyezés képes befolyásolni a születő magzatok nemét. Becslések szerint két ipari óriásban, az USA-ban, illetve Japánban 1970 és 2002 között több mint 100 ezerrel kevesebb fiú született a várható értékhez képest. Bár ez a hiány a születések számához viszonyítva nem túl magas, statisztikailag mégis számottevőnek tekinthető.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu