Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Már megint a britek lógnak ki az európai sorból: drámai mértékben megnőtt azoknak a száma, akik nem hisznek a globális felmelegedésben. A britek fáznak és soha annyi havat nem láttak, mint az idén.
A Populus közvélemény-kutató cég a BBC-ben tette közzé felmérésének adatait. Ebből kiderült, hogy míg tavaly novemberben a lakosságnak 83 százaléka hitt a globális felmelegedésben és csak 15 százalék bizonyult „hitetlennek”, addig mára a kételkedők száma 25 százalékra nőtt, s már csak 75 százalék gondolja úgy, hogy tényleg zajlik a Föld légkörének megváltozása.
Ami ennél is szembetűnőbb: a megkérdezetteknek csak 26 százaléka gondolja azt, hogy a klímaváltozás mindenképpen az emberi tevékenység következménye. Ez a szám egy évvel ezelőtt még 41 százalék volt.
A kutatási eredmények több meglepő részadatokat tartalmaznak, de Michael Simmonds, a Populus ügyvezető igazgatója kereken kimondta: „Rendkívül szokatlan, hogy a közvélemény ilyen rövid idő alatt ennyire drámai mértékben változzék”.
A brit környezetvédelmi minisztérium – a Defra, mely élelmezésügyekkel és vidékfejlesztéssel is foglalkozik – rendkívüli csalódottságnak adott hangot, és rendkívül komolynak minősítette a „hangulatváltozást”. Egyszersmind azonnali cselekvést sürgetett – hogy pontosan mire gondolt, az nem derült ki a közleményből.
A BBC megjegyezte: a „drámai változás” óta eltelt egy évben érdekes dolgok történtek, amelyek nem vetnek jó fényt a klímakutatókra és a politikusokra. Tavaly novemberben olyan (ellopott) e-mailek kerültek napvilágra, amelyek azt sugallták, hogy a klímakutatók egy része manipulált adatok alapján dolgozik. Most januárban pedig kiderült: elhibázott a jóslat, hogy 2035-re eltűnnek a Himalája gleccserei.
A kételkedők táborát tovább növelte, hogy a kemény tél számos európai országot meglepett, a fagypont alatti hőmérséklet tartós maradt, az Egyesült Államok keleti fele megbénult, Washingtonban, az amerikai fővárosban száz éve nem láttak ilyen havazást, Kalifornia és Florida is megtapasztalta a fagyokat.
Egyre hangosabb az a tábor, amely szerint az emberi tevékenység a Földön önmagában nem okozhatja a bolygó légkörének viszonylag rövid idő alatt történő megváltozását. A szkeptikusok viszont úgy vélik, hogy a környezetvédelmi üzleti lobbi áll a háttérben.
Az emberek nagy többsége lényegében tisztában van a globális felmelegedésre vonatkozó kutatások „tudományos hiányosságaival”, mégis úgy gondolja, hogy a klímaváltozás valóságos kockázatokat rejt magában.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu