Halálos tizenkettő vár a világra

Aki azt gondolja, hogy a klímaváltozás csak távoli utódaink életét fogja megkeseríteni, téved. Az éghajlat változásának jelei a halálos áldozatokat követelő, egyre gyakoribb hőhullámok, valamint a mérsékelt égöv felé terjedő trópusi betegségek is.

Zöld FöldHardi Péter2013. 07. 16. kedd2013. 07. 16.

Kép: SYDNEY, AUSTRALIA - NOVEMBER 27: (AUSTRALIA & NEW ZEALAND OUT) A girl looks at the algal bloom at Clovelly Beach in Sydney, commonly known as sea sparkle, drifts in on the tide, on November 27, 2012 in Sydney, Australia. The algae has left Bondi Beach and has reopened, but Clovelly Beach remains closed with the red water remaining. (Photo by Edwina Pickles/The Sydney Morning Herald/Fairfax Media via Getty Images)., Fotó: The Sydney Morning Herald

Sydney Beaches Turn Blood Red from Algae
SYDNEY, AUSTRALIA - NOVEMBER 27: (AUSTRALIA & NEW ZEALAND OUT) A girl looks at the algal bloom at Clovelly Beach in Sydney, commonly known as sea sparkle, drifts in on the tide, on November 27, 2012 in Sydney, Australia. The algae has left Bondi Beach and has reopened, but Clovelly Beach remains closed with the red water remaining. (Photo by Edwina Pickles/The Sydney Morning Herald/Fairfax Media via Getty Images).
Fotó: The Sydney Morning Herald

Tizenötezer áldozat: csak Franciaországban ennyien haltak meg az eddigi legnagyobb, 2003-as európai hőhullám következtében. Elsősorban a szív- és érrendszeri betegeket érintette, akiknek a fokozott folyadékveszteség következtében sűrűbb lett a vére és könnyebben kaptak trombózist. A hőhullám az egészséges gyerekek és idősek életét is veszélyezteti, mivel testük hőszabályzó képessége az átlagosnál gyengébb – olvasható Kohut László orvos ezredesnek A globális klímaváltozás egészségügyi vonatkozásai című tanulmányában. Egészségünk szempontjából a napi 18 fokos átlaghőmérséklet a legkedvezőbb, ha ennél öt fokkal magasabb, akkor a halálozások aránya hat százalékkal növekszik. A klímaváltozás azonban nemcsak közvetlen, hanem közvetett módon is hat ránk. Ezen ok miatt is terjed a halálos tizenkettőnek is mondott madárinfluenza, a babeziózis, a Lyme-kór, a kolera, az ebola, az élősködők, a pestis, a „vörös áradat”, a Rift-völgyi láz, az álomkór, a tuberkulózis, valamint a sárgaláz.

A fertőzések egyik hordozói az élelmiszerek lehetnek, melyek elsősorban a szalmonella kórokozóját rejthetik magukban. Egyetlen fokos hőmérséklet-emelkedés több mint négy százalékkal növeli az ilyen fertőzés veszélyét. A forró és párás éghajlat kedvez a gabonákat kedvelő karcinogén – azaz rákkeltő hatású – penészgombák terjedésének is.

Nem zárható ki kontinensünkön a malária ismételt felbukkanása sem. Csupán érzékeltetésképpen: Mozambikban hathétnyi intenzív esőzés elég volt ahhoz, hogy a maláriás esetek megötszöröződjenek – és az időjárás szélsőségesedése miatt az intenzív esőzések nálunk sem kizárhatóak.

Ugyancsak a szúnyogok terjesztik a chikungunyalázt, ami Olaszországban már 2007-ben járványt okozott, s azóta tucatnyi európai országban bukkant fel. Csupán idő kérdése, mikor érkezik meg hozzánk is.

A várható áradások következtében elsősorban a hasmenéses fertőző betegségek terjednek. Az ENSZ becslése szerint e betegségcsoport évente már ma is másfél millió ötévesnél fiatalabb áldozatot szed.

A klímaváltozás miatt megnövekszik a növények virágzási ideje, ami a virágpor által okozott légúti betegségekben szenvedők életét keseríti meg. Az intenzív ibolyántúli sugárzás miatt a bőrrákosok és a látásukat elvesztők száma növekszik.

A katasztrófákat túlélők sem érezhetik magukat teljes biztonságban: rájuk az átélt események következtében erős lelki teher nehezedik. Ugyancsak a klímaváltozás rovására írható a termésátlagok várható csökkenése. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) előrejelzése szerint a talaj kimerülése és az aszályok miatt másfél milliárd ember ennivalója kerülhet veszélybe. Az alultáplált ember immunrendszere pedig egyébként is gyengébb, aki így már bármilyen betegségnek könnyebben esik áldozatul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek