Kitörő veszedelmek - Most üt vissza az enyhe tél

Kertésznaptár. - Egyik szemünk sír, a másik meg nevet: örülünk a frissítő záporoknak, de joggal nyugtalankodunk a párás melegben mind nagyobb teret nyerő fertőzések miatt.

Zöld FöldValló László2014. 07. 25. péntek2014. 07. 25.
Kitörő veszedelmek - Most üt vissza az enyhe tél

 Most üt vissza az enyhe tél: a megmaradt kórokozók, kártevők a jó időben úgy szaporodnak, mint a veszedelem. A szőlőben a peronoszpóra mellett napról napra ijesztőbb a lisztharmat fellépése, s a szőlőmolyok újabb rajzása is várható. Az almáskertekben a varasodás fenyeget, a szilvában és az őszibarackban a gyümölcsmolyok támadására, a körtésekben a körtelevélbolha föllépésére kell készülnünk. A permetezés mellett ne lankadjunk a gyomirtásban sem, mert a kert tisztán tartásával sokat tehetünk a kórságok terjedése ellen.

- A szakszerűen rendben tartott, szellős lombozatú szőlőültetvényben nemcsak a fertőzésveszély kisebb, de hatékonyabb a permetezés is. Azonban nemcsak a kórokozók fenik a fogukat a zsendülő, érő fürtökre, hanem az egyre nagyobb számban támadó darazsak is, melyek ellen darázscsapdával védekezhetünk. Literes pillepalackot félig töltsünk meg cukros vízzel, amelybe – a méhek védelmére – néhány csepp ecetet is csöppentsünk, majd akasszuk ki a szőlősorba. Az ecet a méheket elriasztja, az erőszakos, falánk darazsakat nem. (A darázscsípés ellen jó hatású, ha mielőbb ecetes vattát teszünk a szúrt sebre.)

- A nyári nap erős sugarai perzselést, napégést idézhetnek elő a zöldségesben, a szőlőben. Különösen egyes paradicsomfajták érzékenyek erre, ami ellen ilyenkor már bajos a védekezés. Korábban is csak annyit tehettünk, hogy kevésbé fattyaztuk a paradicsombokrot, így a sűrűbb lombozat némi védelmet nyújthat a napégés ellen – ami legföljebb csak szépséghiba, attól még a paradicsom ugyanúgy ehető. Az erős sugárzás a fejlődő szőlőbogyókat is megperzselheti. A még zöld bogyóhéj fölforrósodik, vörösesbarnára színeződik, rozsdafoltossá válik, később megráncosodik. A megelőzés nyitja, hogy a zöldmunkák során csak annyi levelet szedjünk le a fürtök közeléből és csak úgy csonkázzuk a hajtásokat, hogy a fürtök fölött laza, természetes árnyékolás maradjon.

- Itt az ideje a nőszirmok szaporításának. Az idős töveket földlabdával együtt emeljük ki a földből. A töveket úgy osszuk szét, hogy minden egyes arasznyi rizómához ép rügyek, gyökerek és levelek tartozzanak. A hagyományos, erős növekedésű nőszirmok szaporítóanyagát egymástól 30, a törpe nőszirmokét 10-15 centire ültessük.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek