Nekünk csak a kisöcsi jutott, pedig az is a kontinens rekordere

Cincérek hőse. - Noha életterük egyre szűkül, azért még mindig 25 ezer fajt számlál a cincérfélék családja. A pólusok kivételével az egész Földet belakják, többségük a trópusokon él, ott találjuk a világ legnagyobb bogarát, az óriáscincért (a Titanus giganteust) is – melynek termete valóban tiszteletet parancsoló: csak maga a csápok nélküli teste egy tenyeret megtölt a 15 centis hosszával. Hozzá képest Európa legnagyobb bogara, a nagy hőscincér (Cerambyx cerdo) csak kisöccse (s egyben a mi legnagyobb bogarunk is).

Zöld FöldValló László2014. 07. 20. vasárnap2014. 07. 20.
Nekünk csak a kisöcsi jutott, pedig az is a kontinens rekordere

Eredetileg egész Európában honos volt, de napjainkra sok helyütt kipusztult, jelentősebb állománya már csak Kelet- és Délkelet- Európában lelhető föl.

Fekete színű teste 2,5 és 6 centi között változik (a hímek a nagyobbak). Mindkét nem cirpel: előtorát a mellének közepén lévő reszelőlapon előre-hátra mozgatva ad hangot. Csápja (bajusza) rendszerint hosszabb a testénél, ezzel tapogat és érzékeli környezetének illatát, míg erős rágó szájszervével képes megrágni a keményfát is.

Leggyakoribb előfordulási helye az öreg tölgyesek. Közöttük is azokat kedveli, amelyek törzsét erősen süti a nap, azaz az erdőszélen vagy nyiladékban állnak.

A nagy hőscincér által megtámadott fák minden esetben betegek, legyengültek, a kifejlett bogár ezeknek a kifolyó nedveit szívogatja. Ami még nem lenne baj, a gondot a lárvák okozzák: ezek kétujjnyi vastag, kanyargós járatokat rágnak a kéreg alatt a fában. Az összefurkált rész elpusztul, róla a kéreg idővel leválik és a járatok láthatóvá válnak. Június-júliusban aktív, leginkább alkonyatkor és éjszaka, ilyenkor néha esetlen és rövid távú repülésre is elszánja magát.

Párzás után a nőstények egyesével vagy csomókban rakják le petéiket a fakéreg alá. Kikelést követően a lárvák ott élnek, s 3-4 éves életük során (amelynek a végén elérik a 10 centis hosszt is) a fatest mélyebb részeibe is berágják magukat. Végül bábbölcsőt készítenek és bebábozódnak. A bogár még ősszel kibújik, de csak a következő év májusában jön elő a fából. Védett, eszmei értéke 50 ezer forint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek