Vagyonokat ért, ma már van belőle bőven - Legendás furulyák

Valaha vagyonokat ért (a római időkben 5 kiló ezüstöt adtak 35 dekájáért), hosszú háborúkat vívtak a kereskedelmi monopóliumáért, sok hajórakományra valót égettek el belőle, hogy tartsák az árát – míg végül termesztésbe vonták, és annyi lett, hogy mindenki asztalára jutott. Talán nincs is fűszer, amelyik oly legendás és viharos múltat mondhat magáénak, mint a fahéj. Nálunk az 1400-as években jelent meg először a főúri konyhákban, de csak jó négyszáz év múlva vált sokak által használttá.

Zöld FöldValló László2014. 12. 27. szombat2014. 12. 27.

Kép: Lao Cai province of northern Vietnam borders the Chinese border and is home to a number of different ethnic minorities that have lived in the area for centuries., Image: 140900805, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia

Dzao men transporting fresh cinnamon bark on motorcycles
Lao Cai province of northern Vietnam borders the Chinese border and is home to a number of different ethnic minorities that have lived in the area for centuries., Image: 140900805, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
Fotó: Profimedia

A fahéj a vadon is termő, a babérfélék családjába tartozó, kistermetű trópusi fák (fahéjfák) ágainak lefejtett, barna kérge, amely jellemző illatú, édeskés, csípős és kissé fanyar ízű.

Az összepöndörödött kéreg neve furulya, s így vagy őrlemény formájában kínálják. Két fő típusa közül Európában (és nálunk is) a ceyloni a népszerűbb, melynek furulyája vékonyabb, papírszerű, világosbarna színű, enyhébb és pikánsabb ízű; míg a másik fajta, a Burmában őshonos, kínainak is nevezett fahéj (kasszia) kérge vastagabb, kemény, sötétebb színű és az íze is erőteljesebb. Ez utóbbiban jóval több a nemkívánatos kumarin nevű anyag (ott van a borsmentában és a levendulában is), ami nagyobb mennyiségben fogyasztva gátolhatja a véralvadást, sőt a májat is károsíthatja.

A fahéj konyhai használatának lehetőségeit aligha kell ecsetelnünk, így itt csak arra utalunk, hogy az édes alapú recepteken túl – miként a régi magyar konyhában – csipetnyi mennyiségben felhasználhatjuk levesek, sültek, mártások ízesítésére is. De kiválóan ízesíthetjük vele a lepényt, fánkot, rizses ételeket, befőtteket, gyümölcsleveseket, s elmaradhatatlan kelléke a forralt boroknak is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek