Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
KERTÉSZNAPTÁR (június 5–11.) - Az aranyat érő májusi (június elejei) esők hatására új erőre kaptak a gyomok, s ha nem vigyázunk, pillanatok alatt elgazosodhat a kert, különösen, ha Medárd is megöntözi. A baj pedig nem jár egyedül: a sok gaz zsúfolttá teszi az amúgy is nedves, páradús környezetet, ahol aztán még erőteljesebben szaporodnak a gombák. A kapálással azonban nemcsak a gyomot irtjuk, hanem az eső után – amint a talaj felső rétege megszikkadt – ezzel akadályozzuk meg, hogy az alsó rétegekből elpárologjon a nedvesség (azaz zárjuk a felszínt). A fellazított felszín pedig sokkal jobban befogadja az újabb csapadékot is, mert az összetömődött felületen elfolyik.
- Jól tesszük, ha a fejlődő zöldségpalánták és a kis fák környezetében kézzel gyomlálunk, nehogy megsértsük a gyökerüket. A zöldségfélék általában is sekélyen gyökereznek, különösen a dinnye, uborka, hagyma, így ezekkel még inkább vigyázzunk. A termő szőlőültetvényben, illetve a gyümölcsfák környezetében viszont mélykapálással érhetjük el a nedvesség befogadására alkalmas talajállapotot.
- Ügyeljünk a pázsit füvére is, nyírjuk, még mielőtt magot érlelne, különben kiritkul. A gyomirtás során különösen figyeljünk a folyófűre (folyandárra, apró szulákra), mert megerősödve úgy rátekeredik a zöldségekre és virágokra, hogy csak sérülések árán szabadíthatjuk meg őket tőle.
- Gyógyhatása miatt szedjük a hársfavirágot. mégpedig teljes nyílásban. Valamennyi hársfaj virága gyűjthető, kivéve az ezüsthársat, amelynek a virága nem alkalmas gyógynövénynek.
- A héten még palántázhatunk paradicsomot, paprikát, tojásgyümölcsöt. A lekerülő saláta, retek, újhagyma után felszabadult területet pedig bab, cékla, nyári és téli retek, csemegekukorica vetésével hasznosíthatjuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu