A Szabad Föld Kertje: Zsákbamacska fenyőfa

Karácsonyra gyökeres fenyőt vett a család, már csak azért is, mert öreg, 40-50 éves lucainkat az ősszel ki kellett vágni – elpusztította a szú- és a cincérsereg –, hát pótolni akartuk. A múlt heti kellemes meleg éppen jól jött: a talaj néhány nap alatt felengedett – egyébként is csak a felső 5-7 centis réteg volt átfagyva –, így könnyedén megáshattuk az ültetőgödröt. Ha nincs ilyen szerencsénk, csákányoznunk kell, de csak akkor ássuk ki a gödröt, amikor el is ültetjük a fát, hogy a gödör talaja ne tudjon átfagyni! Ennél is fontosabb, hogy a nagyobb mínuszok elmúltával éppen jól jött ez a 4-5 fagymentes nap, így a lakásban lévő fenyőt nagyobb hőstressz nélkül sikerült visszaszoktatni a kinti hideghez.

Zöld FöldO. Horváth György2016. 01. 23. szombat2016. 01. 23.

Kép: Packing the spaces around the root ball of a Christmas tree, Image: 49748478, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy, Fotó: Profimedia

Packing the spaces around the root ball of a Christmas tree
Packing the spaces around the root ball of a Christmas tree, Image: 49748478, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
Fotó: Profimedia

És ezzel nagyjából el is mondtuk a legfontosabbat, amit a gyökeres karácsonyfák ünnepek utáni kiültetéséről tudni kell, azzal a megjegyzéssel, hogy e fákat a lehetőség szerint hetente egyszer meg kell locsolni. Kicsi a gyökértömegük, s mivel örökzöldek, így télen sem áll le az anyagcseréjük, tehát vízre van szükségük. A fákat gyakorta nem tudjuk megtartani, nekünk is eddig csak a felüket sikerült felnevelni az utóbbi években.

Zsákbamacska dolog a gyökérlabdás karácsonyfa. Ennek több oka van. Az első és legfontosabb, hogy nagyon kicsi gyökérrel veszik ki a földből. Aztán az is hiba, ha az ünnepek alatt nem öntözzük – még feldíszítve is (tehát eleve cserépbe tegyük, mely tartja a vizet.) Általános tapasztalatom, hogy az a fa, amely elkezdi hullatni alsó és felső hajtásain is a tűlevelet, szinte alig éli túl a kiültetést. Hiba, ha túl meleg szobában és túl sokáig tartjuk feldíszítve a csemetét. Általában igaz, hogy vízkeresztkor már le lehet szedni a karácsonyfát, de gyökeres fenyőnél meg is szeghetjük e szokást, s szilvesztert követően egy-két nappal is már kiültethetjük.

Érdemes olyan fenyőt venni, amelynek földlabdája agyagos, tömör, zsákvászonnal van becsavarva.

Ezt egy nagy cserépbe tegyük, s szórjuk meg annyi földdel, amennyivel csak tudjuk. Vigyázzunk e fenyők csúcshajtására, a csúcsdíszt ne húzzuk rá, hanem rögzítsük másként! A következő egy évben kiderül, hogy életben marad-e a fánk. Ne mondjunk le róla rögtön, ha leveleit hullatja: öntözzük hetente, bőségesen. Volt olyan fa, amely félig lekopaszodott, de csúcshajtásai, rügyei éltek, s kihajtottak. Igaz, néhány évig csúnya volt, de aztán szépen belombosodott, s végül „kinőtte” magát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek