Eltűnhetnek asztalunkról! Alma, körte, mandula, hagyma, káposzta, karfiol, repce, retek, napraforgó, sárgarépa, uborka, kávé, kakaó...

Zümmögők alkonya? - is tudtuk, hogy nem áll valami jól a méhek szénája, s ezt a minap egy magyar részvétellel zajló nemzetközi tanácskozás is megerősítette. A pusztulás okai sem ismeretlenek: köztük első helyen állnak a növényvédő szerek, melyek vagy röpképtelenséget okoznak, netán egyszerűen megölik e szorgos rovarokat, vagy pedig tönkreteszik a tájékozódó képességüket, amiért nem találnak vissza a kaptárba, s így hordás közben hullnak el végkimerülésben.

Zöld FöldValló László2016. 03. 17. csütörtök2016. 03. 17.

Kép: A bee collects pollen on a pussy willow on April 7, 2013 in Frankfurt am Main, western Germany. AFP PHOTO / BORIS ROESSLER GERMANY OUT / AFP / DPA / BORIS ROESSLER, Fotó: BORIS ROESSLER

Eltűnhetnek asztalunkról!  Alma, körte, mandula, hagyma, káposzta, karfiol, repce, retek, napraforgó, sárgarépa, uborka, kávé, kakaó...
A bee collects pollen on a pussy willow on April 7, 2013 in Frankfurt am Main, western Germany. AFP PHOTO / BORIS ROESSLER GERMANY OUT / AFP / DPA / BORIS ROESSLER
Fotó: BORIS ROESSLER

De nemcsak rájuk jár a rúd, hanem arra a több mint húszezer állatfajra is, amelyek a beporzók népes táborát alkotják. A méhek mellett légyfélék, nappali és éjjeli lepkék, bogarak, darazsak, madarak, denevérek szavatolják a világ élelmiszer- ellátásának tekintélyes hányadát. (A vadon élő fajok is vesznek, gyérülnek, csak pusztulásuk körülményei nincsenek úgy kikutatva, mint a házi méheké.)

A beporzók egészsége közvetlen kapcsolatban áll a saját jóllétünkkel – hangzott el a Kuala Lumpurban zajlott tanácskozáson. Hát ez az, amiért a rovarpusztulás fájhat nekünk – félő, nemcsak hatásos szójáték, hogy a méhek alkonyával bealkonyulhat az emberiség egy részének is. Mert a világ élelmiszer-ellátását biztosító növényállomány több mint egyharmada függ a rovarbeporzástól.

Így nem túlzás, hogy a beporzó fajok pusztulásával milliók élete kerülhet veszélybe, hiszen a beporzott növények termése, olaja fontos élelmiszer-alapanyag, illetve vitaminok, nyomelemek forrása.

Csak ízelítőül: alma, körte, mandula, hagyma, káposzta, karfiol, repce, retek, napraforgó, sárgarépa, uborka, kávé, kakaó tűnhet el a boltokból, az asztalunkról a beporzók pusztulásával.

Mi a teendő? A tanácskozás résztvevői szépen egybeszerkesztették ezt is, már csak meg kéne valósítani.

A javasolt intézkedések középpontjában – mily meglepő! – a hagyományos mezőgazdálkodási módszerek előnyben részesítése áll: a termesztők egész tájakra kiterjedően növeljék a beporzó szervezetek élőhelyeinek változatosságát, az egyes táblák között létesítsenek vadvirággal borított sávokat. Természetesen csökkenteniük kell a növényvédő szerek használatát is, ezzel együtt kutassák a védekezés, kárelhárítás vegyszermentes módszereit. Végül, de nem utolsósorban pedig javítandók a méhtartás körülményei, különös tekintettel a kórokozóik elleni fellépésre.



LEGELŐ A BEPORZÓKNAK. Tavasztól őszig „zümmöghet” a kert, ha jól választjuk meg a növényeinket. A tulipánt és a jácintot szívesen látogatják, csakúgy, mint a kora, illetve késő tavasszal nyíló virágos cserjéket és a hatalmas virágtömeget adó gyümölcsfákat. A méhlegelők netovábbja az akác; a díszfák közül a májusfa, a szivarfa, a császárfa, a japánakác a kedvencük, de a szelíd- és vadgesztenyét is szívesen keresik föl. A nyáron nyíló egy- és kétnyári virágok, évelők és cserjék többsége is jó méhlegelő. Az illatos ternye és a facélia különösen vonzza a rovarokat. Ősszel az őszirózsák és a varjúhájfélék a kedvenceik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek