Vándorló időjósok

A BÉKÁKRA már régóta időjósként is tekintünk. Nos, idén hetekkel korábban útnak indultak, és való igaz, a télnek – ha jönnek is még fagyos napok – már szinte vége. A brekegő meteorológusok azonban mentésre szorulnak.

Zöld FöldO. Horváth György2016. 03. 06. vasárnap2016. 03. 06.

Kép: Hont, 2015. március 22. Sámuel Zsuzsanna (k) és önkéntes békamentők a 2-es számú főút túloldalán összegyűjtött békákat engednek szabadon az Ipoly árterületén Hont közelében 2015. március 21-én. Minden tavasszal a föld alatti telelőhelyükről előbújó békák nagy csapatokban indultak szaporodóhelyükre, az Ipoly ártere felé. A természetvédők a vándorlási útvonalat keresztező nagyforgalmú főút mentén terelőkerítést állítottak a békák összegyűjtésére, hogy a tömeges gázolástól megóvják őket. MTI Fotó: Komka Péter, Fotó: Komka Péter

Sámuel Zsuzsanna
Hont, 2015. március 22. Sámuel Zsuzsanna (k) és önkéntes békamentők a 2-es számú főút túloldalán összegyűjtött békákat engednek szabadon az Ipoly árterületén Hont közelében 2015. március 21-én. Minden tavasszal a föld alatti telelőhelyükről előbújó békák nagy csapatokban indultak szaporodóhelyükre, az Ipoly ártere felé. A természetvédők a vándorlási útvonalat keresztező nagyforgalmú főút mentén terelőkerítést állítottak a békák összegyűjtésére, hogy a tömeges gázolástól megóvják őket. MTI Fotó: Komka Péter
Fotó: Komka Péter

Még soha nem kellett olyan korán kezdeni a békamentést, mint az idén. Korán jött a meleg, a békák így korán ébredtek téli álmukból. S ha már felkeltek, akkor egyből szerelmeskedni vágynak. E szenvedély évente sok százezer – ha nem millió – kétéltű veszte is egyben: az autóutakon átvágva keresik fel az évszázadok óta használatos vízterületeket a szaporodásukhoz. S bizony, az autósok, motorosok a nászra készülődő állatok végzetét is jelenthetik.

Ezért aztán néhány évtizede nálunk is megkezdődött a békamentés, melynek több formája létezik.

A drágább megoldással főleg új építésű utaknál találkozhatunk, melyek alá a békák vonulási útjába eső szakaszokon alagutakat építenek, s ezekhez 50-60 centi magas terelő kerítésekkel irányítják a kétéltűeket.

Ahol nincsenek ilyen út alatti átjárók, ott is a terelőhálót használják, de a gyűjtőpontokon emberek fogdossák össze a békákat és vödörszámra viszik át a túloldalra, netán a közeli vizekhez. Itt akár két hónapig is eltarthat a munka: ahogyan az idő változik, úgy módosul az állatok vonulási kedve. A béka ugyanis finnyás, nem szeret hidegben szerelmeskedni.

Ekkor leáll a vonulás – a békák igazából ledermednek megint –, s csak a tartósabb melegebb napok beköszöntével indulnak el ismét. Az ország számos pontján ilyenkor alarmoznak a békamentők: akadnak helyek, ahol már tavaly ősszel annyian jelentkeztek segíteni – teljes iskolai osztályok is –, hogy szinte el kell utasítani az önkénteseket, máshol viszont várják az embereket.

Híres hely Hont-Parassapuszta a Börzsönyben, ahol már február 10-én elindultak az erdei békák, de a Komlóhoz közeli Sikondán vagy a Pest megyei Farmos melletti 311-es úton is serénykednek a varangyok, unkák, ásóbékák. A gyűjtés során azonban gőték, kígyók is kerülhetnek a vödrökbe, a mentésük szintén fontos feladat.

Főként azok a fajok indulnak ilyenkor útnak, melyek nem vízhez kötött életmódot folytatnak, lényegében csak a nász és a peterakás idején vonulnak vízhez. Mások – például a kecskebékák – állandóan a víz körül tartózkodnak, így rájuk nem jellemző a vonulás, és így szerencsére nem is kerülhetnek életveszélybe az utakon áthaladva.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek