Csábító fekete szemek

Vészesen lecsökkent a szeder termőterülete hazánkban, pedig frissen a piacon változatlanul keresett, és a minőségi termés igen jó áron értékesíthető. Megfontolandó tehát úgy és annyit telepíteni, hogy ne csak a család csemegézzen belőle, hanem jusson eladásra is.

Zöld FöldValló László2016. 08. 24. szerda2016. 08. 24.

Kép: Szabad Föld kert O Horváth György háztáji gazdaság konyhakert növénytermesztés szeder szüret szedés 2016 08 09 fotó. Kállai Márton

Csábító fekete szemek
Szabad Föld kert O Horváth György háztáji gazdaság konyhakert növénytermesztés szeder szüret szedés 2016 08 09 fotó. Kállai Márton

Évezredeken át csak gyűjtögették a tüskés szederbokrok termését Európa-szerte, ahol őshonos (mint ahogy hazánkban is), kerti termesztése nincs százéves. Miután 1938-ban Angliában megszületett az első tüskétlen fajta, rohamosan terjedt a kertekben. A szeder címszó napjainkban már a tüskétlen fajtákra vonatkozik a termesztésben, melyek között a Thornfree máig a legnépszerűbb hazánkban, aminek méltó versenytársa a Dirksen, a Loch Ness, illetve a Hull, noha ez utóbbi inkább hűtőipari célra való. E fajták a faiskolai lerakatokban beszerezhetők.

A málnához hasonlóan a szeder is a második éves termővesszőkön hozza gyümölcsét. A letermett vesszők a szüret után elpusztulnak, az újak az évről évre előtörő sarjakból fejlődnek.

Termése is a málnához hasonló bogyó, mely jelentős mennyiségben tartalmaz A- és C-vitamint, ásványi sókat és gyümölcssavat. A színanyagát alkotó flavonoidok pedig immunrendszert erősítő, gyulladáscsökkentő hatásúak. Termése friss fogyasztásra, hűtő- és konzervipari célra egyaránt alkalmas. Dzsemnek, szörpnek, lének is jó, a cukrászatban és a tejiparban rendszeresen használt színező és ízesítő anyag. Érett termése különleges bort ad.

Szedret telepíteni nem olcsó vállalkozás, már csak az erős támaszrendszer megépítése miatt sem, de a szakszerűen létesített, jól termő ültetvény bizonyosan megtérül. Tudni kell, hogy a szeder nem igénytelen, sőt kényes is. Szélérzékeny, ezért sorait lehetőleg az uralkodó szél irányába telepítsük. Az erős napsugárzásnak kitett bokrokon megperzselődhet, megfőhet a bogyó, ugyanakkor a nagy hideg is megviselheti a töveket. A természetes csapadék nem elég a termesztéséhez. Az utóbbi években különösen tavasszal kevés az eső, ha ekkor nem tudunk öntözni, az a termés- és a sarjhozam csökkenéséhez vezet. Tápanyagban gazdag, jó szerkezetű talajon díszlik szépen, sorközét érdemes füvesíteni.

A töveket 2,5 méter sortávolságra ültessük, s ugyanennyire egymástól a sorokban. A termőkorú bokron tövenként 4-5 tősarjat (fő hajtást) hagyjunk meg, a legfejlettebbeket, s ha ezek elérték a 2,5 méteres hosszt, csúcsukat metsszük vissza (hogy serkentsük a másodrendű hajtások képzését). A másodrendű vesszőket tavasszal 40-50 centire vágjuk vissza, hogy nagyobb, szebb gyümölcsöket kapjunk.


SARJON TERMŐ SZEDER. Nemcsak a málnának, a szedernek is létezik már sarjon termő változata, ami azt jelenti, hogy az évente hozott sarjakon képződnek a bogyók (nem pedig a második éves vesszőkön). Az első sarjon termő szedrek néhány éve jelentek meg az Egyesült Államokban, az eddigi eredmények igen biztatóak. Nálunk egyelőre nem szerezhetők be.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek