Szalmából gombát

NEGYEDSZÁZADA indult a sikersztori: hobbikertészetből vált hazai és európai viszonylatban is számon tartott laskagomba-termesztő és -kereskedő céggé a Pilze-Nagy Kft. Nevükben ott az alapító és a gomba német neve. Követjük a telephelyen a laskagomba termesztésének fázisait.

Zöld FöldBorzák Tibor2016. 08. 05. péntek2016. 08. 05.

Kép: Lajosmizse, 2016. június 30. Somosné Nagy Adrienne a Pilze NAgy Kft. vezetője a laskagombva telepen. Fotó: Ujvári Sándor

Szalmából gombát
Lajosmizse, 2016. június 30. Somosné Nagy Adrienne a Pilze NAgy Kft. vezetője a laskagombva telepen. Fotó: Ujvári Sándor

A 2002-ben átadott üzemben évente 12 ezer tonnányi laskagombaalapanyagot állítanak elő. Megállunk a feldolgozásra váró gabonaszalma-báláknál, majd haladunk a gombatermesztő sátrak felé, ezek mintegy 35 ezer négyzetméternyi területet foglalnak el. A hangárnyi méretű klimatizált termesztőhelyeken hosszú sorokban állnak a lefóliázott termőblokkok, rajtuk a fény és a pára hatására növekednek a gombacsokrok. A tudatos technológiaválasztás, a vegyszermentesség következtében a cég teljes tevékenysége megfelel a biogombatermesztés feltételeinek. A feldolgozás, a csomagolás kézi erővel történik, a kiszerelés pedig a kereskedelmi partnerek igényeihez alkalmazkodik.

Kissé távolabb áll a 2008-ban épült biogázüzem – itt ér véget a folyamat. A termesztés során keletkezett hulladékból, vagyis a letermelt gombatáptalajból első lépésben biogáz, majd villamos és hőenergia képződik, amit a nagy energiaigényű gombaházakban, illetve a szárítóüzemben hasznosítanak.

– Édesapám az 1990-es években a Zöldségtermesztési Kutatóintézet kecskeméti telephelyén dolgozott, ő tartotta a kapcsolatot a német partnerekkel – meséli már az irodában Somosné dr. Nagy Adrienn ügyvezető (képünkön). – Kiegészítésként zöldség- és gyümölcsexporttal is foglalkozott, majd a piaci igények hatására belevágott a laskagombakereskedelembe.

Eleinte német nyelvterületre szállított, aztán egyre bővült az európai piac. A folyamatos áruellátáshoz szükségessé vált a termesztés fejlesztése.

Nem sokkal később telephely is lett, ez a régi téeszmajor. A munkát 1997 januárjától Pilze-Nagy Kft. néven folytattuk. Az átalakítások, építkezések és pályázati pénzekből történő fejlesztések révén családi vállalkozásunk mára komoly, több lábon álló céggé nőtte ki magát. Nagy Adrienn biológusként végzett a szegedi tudományegyetemen.

Nem voltak kutatói ambíciói, más utakat keresett: másoddiplomát szerzett gazdálkodási és menedzsment szakon. A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gombatermesztési tagozatának munkatársaként sokat utazott Európában, megfordult Amerikában. Újfajta tudással, rengeteg tapasztalattal és szerteágazó kapcsolatrendszerrel felvértezve 2001-ben úgy döntött, hogy édesapja vállalkozását segíti.

A cégre rá is fért egy kis „ráncfelvarrás”, mivel a laskagomba-termesztés amúgy is fiatal kertészeti ágazat – csak pár évtizedes múltra tekint vissza –, mindig élni kell az újabb és újabb fejlesztésekkel és a biogazdálkodás kínálta lehetőségekkel.

– Külföldön üzemlátogatásokra, tapasztalatcserékre, itthon pedig szakmai kiállításokra, rendezvényekre járunk – mondja Somosné dr. Nagy Adrienn. – Indultak kutatás-fejlesztési projektjeink. Gombatermesztőkkel, főiskolákkal, egyetemekkel, kutatóintézetekkel karöltve sikerült például rájönni, hogy mi okozza a zöld penész elterjedését. 
Amíg édesapám a klasszikus üzleti tevékenységet folytatja, én az új kihívásokat keresem. Laskagombánk tipikus magyar termékké vált a nyugat-európai piacon, egész évben ott vagyunk az áruházak polcain. Idehaza mérsékeltebb az érdeklődés, de reméljük, sikerül ezen változtatni. Talán az új készítményeinket – köztük a különböző ízesítésű laskagomba-pástétomokat – felfedezik maguknak a fogyasztók.

Bármilyen hihetetlen, még az évi egymilliárdos forgalmú vállalkozásnál is előfordulnak kudarcok. De a kétgyermekes ügyvezető asszony derűs optimizmussal mondja: soha nem szabad feladni, sőt további energiákat kell befektetni, ami egyszer biztosan meghozza a gyümölcsét – stílusosabban mondva: a gombáját.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek