Színes, de mérgező

A felelős szülő gondosan elzárja a gyerekek elől a gyógyszereket, savakat, lúgokat, növényvédő szereket. S vajon gondol-e a vitaminokra, a gyógyhatású készítményekre, a gombelemre – hogy a tisztítószerekről, kozmetikumokról, cigarettáról, alkoholról, energiaitalról, illóolajokról ne is beszéljünk – figyelmeztet a Országos Közegészségügyi Központ Országos Kémiai Biztonsági Igazgatósága.

Zöld FöldPalágyi Edit2016. 08. 02. kedd2016. 08. 02.
Színes, de mérgező

A kertben játszó kisgyerekekre is leselkednek veszélyek: például megehetik a mérgező növényeket. Hazánkban évente több száz ilyen eset történik, főként az 1–4 évesek kerülnek bajba. A kicsiket érdemes megtanítani rá, hogy a színes bogyókat, virágokat ne vegyék a szájukba, semmiképpen se kóstolják meg.

Bizonyos növények egyik része veszélytelen, sőt ehető (burgonya, rebarbara, fekete áfonya), másik része viszont mérgező. Egyes vadon termő (medvetalp, kutyatejfélék) vagy dísznövények a bőrnek ártanak, tördelésük, morzsolgatásuk súlyos elváltozásokat okozhat. Ha a gyerek belekóstolt valamelyik bajt okozó növénybe, elsősegélyként aktív szenet kell adni neki. A hánytatás vagy a tejivás nem javasolt, csak ronthat a helyzeten. Mérgezés gyanúja esetén az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat zöldszáma éjjel-nappal hívható: 06-80/201-199. Az ügyelet informálja a szülőket, hogy a kicsit szükséges-e kórházba vinni vagy elég az otthoni megfigyelés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek