Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Néhány hete Kutyamama aláírással kedves levelet kaptunk, amelyben kérdéseket vetett fel olvasónk. Többek között az érdekelte, mitől alakulhatnak ki a gyepben betegségek, fertőzések. Nos, a gyepbetegségek leggyakoribb kiváltója a gomba, pontosabban gombák, mert sokféle gomba okozhat eltérő és sokszor hasonlatos tünetek mellett fertőzéseket.
Ezekre rácsodálkozhatunk a télen, tél végén, tavasszal, nyáron egyaránt. Télen és a tél végén a hópenész és az úgynevezett téli dollárfolt betegség alakul ki. Ezek hidegkedvelő gombafajok, a hótakaró alatt fejlődnek jól, mikor a gyep – akár hetekig is – képtelen szellőzni. Kisebb-nagyobb foltokat látunk elsárgulva, beszáradva, ezek összeolvadva nagyobb területek pusztulását is jelzik.
Védekezni ellenük leginkább megelőzéssel lehet: a tél előtt ne hagyjunk sok nyesedéket a fűben, mert nehezítik a talaj és a gyep szellőzését. Továbbá – és ez szinte minden fűgomba ellen hat – érdemes rendszeresen kálium- és vastartalmú kezelést, műtrágyázást végezni.
Egész évben – amikor magas a páratartalom – fertőznek a különféle rozsdagombák. Nevüket a színükről kapták, többségük feltűnő vöröses, barnás, sárgás termőtestet hoz a fűszálakon. Ezek persze inkább nagyítóval láthatóak, de ha a fertőzés tömeges, akkor a beteg foltok messziről is jellegzetes színt mutatnak. Teendőnk egyrészt a gyep kiszárítása, majd szellőztetése gereblyével, speciális gyepfésűvel, illetve permetezhetünk is gombaölő szerrel.
Amennyiben kezdetben csak kisebb, 10-20 centis körökben látunk a széleken bronzos elszíneződést – melyek aztán növekednek –, s középen elhal a fű, akkor az Ophiobolus rozsdagombával lehet dolgunk. Ezek évről évre jelentkezhetnek az egész kertben. Ellene szintén a gyep tápanyagozásával és vasszulfátos permettel védekezhetünk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu