Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagy fába vágták a fejszéjüket a természetvédők, kutatók, amikor meghirdették a VIZA 2020 programot.
Kép: Tisza tavi ökocentrum élővilág bemutató édesvízek világa ahol európa legnagyobb édesvizi akváriuma is helyett kapott poroszló tokhal 2012 04 30 Fotó: Kállai Márton
Maguk is tudták, hogy egykönnyen nem teremthetik meg legendás óriáshalunk, a viza hazai természetes szaporodásának és állománynövekedésének a feltételeit, de legalább elkezdték a munkát. E téren a vízszennyezés további csökkentése mellett a Duna átjárhatóságának megteremtése a legfontosabb feladat. Reményt keltő: több olyan terv is készült, hogy a Vaskapu-szoros alatt kiépült erőművek ne akadályozzák tovább a vizák feljutását a tengerből a hazai vizeinkbe, amiről tovább folynak az egyeztető tárgyalások. Addig a Poroszlón megépült Tiszatavi Ökocentrumban, Közép-Európa legnagyobb édesvízi akváriumában csodálhatjuk meg másfél-két méteres példányaikat (felvételünk is ott készült).
A „kétéltű” viza Európa legnagyobb édesvízi hala, a Fekete- és a Kaszpi-tengerben, valamint a vízrendszerükhöz tartozó folyókban él. A folyószabályozások előtti időkben messzire felúsztak a Dunán, a Tiszán, így halászatuk rendszeres és jövedelmező foglalkozás volt hazánkban. (De fogták a Drávában, a Marosban és a Körösökben is.) A hatalmas, többmázsás halakat külföldre is szállították, így például Bécsbe, ahol külön vizamészárszék működött. Mivel könnyen kifogható volt, halászta boldog-boldogtalan, így állománya már a XVI. századtól erősen megritkult. Nálunk az 1950-es, '60-as években fogták ki az utolsó, mázsás példányokat, azóta kritikus szintre csökkent az állománya. Ma már védett, eszmei értéke 10 ezer forint.
KÁLLAI MÁRTON FELVÉTELE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu