
Súlyosra fordult az állapota, budapesti kórházban hunyt el a magyar klublegenda
borsonline.hu

Hetvenötödik születésnapját ünnepelte az olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózólegenda, aki az 1972-es müncheni olimpián a századik magyar aranyérmet szerezte meg. Eufória és tragédia – Hegedüs Csaba az élet legörömtelibb és legfájdalmasabb oldalait is megtapasztalta.
1948. szeptember 6-án született Sárváron. A birkózással is itt ismerkedett meg, majd 1957-ben a Szombathelyi Volánhoz került. 1967-ben leigazolta a Budapesti Vasas, ahol ötször nyert magyar bajnokságot. Először 1968-ban szerepelt világversenyen a magyar válogatott színeiben, a 82 kilogrammos súlycsoportban. 1971-ben mindkét fogásnem országos bajnokságát csupa tusgyőzelemmel nyerte meg, majd abban az évben a szófiai világbajnokságon is minden ellenfelét két vállra fektetve nyert aranyérmet. Ezzel kiérdemelte a Tuskirály címet, a nemzetközi sajtó pedig Mr. Tus néven emlegette.
Már gyerekként is nagy nehézséggel kellett megbirkóznia. Nyolcéves korában fel kellett nőnie: vívómester édesapja, István az ’56-os forradalom után elhagyta az országot, miután koholt vádak alapján perbe fogták.
„Este nyolc órakor felült a biciklire, és nem sokkal később már keresték, éjjel 12-kor három ávós jött érte. Semmi másért, csak mert a Toldi Miklós Sporttanárképző Ludovikát végezte. Attól a pillanattól kezdve felnőttem, társa lettem édesanyámnak” – emlékezett egy televíziós interjúban. Kolumbiába menekült édesapját csak Münchenben, a számára aranyérmet hozó 1972-es olimpián látta viszont.
Ezen az ötkarikás megmérettetésen kötöttfogásban kisebb sérüléssel bajlódva és a 11 izraeli sportoló életét követelő túszdráma árnyékában a sérülések, holtidők miatt hosszúra nyúló, idegtépő mérkőzésen a döntőben egy ponttal megverte a jugoszláv Nenadicot, ezzel megszerezte a magyar sport századik olimpiai aranyérmét. A döntő után azt nyilatkozta: „úgy mentem fel a szőnyegre, hogy csak akkor jövök le, ha én győztem”.
A hatalmas győzelmet követő évben tragikus fordulat következett: olyan súlyos autóbalesetet szenvedett, hogy életveszélyes állapotban szállították kórházba. Mint mondja, háromszor halt meg klinikailag, több mint harminc operáción esett át. A bivalyerős, 97 kilós sportember 48 kilóra fogyott, lábát amputálni akarták. Az orvosok nem nagyon bíztak a teljes felépülésében. Ő azonban sohasem adta fel a reményt, hogy visszatérhet a birkózószőnyegre. Vasakarata csodát tett! Az 1975-ös minszki világbajnokságon már szőnyegre lépett, és úgy végzett a negyedik helyen, hogy nagy vetélytársa, a szovjet Anatolij Nazarenko a hazai pályán csak erős bírói segédlettel tudta őt legyőzni. Sportemberi nagyságát bizonyítja, hogy 1976-ban, majd 1977-ben is Európa-bajnok lett, ekkor már a 90 kilósak között versenyzett.
1974-ben a Testnevelési Főiskolán szakedzői diplomát, 1979-ben az ELTE Jogtudományi Karán jogi doktorátust szerzett. 1979-ben visszavonult az aktív sporttól, és a birkózóválogatott edzője, 1980 és 1988 között pedig szövetségi kapitánya lett. Irányítása alatt a magyar birkózók 83 érmet nyertek nagy világversenyeken, az 1980-as moszkvai olimpián minden korábbi eredményt túlszárnyalva két arany-, három ezüst- és két bronzérmet szereztek.
1989-től 1992-ig a Magyar Birkózó Szövetség alelnöke, 1992-től 2015-ig elnöke, 2019-től tiszteletbeli elnöke. 1997-től egy évig az MTV Telesport főszerkesztője volt.
2001-ben megalapította a Mr. Tus Birkózó Akadémiát, amellyel a hazai utánpótlás-nevelés új útjait nyitotta meg. 2002-től 2014-ig tagja volt a Nemzetközi Birkózó Szövetség (FILA) elnökségének, 2014 óta örökös tiszteletbeli tagja. 2005 és 2015 között a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségi tagja, a pekingi olimpia birkózóversenyeinek technikai ellenőre volt. 2005-ben és 2013-ban a budapesti birkózó-világbajnokságok szervezőbizottságának elnökeként tevékenykedett, 2018-ban a Budapesten rendezett vb egyik nagykövete volt. 2020-tól a pécsi Rátgéber Kosárlabda Akadémia nagykövete, szakmai főtanácsadója, valamint a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia Alapítvány (KIMBA) szakmai főtanácsadója és nagykövete. Itt az akadémián köszöntötték tisztelői a születésnapja alkalmából.
„Az életem esszenciája van itt, ebben a teremben, abban a teremben, ami harmadik éve a második otthonommá vált” – utalt a Mr. Tus elnevezésű sportiskolai rendszer megalapítására, amely megteremtette a mai KIMBA alapjait. „A birkózásnak köszönhetem, hogy ma, 75 évesen is úgy kelek fel, hogy céljaim vannak, amit nem megvalósítani szeretnék, hanem hitemben és lelkemben azt mondom belül, hogy meg fogom csinálni” – fogalmazott köszönő beszédében, majd hozzátette, azért dolgoznak mindennap, hogy legyőzzék a világot, ehhez pedig nem kell mást tenni, „csak mindennap elfáradni”.
Hangsúlyozta: „Még képes vagyok a magyar birkózósportért, a magyar nemzetért nagyon komoly dolgokat letenni, és ha majd Bacsa Ferenc barátom keze segítségével nem tudok a szőnyegről felállni, akkor képes leszek felemelni a kezemet, és azt mondani, hogy eljött az a pillanat, amikor ezt be kell fejezni.”
Díjak, elismerések, könyvek
1971-ben az Év sportolója, 1971-ben és 1972-ben az Év magyar birkózója lett. 1985 óta mesteredző. 1988-ban megkapta a Magyar Népköztársaság csillagrendje kitüntetést. 1995-ben Vas megye örökös sportbajnoka lett. 1995-től tagja a Halhatatlanok Klubjának, 2005 és 2011 között a klub elnöke volt. 1995-től a Birkózó Hírességek Csarnokának tagja. 1995-ben megkapta a MOB Olimpiai aranygyűrűjét, 2005-ben MOB Érdemérmet, 2008-ban Sárvár életműdíjat, 2009-ben a Magyar Sportért Életműdíjat vehetett át. 2004-ben Szombathely, 2013-ban Sárvár, 2016-ban Budapest díszpolgárává választották. 2018-ban Csík Ferenc-díjjal tüntették ki. Kézlenyomata 2020-ban felkerült a Magyar Sportcsillagok Falára, 2022-ben a magyar sport kategóriában Prima Primissima Díjat kapott, és beiktatták a Magyar Birkózó Hírességek Csarnokába.
Pályafutását Szekeres István Fejezetek egy bajnok életéből című könyvében örökítette meg, nevét viseli az abaújszántói birkózóterem. 2018-ban jelent meg a Mr. Tus-tankönyv című könyve, amelyet társszerzőkkel készített.
A birkózás mellett a másik szerelme a családja. Felesége Sinkovits Imre Kossuth-díjas színművész lánya, Marianne, aki a család kedvéért lemondott a színpadról. Három gyermekük született: Bernadett (1976), Olimpia (1981–2020) és Csaba (1982).
2020 ősze hozta a legnagyobb csapást számára – elvesztette a lányát. A harminckilenc esztendős Olimpia váratlanul, szívinfarktusban halt meg dunakeszi otthonában. Édesapja el sem tudott búcsúzni tőle, mert nem ért oda időben, ugyanis éppen a Zempléni-hegységben, blaskói vadászházában volt.
„Amíg hazaértem, addig egy dolog megerősödött bennem. Egy ilyen borzasztó tragédiában a család megrogyhat, ezért kell egy mankónak lenni, amit mindenki alá lehet tenni" – vallott fájdalmáról és nehéz feladatáról egy televíziós interjúban. Hozzátette, hogy magányos pillanataiban ő is szembenéz a fájdalommal.
„Amikor a kocsiban egyedül vagyok, legtöbbször megyek le a vadászházamba meg jövök vissza, ott megengedhetem magamnak ennek a lelki vonzatát, ott bátran tudok kiabálni, ordítani, adott esetben sírni, emlékezni.”
borsonline.hu
borsonline.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
boon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
origo.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
nemzetisport.hu
origo.hu