Nem lennék bohóc

Graeser József „Dodi” (született: Budapest, 1953. október 23.) artistaművész, a Fővárosi Nagycirkusz cirkuszszakmai igazgatója. A kezdet: 1966-ban egy gumiasztalszámmal édesapjával együtt léptek fel a Szovjetunióban. Feleségével, Bettyvel 1973 óta partnerek a porondon is. Hintaszámukkal 2000-ig léptek fel közösen. József továbbra is a cirkusz világában maradt, Angliában három éven át dolgozott műszaki vezetőként, 2012 óta pedig a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetője. Az Európai Cirkuszszövetség a 11. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon díjjal ismerte el a Fővárosi Nagycirkuszban végzett munkáját. Feleségével együtt Művészi életpálya elismeréssel tüntették ki. 2020-ban Magyar Arany Érdemkereszttel ismerték el több évtizedes, magas színvonalú artistaművészeti életútját és példamutató munkáját. 2022-ben a XII. Magyar Teátrumi Nyári Fesztiválon Szarvas Város Önkormányzata különdíjban részesítette a kimagasló közönségélményt nyújtó cirkuszi előadás művészi megvalósításáért.

13+1Marosi Antal2023. 10. 17. kedd2023. 10. 17.
Nem lennék bohóc

 1. Milyen a viszonya a születési helyével? 
– Óbuda régen olyan volt, mint egy falu. Később a családi házakat elbontották, emeletes lakóparkok lettek a helyükön. Az ismerősök szétszéledtek. Szerencsére néhány rokonom még ott lakik, velük lehet nosztalgiázni. A K hídhoz jártunk fürödni, a Kerék utcában lehetett focizni, mert a szódáson kívül más nem járt arrafele. Édesapám artista volt, így a nyári szüneteket azoknál a cirkuszoknál töltöttem, ahol ő fellépett. A gumiasztalt – amelyen akrobataszámokat mutattak be a haverjaival – saját maguk készítették. Vashulladékból hegesztették össze a keretet, amihez kifeszítették a gumiköteleket, amelyeket otthon szőttünk hulladék gumidarabokból. Az általános iskola hatodik osztályába jártam, amikor a szüleim beírattak az artistaképzőbe. Apám példája lebegett a szemem előtt: fény, csillogás, hallatlan emberi teljesítmények, taps, siker. Nemcsak ők szerették volna, hogy artista legyek, én is vágytam rá. Később a faterral együtt dolgoztam há­rom szezonon át. Aztán valaki tanácsolta, hogy hagyjuk abba a gumiasztalt, helyette egy orosz fotón szereplő hajóhintán dolgozzunk. Abszolút bejött. A csoportunkkal óriási sikereket arattunk.  


 2. Bántja-e valami, amit elszalasztott az életében?
– Bánt, de nem tehettünk róla. 1982-ben szerződésünk volt a monte-carlói cirkuszfesztiválra. Sajnos abban az évben elmaradt a rangos rendezvény a hercegnő halála miatt.


 3. Mit szeret önmagában?
– Amit vállalok, azt el is végzem. Szeretem a bennem élő hivatástudatot.


 4. Mivel lehet kikergetni a világból? 
– A pontatlansággal.


 5. Kíváncsiságból kivel cserélne életet egyetlen napra? 
– Messivel.


 6. Ha tehetné, mit tanítana meg legelőször a cirkuszba látogató nézőknek? 
– Hogy várják meg az előadás végét, és csak akkor álljanak fel, amikor a finálé végén az artisták már kimentek.


 7. Melyik korban, történelmi korszakban élne szívesen? 
– Én most lennék szívesen fiatal artista. Sokkal több lehetőség kínálkozik számukra, mint nekünk az előző rendszerben. És sokkal többet lehet keresni, mint annak idején. Ma már nincs uram-bátyám stílus, korrupció, ami a szocialista időszakot jellemezte. Ma, aki tehetséges, utazhat, és utazik is.


 8. Milyen idézetet tenne ki a hűtőajtóra, hogy minden reggele ezzel induljon? 
– Jókedvvel a munkában!


 9. Van-e olyan értékes vagy értéktelen tárgya, amihez mindenáron ragaszkodik? 
– Az arany nyakláncaim. Szeretem az aranyat.


10. Melyik írótól olvasta a legtöbbet, van-e kedvenc könyve? 
– A Merle-, Cook-könyvek mellett szerettem Berkesit olvasni. A kedvenc könyvem pedig A 22-es csapdája és a Száll a kakukk fészkére.


11. Milyen jó tanácsot/tanulságot osztana meg velünk, amit a saját kárán tanult meg? 
– Önbizalom nélkül nem lehet érvényesülni, de vigyázat, mert azt vékony vonal választja el a beképzeltségtől.


12. Van-e kedvenc érdeklődési területe, időtöltése? 
– Minden, ami cirkusz, a családom és a sport. Bettyvel – a feleségemmel – immár ötven éve élünk együtt szó szerint jóban és rosszban. Artistaként dolgozott a csoportunkban. A gumiasztaltól a hajóhin­táig éjjel-nappal, megállás nélkül! Hm! Elviselte a hóbortjaimat. Csodálom és tisztelem a türelméért, és ezúton is köszönöm a kitartó szeretetét.


13. Ha most választhatna, milyen hivatás mellett kötne ki és miért? 
– Csak az artisztika jöhet szóba. A kis­fiam is kipróbálta, de nála a közgazdaságtan legyőzte a cirkusz világát. Mára az egyik világcég megbecsült középvezetője.


+1. Mekkora gázsiért lenne bohóc? 
– Mivel valamikor csináltam (nagyon rossz voltam), biztos vagyok abban, hogy senki sem fizetne ezért a munkáért nekem gázsit. Csak azt szabad csinálni, amihez értünk.
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek