Ismét napfényre került a Kéri család titka
magyarnemzet.hu
Rakovszky Zsuzsa József Attila-díjas költő, író, műfordító ötévesen kezdett verseket írni. Szíve visszahúzta szülővárosába Sopronba, de szívesen élne egy olasz kisvárosban is. Szívesen cserélne életet egy napra egy hegyen élő szerzetessel.
Rakovszky Zsuzsa Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító. Ötévesen kezdett verseket írni, az első pár sorosokat még édesanyja jegyezte le. 1975-ben magyar–angol szakos tanári diplomát szerzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, ám sosem tanított. Hat éven át könyvtárosként dolgozott, majd rövid ideig a Helikon Kiadó szerkesztőjeként. 1987-től szabadfoglalkozású író, műfordító. Életművében verseskötetek és prózai munkák (jó pár idegen nyelven is megjelent) váltják egymást: a Kígyó árnyéka, A hullócsillag éve, Fortepan, Célia – hogy csak néhányat említsünk közülük. Szemlélődő, belül izzó, ugyanakkor halk, kevés szavú ember, aki „mintha folyton víz alatt úszna, kutatja és bejárja a mélységeket”.
1. Hogy érez szülőhelyével, lakhelyével kapcsolatban?
– A kettő esetemben ugyanaz. Sopronban születtem. Az egyetem elvégzése után egy darabig Pesten éltem, aztán valamivel több mint húsz éve a családommal visszaköltöztem a szülővárosomba. Nagyon szeretek itt élni, nem vágyódom el máshová.
2. Mit szeret önmagában?
– Azt, hogy nincs bennem semmiféle megfelelési kényszer.
3. Kíváncsiságból kivel cserélne életet egy napra?
– Egy szerzetessel, aki egy kolostorban él, a hegy tetején. Vagy egy olasz kisváros valamelyik lakójával. Az előbbivel a csönd, az elmélyülés lehetősége és a természetközelség, a másikkal a múlt emlékeinek közelsége miatt.
4. Mivel lehet kikergetni a világból?
– Azzal, ha ügyeket kell intézni a hivatalban, a bankban. Továbbá, ha szerelőt kell keríteni, mert elromlott valami az otthonomban.
5. Bántja-e valami, amit elszalasztott az életében?
– Talán az, hogy nem költöztünk azonnal haza Sopronba, amikor a fiam megszületett. Akkor ő is itt nőtt volna föl, ugyanabban a környezetben, ahol jómagam.
6. Mit szeret az ellenkező nemben?
– Általánosságban nem emelnék ki olyan tulajdonságot sem a férfi, sem a női oldalról, amelyet kedvelek. Egyes embereket szeretek, akik becsületesek, bátrak, megértőek, kedvesek…
7. Melyik történelmi korban élne szívesen?
– Egyikben sem, nekem megfelel ez a mostani. Távolról úgy festhet, hogy, mondjuk, a „boldog békeidőkben” kellemes lehetett az élet, de ha meggondolom, mit jelentett akkor például egy nagymosás vagy egy fogorvosi kezelés…Éppen jó most így, ahogy van.
8. Milyen idézetet tenne ki a hűtőajtóra, hogy minden reggel ezzel induljon?
– A következő Babits-verssort: „Vezessen hozzád a szabadság!”
9. Van-e olyan értékes vagy értéktelen tárgy, amely különösen kedves az ön számára?
– Minden, ami a gyerekkoromból megmaradt, például a bútoraim. Még ma is fáj a szívem azért a nagy ruhásszekrényért, amit annak idején, amikor a pesti lakásra gyűjtöttem, el kellett adnom. Ennek már több mint harminc éve, de néha még most is azt álmodom, hogy a szekrény „hazajött”.
10. Van-e kedvenc írója?
– Már hogyne lenne! Csak éppen nem egy, hanem több. A magyarok közül Arany, Babits, Kosztolányi, a világirodalomból Dickens, Dosztojevszkij, Thomas Mann, T. S. Eliot. Napestig sorolhatnám.
11. Milyen jó tanácsot, tanulságot osztana meg velünk, amit a saját kárán, saját tapasztalataiból tanult meg?
– Azt, hogy olyan emberen nem lehet segíteni, aki nem hajlandó önmagáért tenni. Azt hiszem, főleg a nők hajlamosak rá, szánalomból, hogy kitegyék a lelküket valakiért, aki tulajdonképpen egészen jól eléldegél abban a rossz helyzetben, amely miatt megsajnáltuk.
12. Mi a kedvenc érdeklődési területe?
– Ez szüntelenül változik. Egy időben rengeteg pszichológiát összeolvastam. Manapság inkább a történelem érdekel, hogy miként alakultak a dolgok „igazából”. A szemtanúk visszaemlékezéseiből például sokkal jobban kiderül, hogyan viselkednek az emberek éles helyzetekben, mint akár a pszichológiából, a szépirodalomból – a legnagyobb írók által lejegyzett sorokat kivéve.
13. Milyen zenét szeret?
– Mindenfélét. De sajnos botfüllel áldott meg az ég, vagy, mondjuk úgy, igen rossz a zenei memóriám. Akkor kezdek el szeretni valamit, ha már sokszor hallottam. Mozartot, Schubertet hallgatom gyakran, de szívesen újra elmerülök fiatalkorom, a hatvanas évek könnyűzenéjében is.
+1. Milyen képességet választana, ha egy szuperhős bőrébe bújhatna?
– A repülést. Fantasztikus érzés lehet elrugaszkodni a földtől, és szabadon röpködni ide-oda. Álmodni szoktam ilyet.
B. Pintér Dalma
magyarnemzet.hu
ripost.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
baon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
mandiner.hu
origo.hu
origo.hu