![](https://zoe.mediaworks.hu/public/uploaded_pictures/17798415_auto_resized.jpg?ver1)
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
![](https://zoe.mediaworks.hu/public/uploaded_pictures/17798415_auto_resized.jpg?ver1)
Rusvai Miklós 1978-ban szerzett diplomát az Állatorvostudományi Egyetemen, és abban az évben kezdett dolgozni az egyetem Járványtani Tanszékén.
Fotó: Markovics Gábor
1. Milyen a viszonya a születési helyével?
– A véletlen hozta úgy, hogy Budapesten születtem, de szüleim mindketten jászapátiak voltak, és én is ott töltöttem életem első hét évének legnagyobb részét. A mai napig rendszeresen visszajárok. A „bevésődés” alapján tehát jászapátinak vallom magam, és szerencsére a jászapátiak is számon tartanak, mert 2020-ban megkaptam az Elszármazottak Jászapátiért Díjat, ami az egyik legbecsesebb elismerésem.
2. Kíváncsiságból kivel cserélne életet egyetlen napra?
– Ha közismert és élő személyek közül kell választani, akkor a dalai lámával. Hatalom nélküli hontalan, számkivetett ember, hatalmas bölcsességgel és erkölcsi erővel.
3. Mit szeret önmagában?
– Ahogy Bástya elvtárs mondta A tanú című filmben: „A szerénységet!” De ha komolyan akarom megválaszolni, akkor a monotóniatűrést. Engem sosem zavart, hogy ugyanazt a kérdést akár hússzor tették fel az újságírók a járvány idején. A laboratóriumi vizsgálatok során is fontos volt, hogy mindig minden mozdulatot és mérést pontosan ugyanúgy ismételve végezzen az ember, hogy megfelelő, hiteles eredményeket kapjon. Hat éve minden reggel vajas kenyér és egy bögre kávé a reggelim, amikor otthon alszom, és nem szállodában vagy vendégségben.
4. Mivel lehet kikergetni a világból?
– Lármával, zajjal, hangos zenével, civakodással.
5. Bántja-e valami, amit elszalasztott az életében?
– Ó, rengeteg minden! Ezek többnyire személyekhez köthetők, és nem helyrehozhatók. Például sokkal több időt kellett volna töltenem a szüleimmel az utolsó napjaikban.
6. Mit szeret/nem szeret az ellenkező nemben?
– Nincs általános válasz erre, mert minden nő egyéniség, és ami az egyikben vonzó, az a másikban ellenszenves lehet. Akit szeretek/kedvelek, annak a másoknál idegesítőnek talált tulajdonságai is lehetnek vonzók. De gondolom, hogy ugyanez igaz a férfiakra is női szemszögből.
7. Melyik korban, történelmi korszakban élne szívesen?
– Itt és most. Ebben ismerem ki magam legjobban, ezzel kapcsolatban nincsenek romantikus, de hamis elképzeléseim. A jelen korban is ki vagyunk szolgáltatva másoknak és a véletleneknek, de jobban ismerjük az elkerülő, védekező vagy problémamegoldó módszereket.
8. Milyen idézetet tenne ki a hűtőajtóra, hogy minden reggele ezzel induljon?
– „Most, mikor ugyanúgy, mint mindig, legfőbb ideje, hogy.” (Tandori Dezső A damaszkuszi úton)
9. Van-e olyan értékes vagy értéktelen tárgy, amihez különösen ragaszkodik?
– Értékes nincs. Értéktelen viszont rengeteg, tele van velük a padlás, a szó szoros értelmében. Na, meg persze a szekrények és a polcok is. Apám szemüvege, nagyapám csizmahúzója, egy az Adrián talált kék színű rákpáncél, kagylóhéjak Vietnámból, és még sok más porfogó. Remélem, hogy az örököseimnek lesz ereje kidobni vagy elégetni őket.
10. Melyik írótól olvasta a legtöbbet, van-e kedvenc könyve?
– Vannak írók, akiknek, azt hiszem, hogy minden megjelent művét elolvastam, nem egyszer, sokszor. Hosszú a lista: Fekete István, Agatha Christie, Arany János, Ladányi Mihály, Széchenyi Zsigmond, Rejtő Jenő, Zsoldos Péter, Tömörkény István és még hosszan folytathatnám. Elég változatos a névsor és a képviselt irodalmi kategória. Egyetlen könyvet nem lenne igazságos kiemelni.
11. Milyen jó tanácsot osztana meg velünk, amit a saját tapasztalatai alapján tanult meg?
– Azt, hogy a lelki egyensúly, vagy ha úgy tetszik, akkor a belső harmónia a legfontosabb ahhoz, hogy az elkerülhetetlen kudarcokon, nehézségeken, gondokon és veszteségeken túl tudjuk tenni magunkat, és a nekünk jutó örömöket és sikereket is a saját helyiértékükön tudjuk kezelni.
12. Van-e kedvenc érdeklődési területe, valamilyen hobbija?
– A mezőgazdasági munka és a természetjárás.
13. Milyen zenét szeret leginkább hallgatni?
– A fiatalságom idejének hazai és nemzetközi zenéjét mindenképpen (Illés, Koncz Zsuzsa, Zorán, Beatles, New Seekers, Kraftwerk), de az operák legismertebb betétdalait, a népdalokat és a magyar nótákat is szeretem. Hangulattól függ, hogy éppen mit szeretek hallgatni.
+1. Milyen képességet választana, ha egy szuperhős bőrébe bújhatna?
– Beleérző képességet, mások indítékainak, szándékainak azonnali megértését, kiismerését, hogy adott esetben kerülni tudjam őket vagy segíthessek rajtuk.
Rusvai Miklós 1978-ban szerzett diplomát az Állatorvostudományi Egyetemen, és abban az évben kezdett dolgozni az egyetem Járványtani Tanszékén. A fertőző betegségek járványtani vizsgálata mellett főként a vírusok molekuláris szerkezetének tanulmányozásával foglalkozott. E témából írt kandidátusi disszertációját 1993-ban védte meg, nagydoktori fokozatát 2009-ben nyerte el. 2000-ben nevezték ki egyetemi tanárrá, 2002-től 2015-ig tanszékvezető volt a Kórbonctani és Igazságügyi Állatorvostani Tanszéken, 2016-ban vonult nyugdíjba. Tagja az MTA Állatorvostudományi Bizottságának, a Magyar Mikrobiológus Társaság alelnöke, Manninger-díjas. 2018-ban megkapta a Szent István Egyetem „Pro Negotione” érmét, a Magyar Zoonózis Társaság Hőgyes-Aujeszky Emlékérmét, 2021-ben elnyerte a Magyar Állatorvosi Kamara Az Év Állatorvosa címét, és Jász-Nagykun-Szolnok Megye Prima-díjasa lett Tudomány kategóriában.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu