
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Gryllus Vilmos Kossuth- és Prima Primissima díjas magyar zenész, előadóművész, zeneszerző.
Kép: Gryllus Vilmos zenész, a Kaláka együttes alapítója , Fotó: Németh András Péter, Forrás: Szabad Föld
1. Hogyan érez szülőhelyével, lakóhelyével kapcsolatban?
– Budapesten, a második kerületben lakom, ahová születtem. Szeretem a környéket, a családom is itt él. Ugyanúgy a tágabb környezetemet, a magyar nyelvterületet is az otthonomnak érzem.
2. Mit szeret önmagában?
– Meg tudtam tanulni, hogy a nézőtéren helyet foglal négyszáz ember: gyerekek és felnőttek, én pedig leülök, zenélek, énekelek egy órán át, és mindenki jól érzi magát. Ezt a képességet sok segítséggel, gyakorlattal tudtam felszínre hozni. Szeretem a természetközeliséget is: az erdőben sétálni, a kertemben gyönyörködni, ülni a Tisza-parton és befogadni a tájból sugárzó megnyugtató érzést.
3. Kíváncsiságból kivel cserélne életet egy napra?
– Mindenképpen egy nővel, érdekes tapasztalat volna. Kézenfekvőnek tűnik a feleségemmel cserélni, mert akkor megtudhatnám, mit gondol valóban rólam.
4. Mivel lehet kikergetni a világból?
– Erőszakkal és annak megtapasztalásával. Élőben látni egy verekedést nagyon felkavaró.
5. Bántja-e valami, amit elszalasztott az életében?
– Akad egy-két dolog, ami alakulhatott volna máshogy. A Műegyetemen építészként szereztem diplomát. Nem dolgoztam a szakmámban, ugyanis a tanulmányaim és a zenei karrierem egymással párhuzamosan haladt, és hamar egyértelművé vált, hogy az utóbbi az én utam. Bizonyára a másik ösvény is sok érdekességet tartogatott volna. Nem bánom azt az öt évet, mert sok barátot szereztem, rengeteget tanultam, ezek a hatások formáltak olyan emberré, aki ma vagyok.
6. Mit szeret az ellenkező nemben?
– A lelki érzékenységet, amellyel tudják nézni a világ dolgait. Ezt a képességet jó volna elsajátítani.
7. Melyik korszakban, történelmi korban élne szívesen?
– Ez a kérdés attól is függ, mennyi időt kellene ott élni. Ha visszatekintek a történelembe, akkor a régi korok egyike sem számított életbiztosításnak. Legszívesebben talán a XIX–XX. század fordulójára kukkantanék be, amikor valósággal pezsgett az irodalmi élet, de jött az első világháború, ami miatt mégsem választanám ezt a kort.
8. Milyen idézetet tenne ki a hűtőajtóra, hogy minden reggele ezzel induljon?
– A Maszkabál című műsoromban a bohócdal refrénjét: „kacagok és nevetek, minden embert szeretek”.
9. Van-e olyan értékes vagy értéktelen tárgy, ami különösen fontos az ön számára?
– Jó néhány polc sorakozik a szobámban az ajtó mögé szerelve, ami tömve van kedves, ámbár értéktelen tárgyakkal. Többet a gyerekektől kaptam, de akad köztük utcán talált kavics, tengerben elém került csigahéj. Különleges a nagyapám hangszere, amely a halála után került hozzám. Zsámboki Miklóst a Zeneakadémia jónevű gordonkaművészeként ismerték. Csellójátékát gyermekként sokat hallgattam, Spiegel János híres magyar hangszerkészítő csinálta neki. Sokat jelent, hogy én örököltem meg.
10. Van-e kedvenc írója?
– Kosztolányi Dezső a legkedvesebb költőm, de József Attilát is szeretem. Emellett rengeteg jó könyvet tudok sorolni: gyermekkorban sokáig a Micimackót szerettem, majd az Egri csillagok, A dzsungel könyve vált a kedvencemmé.
11. Milyen jó tanácsot, tanulságot osztana meg velünk, amit a saját kárán, saját tapasztalatai alapján tanult meg?
– Ha az ember a munkát, amit feladatul vállal, nem teljes szívvel-lélekkel csinálja, az visszaüthet. Amikor csak le akarom tudni a kötelességem, legközelebb úgy hat, hogy hiába próbálom megváltani a világot, mégsem sikerül még az sem, ami egyébként rutinból menni szokott. Mindig bele kell adni a tőlünk telhető legtöbbet.
12. Mi a kedvenc érdeklődési területe?
– Szeretek gombát szedni, barangolni az erdőben, meglesni az állatokat, hallgatni a madarakat, vízpartokon üldögélni és elmerengeni a tájban. A másik érdeklődési területem a zene.
13. Milyen zenét szeret?
– Sokfélét szeretek. Zenei általános iskolába jártam, ahol számos műfajt megismerhettem. Kedvelem a klasszikusokat, köztük a barokk muzsikák (például Bach csellóra írt művei) állnak közel hozzám. Fiatalkoromban az akkoriban népszerű Illés-együttes, LGT, The Beatles dalait sokat hallgattam. A könnyűzene életérzés, és ennek a kettőnek együtt kell járnia, hogy az ember igazán tudjon szeretni egy dalt.
+1. Milyen képességet választana, ha egy szuperhős bőrébe bújhatna?
– A repülés örömét szívesen megtapasztalnám.
Gryllus Vilmos Kossuth- és Prima Primissima díjas magyar zenész, előadóművész, zeneszerző. Még gimnazistaként részt vett a Kaláka együttes alapításában, amelyben tíz éven át csellózott, verseket zenésített meg és énekelt. Közben a Műegyetemen építészdiplomát szerzett. Levente Péterhez és Döbrentey Ildikóhoz csatlakozva gyerekszínházi társulatukban zenész-zeneszerzőként működött közre. 1996-tól ismét játszik a Kaláka felnőtteknek szóló műsoraiban immár gitárosként. Gyerekelőadásait egyedül tartja, elsődleges célja a közönséggel való együtténeklés. Tévéműsorai (Magyar népmesék, A biciklis túra) és színházi munkái is jelentősek. 1992 óta a kicsiknek írt, könnyen tanulható dalai kaphatók könyv formájában, és a rímes mondókáit összegyűjtő kötetei is megvásárolhatók.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu